Nije vest da je neko iz opozicije prešao na stranu vlasti, već je vest da se to nije dogodilo. I Kragujevac je deset meseci bio vest u Srbiji. Čudo, takoreći.
A nije da nije bilo „ponuda koje se ne odbijaju“. Još prošlog decembra, kada je bilo jasno da SNS u Kragujevcu, sa sve ujedinjenim SPS-om i 300 Kragujevčana, neće imati komotnu većinu.
Opozicioni odbornici su se štititli tako što su o tome govorili javno, a pojedini razgovori se i danas prepričavaju: Šta možete da ponudite – vozim bolja kola od svih vas zajedno, imam kuću na moru, kuću na Kopaoniku, u Kragujevcu, dobru decu, šta mi treba od vas, navodno je rekao jedan odbornik, koji se uredno odazivao na pozive funkcionera SNS-a i sa njima sedeo u kafani „da ga svi vide“.
Došlo je dugo toplo leto, a okolnosti su se promenile.
Odbornik 300 Kragujevčana Milan Stevanović od konstituisanja Skupštine grada ne dolazi na sednice, pa realno vladajuća koalicija nema 51, nego 50 odbornika. A po objavama na društvenim mrežama, moglo bi se naslutiti da je bliže opoziciji, nego vlasti jer, ako ćemo realno, i grupacija 300 Kragujevčana u izbornoj kampanji na prošlogodišnjim izborima u decembru nastupala je opoziciono prema SNS-u. Do te mere da su joj dva odbornička kandidata, u sred kampanje, prešla u Srpsku naprednu stranku, a da je lider 300 Kragujevčana Dušan Zeka Aleksić za to saznao iz medija koji su pratili konferenciju za novinare SNS. Pa bi se reklo da se Stavanović principijelno odnosi prema građanima koji su za tu listu glasali.
Pre samo nedelju dana moglo je da se dogodi da vlast, koju u Kragujevcu čine SNS-SPS-300 Kragujevčana ostane bez još jednog odbornika. Naime, odbornik sa liste Kragujevac prestonica – Bolja Srbija – Ruska stranka Dušan Lojanica javno je rekao da su „u toku pregovori“ sa SNS-om. Što bi, da nisu „uspeli“, većinu svelo na 49.
Pa su radikali i Zdrava Srbija, partije koje u gradskom parlamentu imaju po jednog odbornika, koje su dobili na listi Srpske napredne stranke, objavili da će ubuduće nastupati zajedno, a „u Skupštini grada Kragujevca podržati sve one predloge koji su u interesu naših sugrađana, ali će svoju podršku uskratiti ukoliko procena bude da će isti negativno uticati na život ljudi u našem gradu„.
Prema informacijama Glasa Šumadije iz tih stranaka, oni su nezadovoljni statusom koji imaju u okviru vladajuće koalicije. Navodno su imali obećanje da će dobiti mesto pomoćnika gradonačelnika, ali su trenutno „samo“ odbornici.
Ni Srpska napredna stranka, prema informacijama koje stižu od visokih funkcionera te partije, nije bez odgovora, pa je na ucene koalicionih partnera počela da „odgovara“ vrbovanjem opozicionih odbornika. Sve u skladu sa južnjačkom narodnom – što ne može s pare, može s više para. Pa se pominju unapređenja za bračne partnera, naravno u kragujevačkim komunalnim preduzećima (koja, uzgred, toliko „dobro“ stoje da se uzimaju krediti za tekuću likvidnost), poslovi za decu, druge privilegije. Pojedini opozicioni odbornici izračunali su da bi to na četvorogodišnjem nivou – plate u javnim preduzećima, unapređenja bez pokrića – Kragujevčane koštalo oko 100.000 evra.
Šef odborničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Kragujevca Aleksandar Lazović u izjavi za Glas Šumadije kaže, međutim, da „niko od zvaničnika Srpske napredne stranke, niti pojedinaca po nalogu njenih funkcionera ne pregovara sa opozicionim odbornicoma„.
Hoće li pijačni barometar postati merilo ljudske vrednosti, a trgovina mandatima normalnost i u Kragujevcu, pokazaće već naredni dani. A odbornike bi trebalo podsetiti da su građani glasali za stranke i koalicije, koje su 17. decembra proše godine na izbornim listama imale „ime i prezime“, dok za Žiku, Peru, Lazu i druge pojedinačno, uglavnom nisu ni čuli. I da su neki Kragujevčani, u veri da glasaju za određene vrednosti, prevareni. I da je prodaja tog poverenja zarad prolazne koristi duboko nemoralna.
Pravo pitanje :
1. Ko je pravio listu odbornika ?
2. Gde je sada,kada gospođa prelazi u vladajuću koaliciju i konstatacija :
SETITE SE GRAĐANI KRAGUJEVCA PRETHODNIH IZBORA ONIH SEDMORO,ŠTO SU PRELETELI !