Miroslav Aleksaić o uvođenju obaveznog vojnog roka: Da li se mi to spremamo da ratujemo i s kim?

Društvo Politika

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je, kao vrhovni komandat i predsednik republike, potpisao svoju saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana.

  • Želim da verujem da će Vlada Srbije usvojiti tu odluku. Želim da verujem da svi razumete koliko nam je potrebna jaka vojska, koliko ćemo još morati da kupujemo naoružanja, da pravimo, stvaramo, rekao je Vučić na promociji najmlađih potporučnika Vojske Srbije, svečanosti koja je održana ispred zgrade Skupštine Srbije.

Nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske Srbije i lider stranke Srbija centar general Zdravko Ponoš napisao je da Zakon o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi ne prepoznaje termin „vrhovnog komandanta“, kao i da taj Zakon „ne daje predsedniku nikakvu nadležnost o vraćanju vojnog roka u miru“.

  • Zakon jasno navodi da predsednik ima nadležnost na tu temu samo u ratu i u vanrednom stanju. Najbolji studentu Pravnog fakulteta, ko i kada proglasi vanredno ili ratno stanje, upitao je Ponoš.

Nardoni poslanik i lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić, na tribini posvećenoj zabrani rudarenja litijuma u Kniću, na pitanje Glasa Šumadije da prokomentariše najavu vraćanja obaveznoj vojnog roka, kaže da „ima bezbednosno obrazovanijih“ ljudi od njega koji bi na struačan način govorili o toj temi, ali da „zdravorazumski“ u tome vidi propagandu i marketing.

  • Služio sam vojsku u kasarni, znam šta je vojska, obuka je trajala šest meseci. Ne znam kako neko za 75 dana može da se obuči da bude osposobljen da upravlja sofisticiranom opremom, o kojoj nam svakodnevno govore. Suštinsko pitanje nije vojni rok, već – da li se mi to spremamo da ratujemo i s kim? Kako i čemu?

Aleksić kaže i da je „drugo suštinsko pitanje“ odliv profesionalne vojske.

  • Ako smo krenuli u proces profesionalizacije, zbog čega smo došli u situaciju da profesionalni vojnici odlaze iz vojske. Čini mi se da se išlo logikom da išlo logikom da Srbi vole vojsku i da je to dobro za mlade ljude. Možda i jeste, ali u bezbednosnom smislu to neće učiniti jačom u odnosu na sadašnji momenat. Narodni pokret Srbije će imati zvaničan stav i konsultovaćemo se sa stručnjacima u toj oblasti. Nema ovde ozbiljnog i strateškog promišljanja, već srljanje, populizam, marketing…

Aleksić ocenjuje da je „Vojska Srbije, kao i sve drugo, u velikom problemu“. I da često služi za „političke igrarije“.

  • Bolje je da su se bavili profesionalnom vojskom i motivisanjem onih koji žele da budu vojnici, možda su se za to i školovali, da imaju bolje uslove i da budu zadovoljni.
Fotografija: Milica Vučković, FoNet
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.