Na ovogodišnjoj, Reviji filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije meću nagrađenima u različitim kategorijama, nagrađeno je i troje laureata: Trećom nagradom filmu „Malo kasnimo”, Jovane Milovanović, Kragujevac, potom priznanjem za najbolji zvuk – Ljubici Petković za film „Leti, Fiki, leti” iz Kragujevca i za najuspešnijeg mentora – Nenadu Nešoviću, FRKA Filmska radionica Kragujevac iz našeg grada.
Tradiconlana, filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije održana je ove godine (29. juna) po prvi put online (zbog epidemije) i pod sloganom prve revije iz davne 1961. godine: „Bolje da se deca igraju filmom nego film decom”. Stručni žiri u sastavu: Gradimir Stojković, pisac, Zoran Stefanović, pisac, Strahinja Savić, reditelj, Snežana Trstenjak, reditelj i animator i dr Marko Stojanović, etnolog proglasili su nagrađene mlade filmske autore od 7 do 19 godina.
U kategoriji dece do 15 godine nagrade su osvojili sledeći filmovi:
– Grand prix – filmu „Iz Vranja s ljubavlju”, grupa autora, Vranje
– Prva nagrada – filmu „Gde je meda?” Lazara Bačkonje, Pančevo
– Druga nagrada – filmu „Igra koja boli”, grupa autora, Lozovik
– Treća nagrada – filmu „Detlić”, grupa autora, Niš
– Za najbolju ideju – Anji Ašković za film „Ma jok”, Obrenovac
– Za najbolji scenario – grupi autora, za film „Kad san postane java”, Lozovik
– Za najbolju kameru – Stefanu Grujiću i Luki Vojvodiću za film „Izlazak”, Obrenovac
– Za najbolju montažu – Nađi Mitrović, za film „Jedva čekam sutra”, Beograd
– Za najbolji zvuk – grupi autora, za film „Nešto glupo i brzo”, Jagodina
– Za najbolju režiju – Nori Abci i Lani Stojadinov, za film „Kamera oko”, Pančevo
– Za najuspešnijeg mentora nagrađen je – Predrag Vukosavljević, OŠ „Posavski partizani”, Obrenovac
– Za najuspešniju produkciju – Nađi Mitrović, samostalnom autoru, Beograd
– Nagrada Etnografskog muzeja u Beogradu – Jakovu Popovu za film „Novi Sad dečja prestonica kulture 2”, Sremski Karlovci
– Nagrada Etnološko-antropološkog društva Srbije – Danilu Ćurčiji za film „Jaja”, Vranje
U kategoriji mladih od 15 do 19 godina nagrade su osvojili sledeći filmovi i autori:
– Grand prix – filmu „Sama” Isidore Lazić, Beograd
– Prva nagrada – filmu „Prijatno” Miljane Miljković, Pančevo
– Druga nagrada – filmu „Čovek koji je krenuo na mesec”, Dušana Cvijetića, Pančevo
– Treća nagrada – filmu „Malo kasnimo”, Jovane Milovanović, Kragujevac
– Za najbolju ideju – Petru Bačkonji za film „Dolina dinosaurusa”, Pančevo
– Za najbolji scenario – Ani Ćulum za film „Iza scene”, Beograd
– Za najbolju kameru – Ani Ćulum za film „Prepušten talasima”, Beograd
– Za najbolju montažu – Jošuji Hegedešu za film „Začarano drvo”, Senta
– Za najbolji zvuk – Ljubici Petković za film „Leti, Fiki, leti”, Kragujevac
– Za najbolju režiju – Bojani Džantovskoj i Nataliji Stojoskoj, za film „Princeze u akciji”, Pančevo
– Za najuspešnijeg mentora – Nenadu Nešoviću, FRKA Filmska radionica Kragujevac
– Za najuspešniju produkciju – Kulturni centar Baraka, Beograd
– Nagrada Etnografskog muzeja u Beogradu – Nataliji Stojoskoj i Bojani Džantovskoj za film „Legenda o Devojačkom bunaru”, Pančevo
– Nagrada Etnološko-antropološkog društva Srbije – Jakovu Popovu za film „Mi živimo u Sremskim Karlovcima”, Sremski Karlovci
Kako ova Revija nije komercijalnog karaktera i organizuje se u cilju predstavljanja, popularisanja, afirmisanja i unapređenja filmskog stvaralaštva najmlađih filmskih stvaralaca, sve filmove publika je imala prilike da pogleda besplatno putem sajta: filmskarevija.com u sva četiri festivalska dana. Organizator Revije je Centar amaterskog filma.
Inače, Prva Revija filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije održana je 1961. godine kao Revija filmova pionira Jugoslavije pod geslom „Bolje da se deca igraju filmom nego film decom”. Revija filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije je njen pravni naslednik. Poslednjih 18 godina Revija je održavana u Beogradu, u Muzeju jugoslovenske kinoteke.
Tradicionalno, Reviju pomažu Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Filmski centar Srbije i Jugoslovenska kinoteka, a ove godine generalni pokrovitelji Revije su Fondacija za mir i rešavanje kriza i asocijacija Civis.
Centar amaterskog filma Srbije osnovan je na neodređeno vreme kao dobrovoljno, nestranačko, nevladino, nedobitno udruženje građana radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva u oblasti kulture, medija i obrazovanja kroz razvoj i predstavljanje amaterskog, neprofesionalnog, alternativnog filma. Centar je pravni naslednik Centra organizacije amaterskog filma Jugoslavije sa sedištem u Beogradu, Trg republike br 3. Predsednik Centra amaterskog filma Srbije je Vladimir Anđelković.
Pokrovitelj Revije je Boris Vukobrat, jedan od najuspešnijih Srba u dijaspori već decenijama. U svojstvu osnivača i predsednika dokazao se kao humanista i filantrop kroz aktivnosti Fondacije za mir i rešavanja kriza sa sedištem u Švajcarskoj i kroz rad u CIVIS – Asocijaciji nevladinih organizacija Jugoistočne Evrope sa sedištem u Beogradu. Kroz svoj rad na pomirenju i rešavanju kriza na prostoru Balkana, ali i na ekonomskom povezivanju Francuske i Rusije i drugih zemalja Boris Vukobrat odlikovan je sa dve Legije časti i nominovan nekoliko puta za Nobelovu nagradu za mir.