Miroslav Aleksić: Predsedniče, odgovorite na pitanja u vezi sa stanjem u Telekomu

Politika
Potpredsednika Narodne stranke Miroslav Aleksić uputio je otvoreno pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi sa Telekomom. Pismo prenosimo integralno:

Poštovani predsedniče Vučiću,

Pošto u Srbiji ne funkcionišu vlada i skupština, jedina institucija i osoba koja u državi o svemu odlučuje ste Vi, predsedniče, i stoga Vam se obraćam sa zahtevom da odgovorite na pitanja vezana za stanje u državnom preduzeću Telekom Srbija a.d. koje je očigledno u ozbiljnoj krizi likvidnosti.

Neverovatno je da se mesecima unazad niko od nadležnih državnih organa ne oglašava po pitanju spornih i koruptivnih akvizicija koje je Telekom sproveo kupovinom firmi „Kopernikus tehnolodži“, „Radijus vektor“ i drugih manjih kablovskih operatera i koji su očigledno plaćeni po mnogostruko većim cenama od realne vrednosti tih preduzeća.

Za te akvizicije je potrošeno oko pola milijarde evra, kupljena su prezadužena preduzeća sumnjivog boniteta sa kontinuiranim padom prihoda i kao takva plaćena i više od 10 puta od realne vrednosti.

Pre 10 meseci sam se prvi put po ovom pitanju oglasio kao narodni poslanik u Skupštini Srbije i postavio pitanja o ovim spornim transakcijama koje je sprovelo rukovodstvo državnog preduzeća Telekom Srbija a.d.

Posle toga smo to ponovili mnogo puta i ja i drugi opozicioni poslanici, a 12. avgusta sam Tužilaštvu za organizovani kriminal podneo i krivičnu prijavu protiv odgovornih u Telekomu za sprovođenje spornih akvizicija.

I pored toga, tužilaštvo ćuti, ćuti policija, ćute resorni ministri, ćuti Vlada Srbije, dok rukovodstvo Telekoma pokušava da odgovori zamenom teza i neistinama.

Stoga očekujem da Vi kao predsednik države odgovorite na sva pitanja koja se tiču poslovanja Telekoma i spornih akvizicija u prethodnim godinama, posebno zato što ste u jutarnjem programu televizije Pink izjavili da je sprečeno da televizije Prva i O2 dospeju u ruke Dragana Đilasa i Dragana Šolaka, što potvrđuje da ste i te kako upućeni u sporne transakcije koje je sproveo Telekom, jer je kompanija Kopernikus kao predmet akvizicije Telekoma u međuvremenu kupio te dve televizije!?

Dokaz da je Telekom u ozbiljnoj krizi likvidnosti govori i činjenica da je i pored zaduženja Telekoma od oko 1,3 milijarde evra u prethodnih nekoliko godina, ta kompanija morala da po prvi put izda korporativne obveznice u iznosu od 200 miliona evra i tako se dodatno zaduži.

Postavlja se pitanje da li će Telekom sa ovakvom poslovnom politikom biti u stanju da u budućnosti isplaćuje zarade zaposlenima?

Posebno je sporno što je veći deo tih obveznica kupila Narodna banka Srbije, po prvi put u istoriji i to je takođe dokaz da je reč o očigledno koordiniranoj akciji u koju je uključena država?

Narodna banka Srbije isključivo investira u obveznice koje imaju visoki kreditni rejting, državne obveznice najvišeg rejtinga, kratkoročne depozite poslovnih banaka sa visokim rejtingom, a u ovom slučaju je centralna banka kupila obveznice od Telekoma bez kreditnog rejtinga, bez prospekta, uz kuponsku kamatu od četiri odsto, čime se krši portfolio politike Narodne banke Srbije i što pokazuje da je počela da se bavi davanjem kredita za refinansiranje dugova, a to nikada ranije nije bila praksa!?

Predsedniče, u ime građana Srbije pitam Vas zašto nema odgovora nadležnih institucija po pitanju sprovedenih akvizicija?

Zašto Državna revizorska institucija koja je nadležna za kontrolu državnih preduzeća nije obavila kontrolu akvizicija, obradila i dala izveštaj o ekonomičnosti transakcija Telekoma u kojima su potrošene stotine miliona evra obezbeđenih iz kredita?

Zašto građanima Srbije nisu isplaćene dividende Telekoma poslednje dve godine?

Koliki je ukupan dug Telekoma i da li je ta kompanija prezadužena i u ozbiljnoj krizi likvidnosti?

Građani Srbije očekuju od Vas da odgovorite na sva sporna pitanja u vezi sa poslovanjem Telekoma koja su postavljena prethodnih meseci, jer je ta kompanija u većinskom državnom vlasništvu i svaki građanin Srbije bi kao suvlasnik trebalo da bude informisan o stanju u tom preduzeću.

Fotografija: narodna.org.rs/FB Narodna stranka
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.