Potpredsednik Srbija centra prof. dr Duško Lopandić izjavio je da je reakcija vlasti u Ujedinjenim nacijama povodom rasprave i usvajanja Rezolucije o genocidu „građenje mostova prema prošlosti i vraćanje u devedesete“. Saopštenje prenosimo u celosti:
- To je uznemiravanje javnosti i skretanje pažnje sa bitnih tema kao što je odnos prištinskog režima prema srpskom stanovništvu na KiM, ili to da je bankrotirao grad, otimačina javne površine u korist Beograda na vodi… Reakcija vlasti je trebalo da bude umirujuća prema javnosti i da ograničava efekte rezolucije, rekao je Lopandić u Novom danu na N1.
Prema njegovim rečima presude su donešene prema konkretnim osobama, a ne prema srpskom narodu.
- U toj rezoluciji se najviše pronalaze neki predstavnici vlasti koji su povezani sa politikom devedesetih i identifikuju se sa tekstom rezolucije. Srbija se godinama borila pred Međunarodnim sudom pravde i izborila se da ne bude osuđena za kršenje Konvencije o genocidu. Vlast se sad namešta da se uključimo u to pitanje, rekao je Lopandić i podsetio na Deklaraciju Narodne skupštine koja je uputila izvinjenje i osudila zločine u Srebrenici.
On se osvrnuo i na glasanje ukazavši na „još jedan problem srpske diplomatije“.
„Ako pogledamo evropske zemlje samo je Mađarska bila protiv, nijedan sused nije više blizak našim stavovima. Možemo se tešiti time što su zemlje Okeanije ili Afrike suzdržane iz nekih svojih razloga, ali problem su odnosi u Evropi i regionu“.
Lopandić je prokomentarisao i izjavu Ane Brnabić da se „borba nastavlja“.
- Za šta se bore? Da se rehabilituje Ratko Mladić ili imamo više murala po Beogradu? Ovo je politika žongliranja od danas do sutra. Za tri dana ova rezolucija više neće biti u fokusu već neka druga tema. Postoje teme koje su vitalne kao što je iseljavanje Srba sa KiM prema kojoj se ne ulaže energije koliko je uloženo u Njujorku.
Govoreći o mogućnosti ratne odštete Lopandić je rekao da je ponovo u pitanju zloupotreba od strane vlasti.
- Međunarodni sud pravde je odbacio zahteve BiH u vezi sa odštetom i genocidom. Ne vidim nikakve elemente da bi ta presuda mogla da se dovede u pitanje.
Lopandić se osvrnuo i na najave Milorada Dodika o otcepljenju Republike Srpske od Federacije Bosne i Hercegovine rekavši da to nisu naivne stvari.
- Mislim da nema međunarodnih uslova da dođe do razdvajanja. To je neka vrsta političkog performansa za domaću javnost. Ne vidim kako se on prepoznao u ovoj rezoluciji, zaključio je Lopandić.