Milan Tanović Tane (POKS): Obeležavamo 90 godina od ubistva viteškog Kralja Aleksandra I Karađorđevića ujedinitelja

Politika

Saopštenje Milana Tanovića Tane, predsednika GO POKS Kragujevac, prenosimo u celosti. 

„Dana 09.10.1934. godine, hicima udruženih snaga fašista, nacista, ustaša i komunista, ubijen je Viteški Kralj Aleksandar I Karađorđević,koji je među prvima prepoznao opasnost koja nadolazi a koja je kulminirala II Svetskim ratom i na taj način postaje prva žrtva fašizam uoči II svetskog rata. 

Kralj Aleksandar I Karađorđević jedna je o najoklevetanijih ličnosti u Srpskoj istoriji a istovremeno i ličnost o čijim se dostignućima nedovoljno uči u školskoj literaturi, koja do skoro nije imala nijedan film koji se bavi njegovim likom i delima, a tek od skoro emitovana je serija o njemu, što je nedovoljno za ovakvu istorijsku ličnost. 

Kralj Aleksandar bio je učesnik I i II Balkanskog rat, vrhovni zapovednik srpske vojske u I svetskom ratu, prvi Srbin koji je leteo avionom, čovek koji je ispunio Kosovski zavet vraćajući Kosovo i Metohiju posle 5 vekova svojoj matici Srbiji,čovek koji je bio državnik, tvorac Balkanskog pakta, između Kraljevine Jugoslavije, Turske, Grčke i Rumunije i čovek koji je stvorio državu veću od Dušanovog carstva. Bio je poslednji Srpski državnik. 

U Srbiji se krije da je na Aleksandra pokušan atentat od strane komunista 1921 godine, jer je to dokaz da su Komunisti već tada započeli svoj klasni rat prema srpskoj kruni. Nažalost, komunisti su u svojoj nameri da dođu na vlast uspeli 1944 godine uz pomoć tenkova crvene armije,vodeći pre toga bratoubilački rat protiv Jugoslovenske vojske u otadžbini i najodlikovanijeg Srpskog oficira Dragoljuba Draže Mihailovića. 

U Kragujevcu postoji Regentova kuća gde je Aleksandar živeo tokom 1914-1915 godine, a ispred današnje Upravne zgrade Zastave, na trgu Topolivaca, nalazio se i velelepni spomenik Kralju Aleksandru visok šest metara i težak oko dve tone, spomenik je izliven u Kragujevcu od topovskih cevi. Spomenik je srušen od strane komunista 1946. godine a da li je spomenik zakopan, pretopljen ili je završio u inostranstvu, do danas je tema koja zaokuplja Kragujevačane. 

Sve što je podsećalo na Kraljevinu nije smelo postojati u Komunističkoj Jugoslaviji. Tako je i automobil u kojem je ubijen Kralj Aleksandar, a koji je Francuska uručila Srbiji, modifikovan u vozilo za dostavu hrane te je nakon godina habanja završio na otpadu. 

Na poziv vođa ustaša, Ante Pavelića, vođa VMRO Vančo Mihajlov doputovao je u Rim kako bi dogovorili detalje oko izvršenja atentata. Sastanku je prisustvovao i pripadnik tajne službe Musolinijeve Italije. Bez podrške Italije i Nemačke atentatori ne bi uspeli u svojoj nameri. Pripreme atentata vršene su u logoru Janka Pusta i Nađ Kanjiža, gde ustaše za izvršenje atentata obučava profesionalni atentator VMRO-a, Vladiimir Dimitrov Kerin, zvani Černozemski. Nakon obuke između 15 najuspešnijih terorista, kockom su izabrana trojica atentatora: Mijo Kralj, Ivan Rajić i Zvonimir Pospišil.Četvrtog atentatora Černozemskog, Pavelić je odabrao na predlog Mihajlova. Upravo će Černozemski ispaliti smrtonosne hice u Kralja Aleksandra. Černozemski je takođe ubijen od strane Francuske policije i okupljenog naroda, dok su preostala trojica odležali kazne u Francuskom zatvoru. 

Pokret obnove Kraljevine Srbije se zavetuje da neće dozvoliti zaborav bilo kojoj ličnosti iz doba monarhije, što su komunisti pokušali da urade posle II svetskog rata, da će održavati tribine o ovoj istorijskoj ličnosti kako bi narod bolje upoznali sa njegovim likom i delom, kao i da će pokušati da vrati spomenik Kralju Aleksandru I Karađorđeviću ispred Upravne zgrade Zastave.

Dogodine u Kraljevini Srbiji.“

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.