KVAKA 23: DALEKO OD SLOBODNIH IZBORA

Politika Video

Daleko smo od slobodnih i fer izbora, izjavila je u intervjuu FoNetu direktorka nevladine organizacije CRTA Vukosava Crnjanski i ocenila da su “popravke” izbornih uslova, dogovorene uz posredovanje evroparlamentaraca, “tehničke prirode“ i da se Srbija nalazi u „izbornoj i političkoj krizi“.

Sa Vukosavom Crnjanski razgovara Danica Vučenić.

U interesu je vlasti da opozicija učestvuje na izborima, jer im ne odgovara kriza institucija i političkog sistema, tvrdi potpredsednik Narodne stranke Nikola Jovanović, dok predsednik Srpskog patriotskog saveza (SPAS) Aleksandar Šapić ističe da vlast nema potrebe da nagovara bilo koga da učestvuje na izborima.

  • Da sam vlast, ja ne bih nikoga ubeđivao. Ako ja mislim da je sve u redu, onda je sve u redu. Ako neće da izađe niko, neka ne izađe niko, ja ću izaći sam i to je to, izjavio je Šapić u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet.

On smatra da nelegitimnost izbora ne može da proglasi samo onaj ko ih smatra nelegitimnim, već to mora da uradi međunarodna zajednica.

Ako subjekti koji kreiraju politiku sveta priznaju izbore, Šapić ne vidi zašto se svi bave pitanjem ko će na njih izaći, a ko neće.

Nasuprot njemu, Jovanović ocenjuje da su evropski posrednici svesni da vlast na predstojećim izborima neće imati pun legitimitet i da su se prevarili u proceni da opozicija „blefira“ i da nije dovoljno odlučna kada je u pitanju najava bojkota.

  • Verujem da će se tokom jednog perioda svi praviti naivni, i da će po inerciji raditi posle tih faličnih izbora. Ali ćemo vrlo brzo svi shvatiti da sistem nema legitimitet, i da će doći do vanrednih izbora, cenim možda već u decembru naredne godine, predviđa Jovanović.

On je, ipak, priznao da bojkot donosi određeni politički rizik, da je borba izvan sistema teža i da zahteva mnogo kreacije, agilnosti, stalnog mobilisanja građana, finansijskih izazova i još manje medijskog prisustva.

Uprkos tome, Jovanović kaže da je to rizik vredan preuzimanja i podseća „da smo od 2012. videli šta donosi ovakav klasičan vid borbe i de fakto žmurenje pred anomalijama sistema“.

  • Sad moramo nešto promeniti i uvesti, ne državu, nego sistem, u jednu vrstu „vanrednog stanja“, poručio je on, uveren da će to skratiti rok trajanja ovoj vlasti.

Jovanović je novinarki Tamari Skrozza izjavio da bi korenitim promenama trebalo da prethodi politička volja, koje nema ni u pregovorima, ni izvan pregovora, ni u društvu.

Njegov je stav da se, od početka međustranačkog dijaloga, situacija u medijima pogoršala, da incidenti postaju brojniiji i da je jasno da ova vlast, sa ovakvim nivoom pritiska, ili neće, ili ne zna da napravi „normalniji sistem“.

Za razliku od Jovanovića, koji smatra da vlast tokom međustranačkog dijaloga nije ponudila mnogo ustupaka, Šapić smatra da je učinjen veliki napredak sređivanjem biračkih spiskova, pa čak i dogovorom o imenovanju članova REM.

On, ipak, misli da je najvažnije to što su zvaničnici Srpske napredne stranke (SNS) pozvali privatne medije sa nacionalnom frekvencijom da u svoje emisije sve više pozivaju opozicione lidere, ističući da u tome ne vidi nikakav cinizam vlasti.

  • Ako je bio cinizam, daj da iskoristimo taj cinizam za dobre stvari. Ja sam to doživeo kao jednu od najboljih stvari i žao mi je što to nisu uradili ranije. I ja pozivam sve novinare da to ne dožive kao cinizam, nego da bukvalno to shvate, zaista, to je moj otvoreni poziv, poručio je Šapić.

S druge strane, ukazuje da nije dobro što u Srbiji dijalog nije moguć bez predstavnika Evropskog parlamenta i što ljudi neće ne samo da se dogovore, već ni da razgovaraju jedni s drugima.

  • Mi se lakše dogovaramo sa Hrvatima i Albancima s kojima smo ratovali, nego jedni s drugima, ocenio je Šapić, koji upozorava na opasnost od međusobne mržnje onih koji se politički ne slažu, kao i od ostrašćenosti koja svima može da se vrati kao bumerang.

Istovremeno, Jovanović naglašava da je predstojeći bojkot poruka građanima da više ne moraju da izlaze na izbore, jer je rezultat unapred poznat, a da će neka nova politička elita ili neke nove političke stranke raditi na promeni sistema, umesto da tom sistemu daju veštački vazduh.

  • Glavna poruka je – ne pristajemo na ovo, menjamo sve iz korena, ne znamo tačno koliko će vremena biti potrebno, ali znamo makar šta više nećemo, zaključio je Jovanović.
Fotografije: Aleksandar Levjković, Ognjen Stevanović, Fonet
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.