Jučerašnje skupštinsko zasedanje i prostor da se predlog izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom stavi na dnevni red palo je u senku cirkuske atmosfere koja je u ovoj instituciji u samo nekoliko sati napravljena.
Sa nestrpljenjem su predstavnice Inicijative #MameSuZakon i sve mame i buduće mame u Srbiji pratile tok zasedanja dok je trajalo usvajanje predloga za dopunu dnevnog reda, kaže se u saopštenju Inicijative Mame su zakon.
- Da, gledale smo šta radite. Da, gledale smo vas koji ste od poreza uzetih od naših bednih primanja plaćeni da radite svoj posao kako ne možete da postignete kvorum, kako u sred skuštinskog zasedanja žvaćete sendvič, kako naskačete tokom zasedanja jedni na druge, vređate, šetate, kukate, kako se u svemu tome ludo zabavljate…a u stvari samo pravite cirkus. Na kraju, videle smo i ono najgore – od 142 prisutna poslanika, 13 poslanika je glasalo ZA da se naš predlog stavi na dnevni red i da se o istom raspravlja, a čak 129 narodnih poslanika nije imalo nikakvo mišnjenje, prespavalo je glasanja i odabralo opciju “nije glasao/la”, navodi se u saopštenju.
Inicijativa Mame su zakon podseća da narodni poslanik može da bira između “za”, “protiv”, “uzdržan” i “nije glasao.
- Dakle, 129 narodnih poslanika nema nikakvo mišljenje o tome što je na hiljade majki i njihovih porodica ugroženo time što ta ista skupštinska većina pre samo nekoliko meseci “nije prespavala” glasanje kada je glasanjem “za” sramni zakon dovelo do toga da se danas majke i njihove porodice bore za golu egzistenciju. Podsećamo vas, dragi narodni poslanici, da je u Srbiji samo u prošloj godini rodjeno 1000 “prvih beba” manje nego u godini pre. Ne smemo ni da zamislimo kakva će statistika biti ove godine. Da li se ovakvim ponašanjem i odnosom prema najosetljivijoj i najbrojnijoj grupi bavite pronatalitetnim merama o kojima toliko govorite?
Mame su zakon podsećaju i na neke od odredbi koje je potrebno najhitnije izmeniti: da se broj meseci koji ulaze u obračun naknada smanji sa 18 na 12 meseci; da svaka majka ima pravo na nadokandu najmanje u visini republičkog minimalca; da se ne diskriminišu dodatno poljoprivredne osiguranice; da se preduzetnicama plate porezi i doprinosi tokom porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta; da nadoknade po osnovu invaliditeta i nadokande tokom odsustva sa posla ne isključuju jedna drugu; da porodice koje imaju treće, četvrto i svako sledeće det, a koji nemaju navršenih 10 godina, imaju pravo na nadoknadu.