Uprkos zvaničnoj najavi, nekadašnji radnici Zastave kamiona u stečaju, koji već duže od godinu i po dana bezuspešno traže isplatu zaostalih zarada u iznosu od 207 miliona dinara i povezivanje radnog staža za period od 2010. do 2018. godine, nisu danas organizovali protest ispred Skupšttine i Predsedništva Srbija, već je tročlana delegacija bivših radnika te fabrike tokom današnjeg prepodneva, u Ministarstvu privrede, započela pregovore sa ministrom Goranom Kneževiće, koji će sutra (četvrtak), kako je dogovoreno, biti nastavljeni.
- U ponedeljak, posle podne, nakon najave protesta ispred Skupštine i Predsedništva Srbije, dobili smo poziv da sutradan dođemo u Beograd, na pregovore sa ministrom privrede Goranom Kneževićem. Tročlana delegacija nekadašnjih radnika Kamiona sastala se, u zakazano vreme, sa ministrom Kneževićem, a o razgovoru sa njime sačinjen je zapisnik koji su potpisale obe strane, i sa čijom sadržinom ćemo u sredu, pre nastavka pregovora u Ministarstvu privrede, da upoznamo naše kolege iz Kamiona, rekao je danas našem listu predsednik organizacionog odbora protesta bivših “kamiondžija” Milojko Popović, koji nije želeo da otkriva detalje razgovora sa ministrom Kneževićem dok o tome danas ne upozna ostale pobunjene radnike kragujevačke fabrike kamiona u stečaju.
Naš list, s ovim u vezi ipak saznaje, da bi sa ministrom Knževićem mogao da bude postignut definitivni dogovor, kojim bi zaostale zarade bile isplaćene i primenom Protokola koji je Vlada Srbije sa reprezentativnim sindikatima Grupe Zastava vozila potpisala 2008., uoči dolaska Fijata u Kragujevac, i kojim je predvidjena obaveza države da zbrine Zastavine radnike do konačnog rešenja statusa njihovih fabrika. Uz primenu tog protokola i njegovog aneksa koji je, 2013., verifikovao tadašni prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, radnicima bi zaostala potraživanja bila namirivana i iz stečajne mase preduzeća.
Bivši radnici Kamiona ranije su se, na predlog Ministarstva privrede, a zarad brže isplate dugovanja, odrekli kamata od ukupno 100 miliona na svoja potraživanja od 207 miliona dinara. Nisu se, medjutim, odrekli prava da im se zaostale zarade isplaćuju primenom Protokolu iz 2008.godine. Kamiondžije insistiraju na primeni Protokola, zbog toga što ne veruju da svoja potraživanja mogu da naplate iz stečajne mase nekadašnje Zastavine fabrike kamiona, koja je, kako tvrde, već uveliko razvučena. Barem su tako tvrdili do danas. Da li su pregovorima sa ministrom Kneževićem došli do drugih saznanja, videće se do četvrtka posle podne, kada bi dogovor o isplati zaostalih zarada bivšim “kamiondžijama”, te o povezivanju njihovog radnog sgtaža, mogao da bude postignut, pod uslovom da vlast ponovo ne zamajava kragujevačke trudbenike da ne bi pravili gužvu po Beogradu uoči samih izbora.