Od početka pandemije, kako u svetu pa tako i kod nas, najčešća tema i tema koja nas sve spaja je korona virus. Ova tema povezala je brojne sfere društva, a svi zajedno imamo jedan cilj, a to je da pobedimo virus, o kome i dalje ne znamo mnogo čega: kako je nastao, kada će se završiti, ko je najviše ugrozen, kako deluje na koga…
Čini se kao da smo zaboravili da u svetu u kom zivimo postoje i neke druge bolesti. Pa tako maligne bolesti, tj. razni oblici raka, itekako opasni i rasprostranjeni, nekako su u drugom planu.
Onkološki centar Kragujevac prža usluge pacijentima iz pet okolnih regiona. Tako ogroman broj pacijenata i gužve u hodnicima Centra za onkologiju predstavljaju dodatno opterećenje, kako osoblju, tako i dodatnu opasnost za pacijente, u jeku kovida, koji su prema rečima struke, jedni od najugroženijih.
Pa tako kroz Onkološki centar, u proseku prođe 350 ljudi na dnevnom nivou. Svakodnevno funkcionišu četiri zračna aparata, jedan aparat za brahiterapiju (unutrašnje zračenje), dve dnevne bolnice, najmanje dva konzilijuma u toku dana, ambulanta medikalne i radijacione onkologije.
Centar za onkologiju, daje nekoliko vrsta usluga pacijentima. Prvo se podrazumeva prikaz konzilijumu, da bi se donela odluka o načinu lečenja, i drugi deo se odnosio na sprovođenje specifičnog onkološkog lečenja, odnosno da li će biti zračna terapija, hirurško lečenje, sistemska terapija bilo koje vrste, zavisno od odluke konzilijuma.
Direktorka Centra za onkologiju Snežana Bošnjaković kaže da sada, u uslovima pandemije može da se kaže da onkologija funkcioniše apsolutno bez razlike u odnosu na period pre pandemije.
„Ono što mi pruzamo našim pacijentima kao zdravstvenu uslugu, taj segment nije promenjen, odnosno konzilijumi se održavaju apsolutno istim redom kao u predepidemisjkom periodu, broj pacijenata nije smanjen, terapijske procedure se sprovode po određenom redosledu i u skladu sa zahtevima određenih pacijenata“
Doktorka Snezana Bošnjaković dodaje i da je ono što predstavlja problem to da su onkološki pacijenti ugroženi neadekvatnom dijagnostikom, koja je u svim zdravstvenim ustanovama na teritoriji Srbije promenjena, u smislu drugačijeg funkcionisanja u uslovima pandemije.
„Potreba pacijenata za dijagnostikom u smislu započinjanja lečenja, ili kontrolnih pregleda je ugrožena, upravo pandemijom.“