LISTA „ALEKSANDAR VUČIĆ – ZA NAŠU DECU“: SA PRIPAJANJEM GRADSKIH PREDUZEĆA U KRAGUJEVCU NASTAVITI

Izbori 2022 Politika

Partije, koalicije i grupe građana koje učestvuju na lokalnim izborima u Kragujevcu u kampanji obećavaju da će uraditi ono što bi građani voleli. Pitanja koja građane zanimaju često ostaju bez odgovora.

Glas Šumadije je pitao u ime građana, a do sada su odgovorili okret Metla 2020, lista „300 Kragujevčana i pokret Volim selo svoje – Dušan Zeka Aleksić“ i Srpska napredna stranka.

Tri pitanja na koja smo tražili odogovore su:

JKP Šumadija – restrukturiranje ili ostanak u ovakvom obliku, s obzirom na kreditnu zaduženost preduzeća?
Da li ste, s obzirom na dugovanja koja Energetika ima prema
Elektroprivredi i Srbijagasu, ali i obaveze koje grad ima prema tom
preduzeću, za to da Energetika bude gradska firma? Ukoliko ne, za koji se pravni status te firme zalažete?
Vodovod i kanalizacija – povratak građevinske operative ili angažovanje privatnog sektora za te poslove? Kako do zamene azbestnih cevi?

Iz liste ALEKSANDAR VUČIĆ – ZA NAŠU DECU poručuju da „JKP Šumadija nema problem sa kreditnom zaduženošću, s obzirom na to da sve rate po kreditima izmiruje na vreme“.

  • Krediti su omogućili preduzeću da u potpunosti zanovi mehanizaciju, izgradi javnu garažu i započne rekonstrukciju gradske pijace. Naš je stav da sa pripajanjem preduzeća treba da se nastavi, tako da deo JKP Šumadije postanu i Vodovod i kanalizacija i Javno stambeno preduzeće, a kada se za to stvore uslovi, i Energetika. Time bi bila izvršena potpuna korporativizacija komunalnog sektora i troškovi svedeni na minimum. Podsećamo da je u preduzećima koja su ušla u sastav JKP šumadije, a to su Zelenilo, Čistoća, Gradska groblja, Tržnice, Gradska agencija za saobraćaj i Parking servis, pre pet godina radilo gotovo 1.000 zaposlenih. Procesom spajanja taj broj je prepolovljen. Kvalitet usluga je na znatno višem nivou, kao i zadovoljstvo građana radom preduzeća.

Odogovrajući na pitanje o Energetici, iz liste koju u Kragujevcu predvodi Nikola Dašić, kažu da je „gradska vlast u saradnji sa Vladom Republike Srbije pokrenula rešavanje problema sa kojima je Energetika suočena“.

  • Rezultat toga je raščišćen odnos sa Srbijagasom, kao nekada najvećim poveriocem kome se danas duguje samo za tekuću potrošnju. Pokrenut je i projekat zamene kotlova, čime bi se sa uglja, kao energenta, prešlo na gas i time rešio i ekološki problem koji muči ceo grad. Zalažemo se za to da Energetika postane gradsko komunalno preduzeće, ali tek nakon što se donese sistemsko rešenje i Energetika oslobodi dugova koje su prethodne vlasti za sobom ostavile.

Vodovod je, ističu, u poslednje dve godine izmirio sve obaveze i zanovio mehanizaciju.

  • Broj zaposlenih je sa 750, koliko smo zatekli od prethodne vlasti, sveden na 480. Danas je to preduzeće koje može da odgovori na svaki građevinski izazov u svojoj branši. Kragujevac pije vodu izuzetnog kvaliteta. Ne postoji razlog za angažovanje privatnog sektora, jer smo sposobni da ove poslove sami obavljamo. Zamena zastarele infrastrukture, azbestnih cevi, izgradnja nedostajuće fekalne i kišne kanalizacije spadaju u najvažnije zadatke svake vlasti. U prethodnom periodu smo izradili studiju upravljanja otpadnim vodama i uspeli da se kvalifikujemo za finansiranje izgradnje novog postrojenja za preradu otpadnih voda i izgradnju kanalizacione infrastrukture od strane EU fondova. Ovaj projekat razvijamo sa Vladom Republike Srbije, kao i projekat zamene vodovodnih cevi u čitavom gradu.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.