Poverenica Foruma penzionera Demokratske stranke Snežana Mirković izrazila je zabrinutost što su stariji građani Srbije još jednom tema kojom se bavi Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i podsetila je da se više od polovine starijih osoba u Srbiji oseća diskriminisano zbog svojih godina, o čemu svedoče upravo podaci iz „Posebnog izveštaja o diskriminaciji starijih građana“.
„U Srbiji je svaka 5 osoba starija od 65 godina, ali i pored toga što se životni vek konstantno produžava zahvaljujući dometima savremene medicine, veliki broj starih živi u strahu, siromaštvu ili je izložen nekom vidu zlostavljanja i marginalizovanja, što od države, što od svojih porodica. Predstavljeni su kao ‘teret društva’ jer je potrebno uložiti dodatne napore da bi se savremene tehnologije približile starijima, i kako bi počeli da aktivno koriste elektronsko bankarstvo, usluge e-uprave ili bankomate,“ pojasnila je poverenica Foruma penzionera Demokratske stranke.
To nije izazov karakterističan isključivo za Srbiju, već se sreće i u drugim državama. Jedini način da se starija populacija više uključi u društvena dešavanja jeste usvajanje principa celoživotnog učenja i organizovanje obuka za digitalne veštine i za ljude trećeg doba, poručuju iz Foruma penzionera.
„Praksa Poverenice pokazuje da je starosna dob bila drugi najčešći osnov diskriminacije 2016, 2017, 2018, ali i 2020. godine. To nam govori da je neophodno da se što pre dese promene, uzevši u obzir činjenicu da Srbija spada u demografski stare zemlje, zemlje s perspektivom daljeg uvećanja populacije starijih osoba. Forum penzionera Demokratske stranke zalaže se i boriće se za dobar život i dostojanstvo starije populacije,“ obećala je Snežana Mirković.