Mamograf u ATD-u ponovo je u funkciji, posle nešto više od dve godine pauze. Radiološka služba Doma zdravlja Kragujevac, od početka pandemije bila je u kovid sistemu, tako da se pregledi i dijagnostike na mamografu nisu mogli vršiti, obzirom da se nalazio u crvenoj zoni ATD-a.
-Mi smo sada, tek posle toliko vremena u situaciji da neke svoje resurse odvojimo i da počnemo sa mamografijom, priča načelnica Radiološke službe Doma zdravlja, Svetlana Marinković.
Pregledi i dijagnostike na mamografu u ATD-u na Bubnju, obavljaju se već prethodne dve nedelje. Pregledi se vrše isključivo u jednoj smeni, a vrši se po nešto više od 10 pregleda dnevno. Preglede i dijagnostiku rade tri radiologa-doktora, i pet tehničara.
Termini pregleda mogu da se zakažu preko izabranog lekara opšte medicine i izabranog ginekologa.
-Ono što je važno, jeste da napomenem da su ovo prvi, odnosno preventivni pregledi, te se samo oni ovde obavljaju, a onkološki post operativni pregledi idu preko onkološke trijažne ambulante u UKC Kragujevac. Ovde je najbolje da dođu pacijentkinje koje se prvi put pregledaju, ili su nekim slučajem napilale nešto, ili sumnjaju na nešto, dodala je Svetlana Marinković.
U Službi za radiologiju nema pacijentkinja na čekanju.
Pored mamografa u ATD-u na Bubnju, postoje još dva u Kragujevcu – u Univerzitetskom kliničkom centru, koji je sve vreme pandemije radio, i za njega je potreban uput lekara, kao i u Zastavinoj ambulanti, koji ne radi godinama.
U samom Kragujevcu ni jedna privatna ordinacija ili klinika nema mamograf a takođe se nikada ne organizuju pregledi u mobilnom mamografu.
Prema Batutovim podacima, u Srbiji svake godine oboli blizu 4.600 žena, a oko 1.600 umre od raka dojke.