Već šesti put u nizu zajedno sa partnerima, u Muzeju „21. oktobar” obeležava se Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta i to ovaj put pod nazivom „Holokaust: nasleđe fašizma 6 – genocid i teologija”, u ponedeljak 29. januara sa početkom u 10 časova.
Fokus koji je za ovu godinu izabran jeste relacija između Boga i holokausta/genocida/ratnih zločina/samog zla, odnosno izazov koji sam po sebi predstavlja teodiceja.
Autori programa kustos Marko Terzić i dr Predrag Krstić ističu:
- Sumnje u prirodu, karakter ili čak i samo postojanje Boga javljali su se tokom istorije prilikom različitih prirodnih katastrofa, bolesti islično, ali sa istrebljivačkim masovnim zločinom kakav je predstavljala Šoa, sa dotad nezamislivim nepočinima koja su jedna božja stvorenja počinila nad drugima, pitanja „Kakav je to Bog kada tako nešto dozvoljava? Ili, zao[trenije, „Da ga ima, zar bi to dozvolio?” postala su umesnija i glasnija nego ranije. Teološke doktrine različitih religija nastoje da izađu na kraj sa izazovom koji im je obim stradanja u Drugom svetskom ratu uputio: kako razumeti tu epizodu s obzirom na istorijski plan doborga Boga; kakvu ulogu mogu imati sistematski progoni, logori, patnje u Promisli. Ili, s druge strane pitano: kako opraviti Boga pre očitim i bezbožnim i nečovečnim (ne)delima; ako ga ona i ne osporavaju, da li je to isti onaj Bog u kojeg se dotad verovalo? Tema ovogodi[njeg obele\avanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta biće upravo da li se nešto izmenilo ili inoviralo u bogoslovskoj misli: da li je uopšte, kako je i koliko uspešno ona tematizovala status Boga s obzirom na iskustvo Holokausta.
I ove godine biće sjajnih gostiju – Ivan Ivanji, Dragana Stojanović, Dragan Bošković, Darko Šarić od kojih se može očekivati da će se čuti raznorodna, ali argumentovana i uzbudljiva razmišljanja na zadatu temu. U okviru programa i ovog puta upriličiće se promocija jednog zbornika, lično sećanje na stradanje, opšti razgovor na kraju programa.