Potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić izjavio je danas da je predsednik te stranke Vuk Jeremić „poslednji koji bi rušio jedinstvo opozicije“, a da je odluka o tome da li će se opozicija razjediniti i da li će Udružena opozicija Srbije preživeti na predsedniku Stranke slobode i pravde Draganu Đilasu.
- Na Đilasu je i odluka da li će za partnere u borbi protiv režima izabrati Narodnu stranku ili Pokret slobodnih građana, Nenada Čanka, DSS i slične, rekao je Aleksić u intervjuu listu „Blic“.
Aleksić je istakao da je stav Narodne stranke da se za slobodne izbore ne može boriti sa onima kojima je predsednik Srbije Aleksandar Vučić skupljao potpise i kojima su izborni uslovi bili dovoljno dobri i 21. juna.
Na pitanje zašto je Narodna stranka „toliko isključiva“, Aleksić je odgovorio da nije isključiva, nego drži reč koju je dala građanima Srbije i partnerima iz UOPS-a prilikom osnivanja te organizacije.
- Uostalom, do pre nekoliko meseci isto su govorili i Dragan Đilas i još neki opozicioni političari. Pitanje je za njih zašto su promenili stav. Svi smo podneli žrtve zbog bojkota i podsećam da je potpredsednik DS Saša Paunović isključen iz te stranke jer je izašao na izbore, a DS sada sarađuje sa PSG, koji je takođe izašao na izbore, rekao je Aleksić.
Na pitanje šta će se dogoditi ako Stranka slobode i pravde „napravi dogovor sa PSG ili SDS“, Aleksić je odgovorio da je „očigledno da su se već dogovorili i da tako ruše UOPS“.
Aleksić je naveo da se Narodna stranka od svog osnivanja zalaže za jedinstven opozicioni front.
- Opozicija se prvi put ujedinila 2018. godine, kada je Narodna stranka podržala Đilasa kao kandidata PSG za gradonačelnika Beograda. Spremni smo na saradnju sa svima koji su bojkotovali lažne izbore i koji su dokazali da drže datu reč, i pored toga što je Đilas pokušao da nanese udarac ispod pojasa Narodnoj stranci preko Nikole Jovanovića, rekao je Aleksić.
Upitan o merama Vlade Srbije za suzbijanje epidemije virusa korona, Aleksić je odgovorio da „stanje u Srbiji najbolje odslikava potpuni raspad sistema tokom borbe protiv epidemije“.
- Od Kriznog štaba je napravljeno političko telo koje čine podobni lekari, a vlast je umesto da se bori za zdravlje i živote građana, u stalnoj borbi za politički rejting. Građani su s pravom izgubili poverenje u sve što im se saopštava u vezi sa kovidom-19, rekao je Aleksić.
- To i nije čudno jer su ih početkom godine ubeđivali da je to najsmešniji virus i da idu u šoping u Italiju, pa da će nam groblja biti mala koliko će biti mrtvih, pa da smo pred izbore pobedili koronu, da bismo u poslednjih nekoliko meseci doživeli katastrofu. Za sve to vreme, vlast umesto da snosi posledice zbog svoje nesposobnosti, odgovornost prebacuje na građane Srbije i opoziciju, zaključio je Aleksić.