Magla je u nedelju uveče prekrila levački kraj. U zgradi u kojoj je smeštena rekovačka Hitna pomoć u 19 sati, kao i mnogo puta u protekle dve i po godine, mlada doktorica Mirela Vukojičić preuzima smenu. Pored nje, u noćnoj smeni su još medicinska sestra i lekar specijalista, za slučaj da ona i sestra moraju na teren. Najčešće u jedno od 34 sela, koliko „pokriva“ Dom zdravlja Rekovac.
Dva dana ranije Mirela i medicinska sestra Lela Mitrović u selu Sibnica pomogle su da na svet dođe zdrava devojčica. Tako je dr Vukojičić, lekarka opšte prakse, za šest meseci obavila drugi porođaj na terenu.
- Dok je naša ekipa stigla žena se već porodila, tako da smo mi zbrinuli bebu i majku i transportovali je do opšte bolnice u Jagodini. Ovde su česti porođaji kod kuće, jer ne stignu da odu do Jagodine. Pre šest meseci prvi put sam porađala ženu u kući. U selu Bogalinac. Reč je o selu koje je dvadesetak minuta vožnje udaljeno od Rekovca i oko pola sata od Jagodine. Kada smo stigli žena je počela da se porađa, uplašila sam se, ali je ginekolog u Jagodini rekao da smo uradili kako treba. Sve je lepo kad je dobro, ali udaljenost od prve bolnice je velika…
Dr Vukojičić kaže da dok je studirala, nije planirala da radi u malom mestu, ali:
- To je odlična praksa. Od prvog radnog dana na terenu smo medicinska i ja. Nema pomoći ni od koga. Nije kao u gradu da pacijent može odmah da se transportuje. Moramo da ga prvo zbrinemo, jer bi transport mogao da bude koban.
Kaže da je na te uslove navikla, ali da ponekad oseća strah, naročito kod noćnih poziva. Reč je o udaljenim selima, a do nekih kuća preko zime se teško stiže.
- Znamo dokle možemo da idemo. Nekada pešačimo, zimi nam pomažu meštani, nekada nas voze i traktorima. Narod nam pomaže. U pitanju su staračka domaćinstva, pa obavljamo i kućne posete, jer su ti ljudi sami i ne mogu da dođu do lekara.
Dr Mirela Vukojičić svakog dana iz Kragujevca putuje u Rekovac. A da je omiljena lekarka svedoči i to da je Glas Šumadije dobio poziv iz Rekovca sa predlogom da objavi priču.