Teze iz naslova samo su neke od ideja o kojima jedan deo kragujevačke opozicije ovih dana razgovara. Razgovaraju svi sa svima a rezultati će kod nekih zavisiti od beogradskih centrala, kod drugih od visokih kriterijuma opozicionog pedigrea, kod trećih od spleta okolnosti. Zajedničko je da se javno o razgovorima ne priča, što je, donekle, razumljivo jer su redovni lokalni izbori na programu 2024. godine.
Poslanik stranke Zajedno (Moramo) Nikola Nešić za Glas Šumadije kaže da ta partija „razgovara sa svim pokretima i strankama koje su jasno bezinteresno opoziciono orijentisane“.
- Koalicije ovog trenutka nisu teme jer smatramo da svaka organizacija treba da podiže svoju infrastrukturu u ovom trenutku ali možemo da organizujemo neke zajedničke akcije, saopštenja (kada smo se svi oglasili za vređanje novinara vašeg portala i sada za rekonstrukciju na jezeru u Šumaricama), peticije,… Stranka „Zajedno“ vidi sebe na poziciji da bude vezivno tkivo budućeg opozicionog bloka u Kragujevcu i ponudimo kandidate koji su kompetentni da adekvatno vode naš grad jer će građani podržati onu listu koja bude imala šansu da pobedi, kaže Nešić.
U udruženju Šumadijska regija potvrđuju da su razgovarali sa Narodnom strankom, Pokretom Zajedno za Kragujevac, „najviše“ sa koalicijom „Moramo“, sa pokretom SRCE…
- Šumadijska regija nije donela odluku o učestvovanju i eventualnoj koaliciji na lokalnim izborima. Mnogo je još nepoznanica pred kragujevačkom opozicijom, neraščićenih političkih situacija i neravnopravnih uslova za izbornu utakmicu, a i prilike u državi i svetu ne idu na ruku demokratskim snagama u Srbiji u borbi protiv autoritarnog režima. Naravno to ne znači da nema planiranja i razgovora sa političkim faktorima u gradu, kaže dr Ana Santrač, ovlašćeni predstavnik Šumadijske regije.
Prema njenim rečima Šumadijska regija kao nevladina organizacija i ne mora da učestvuje na izborima, pogotovo pod neravnopravnim uslovima i u nedemokratskoj atmosferi.
- To je donekle politički komforno, međutim ovo nije vreme udobnosti. U proteklom periodu, još od raspisivanja poslednjih izbora za predsednika i Parlament, bilo je manje-više intezivnih susreta i razgovora sa političkim partijama u Kragujevcu, isključivo sa onima koje javnost naziva istinskom opozicijo,kaže dr Santrači
Ona je podseća da je Šumadijska regija (iako nije bila direktan učesnik izborne utakmice) pozvala građane da na predsedničkim izborima svoj glas daju Zdravku Ponošu, a da na parlamentarnim podrže „Ujedinjene za pobedu Srbije“ ili koaliciju „Moramo“.
- U razgovorima smo uvek naglašavali da je Šumadijska regija NVO koja se zalaže za regionalizaciju Srbije, za njen ubrzani ekonomski razvoj, samim tim i Kragujevca i Šumadije, za ponovno uspostavljanje lokalne samouprave, poštovanje ljudskih prava i građanskih sloboda i za hitan i najjači zaokret Srbije ka EU i njeno bezrezrvno pozicioniranje na Zapadu. Ova načela stvaraju okvir u kojem možemo da razgovaramo i o nastupu na predstojećim lokalnim izborima i najviše kontakata imamo sa ideološki najbližima, sa predstavnicima koalicije ’Moramo’, tačnije sa strankom ’Zajedno’ koju predvode Nebojše Zelenović, Biljana Stojković i Alekandar Jovanović Ćuta, a u Kragujevcu narodni poslanik Nikola Nešić. Ovih dana smo razgovarali i o inteziviranju saradnje i o prvim vidovima njenog ozvaničenja, što ne znači da ćemo obustaviti kontakte sa ostalim opozicionim strankama i pokretima koji u svojim programima imaju i navedena programska načela, zaključuje je dr Ana Santrač.
A regionalizacija je tema i nove – stare opozicije Šumadijskog bloka 21, koju predvodi Boris Kovačević, do juna ove godine pomoćnik gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića za međunarodnu saradnju. Šumadijski blok 21 ima troje odbornika u Skupštini Kragujevca: Nebojšu Abadića, Marka Gavrilovića i Dragana Kapor. Ta organizacija ima i troje odbornika u Kniću i, kako Glas Šumadije saznaje, na njih se vrši pritisak da pristupe odborničkim grupama Srpske napredne stranke.
- Cilj je da se u Šumadiji izgradi snažna, regionalna, građanska politička organizacija. Imali smo skup kome su prisustvovali bivši odbornici iz cele Šumadije. Zalažemo se za državu regija, kaže Kovačević.
U Kragujevcu, kaže Kovačević, razgovaraju sa pojedinim odbornicima koji nisu u Srpskoj naprednoj stranci i „razmenjuju ideje“ sa pojedincima iz bliskih političkih organizacija.
- Kod nas postoje političke opcije koje su fascinirane SNS-om i one koje su protiv. Mi mislimo da i kod njih ima dobrih ideja, poput Otvorenog Balkana, ali i „brljotina“ u lokalu. U svakom slučaju, ne želimo da zavisimo od neke beogradske centrale, kaže Kovačević.
Kako Glas Šumadije saznaje u toku je formiranje „krovnog udruženja“ koje, takođe, ne želi da zavisi od, kako kažu, „beogradskih centrala“, koje bi okupilo ugledne pojedince i pripadnike opozicionih stranaka, ali bez partijskih obeležja. Naš sagovornik kaže da je „Kragujevac prezadužen grad“, da će posebna pažnja biti usmerena na komunalni sektor, kao i da bi „okosnica programa“ bila infrastruktura.
U formiranju ovog udruženja, navodno, učestvuju pojedini članovi pokreta Zajedno za Kragujevac. Miroslav Stojanović Džiga kaže, međutim, da nije učestvovao ni u kakvim razgovorima, kao i da se Slavicom Saveljić, predsednicom kragujevačkog odbora Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića, koja se, takođe, pominje kao jedna od onih koji bi se našli u tom pokretu, nije ni video.
Sagovornik Glasa Šumadije kaže da će uslov za pristupanje „krovnom kragujevačkom udruženju“ biti „poštenje, čast, ne možeš danas jedno, sutra drugo.