Međunarodni dan žena: Svetski dan borbe za ženska prava

Društvo

Međunarodni dan žena, 8. marta, obeležava se svake godine širom sveta kao dan borbe za ženska prava – dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

Ženama se danas u mnogim državama uobičajeno uz čestitku daruje cveće.

U najprometnijim ulicama u Kragujevcu mogu se uglavnom videte starije Kragujevčanke, kako prodaju cveće onima, koji žele da obraduju majku, baku, ženu, drugaricu…

Ideja za obeležvanje Međunarodnog dana žena prvi put se pojavila počekom 20.veka u doba industrijalizacije i ekonomske ekspancizije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uslova.

Žene zaposlene u industriji odeće i tekstila javno su demonstrirale 8.mata 1857. godine u Njujorku, zbog loših radnih uslova i niskih plata.

Demonstracije je rasterala policija, a te iste žene su osnovale sindikat dva meseca kasnije.

Protesti su se događali i narednih godina, a najpoznatiji je onaj koji je bio 1908.godine kada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći radno vreme, bolje plate i demoktarstko pravo glasa i za žene.

Prvi Nacionalni dan žena obeležen je 28. Feburara 1909. godine u SAD-u deklaracijom koju je donela Socijalistička stranka Amerike.

Inspirisana američkom akcijom povodom ovog pitanja, nemačka feministkija i levičarka Luiz Cic, predložila je organizovanje Međunarodnog dana, i taj predlog je prihvaćen, sa strategijom promovisanja jednakih prava, uključujući i demokratstvko pravo glasa za žene.

Praznik je kasnije prihvaćen i od strane kasnije nastalih jednopartijskih režima, međutim taj praznik je godinama gubio svoju osnovnu ideju i postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema pripadnicama suprotnog pola.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.