Italijanski mediji izveštavaju da je transfer Kristijana Ronalda iz Reala u Juventus, težak 105 miliona evra, uz godišnju platu Portugalca od svih 30 miluioa evra, izazvao pravu buru i bes medju Fijatovim ra dnicima, posebno onim u fabrikama te kompa ije na jugu Italije. Juventus, inače, s obzirom da je porodica Anjeli, osnivač i najveći akcionar u Fijatu (sa blizu 30 odsto akcija), većinski vlasnik i torinske “stare dame.”
Mediji navode da je nezadovoljstvo Fijat ovih radnika u Iztaliji “dublje”, ali da je basnoslovni Ronaldov transfer poslužio kao okidač za njihovu pobunu I štr ajk koji bi, kako je najavljeno, uz podršku sindikata trebalo da bude organizovan izmedju 15. i 17. jula.
U najavi štrajka, pored ost alog, navodi se da dok se milioni isplaćuju za transfer fuidbalera, radnici su već godinama prisiljeni na redukciju troškova. O povišici, tvrde, mogu samo da sanjaju, jer im se plata nije menjala duže od decenije.
-Neprihvatljivo je da se radnici Fijata ekonomski žrtvuju, a d a kompanija tr oši stotine miliona evra na nabavku, navodi se u saopštenju sindikata Fijatovih fabrika u Italiji. Naglašava se, pritom, da “dok radnici i njihove porodice moraju da stežu kaiševe, kompanija troši stotine miliona evra na jednog čoveka”.
-Je li to fer? Je li normalno da jedna osoba zaradjuje milione, a hiljade po rodica ne mogu da prežive do sredine meseca?, pitaju (se) Fijatovi radnici I njihovi sindikalni lideri.
U kragujevačkom Fijatu juče se ovim povodom niko nije oglašavao. Čelnici Samostalnog sindikata bili su nedosupni, te je javnost ostala uskr aćena za odgovor na pitanje: da li će se šumadijske „automobildžije“ početkom naredne sedmice pridružiti italianskim kolegama u štrajku.
Boljim poznavaocima prilika u kompaniji Fijat Krajsler ut omobili Srbija je, medjutim, i bez oglašavanja sindikalaca jasno da neće. Najpre stoga što će rad proizvodnih i montažnih u FCA Srbija početkom naredne sedmice (16. i 17. jula) da bude obustavljen i bez pridruživanju štrajku italijanskih radnika, a zbog već famoznog uskladjivanja proizvodnje zahtevima tržišta.
Protesta u FCA Srbija ponedelji neće biti ni zbog toga što su proizvodnim radnicima u kragujevačkoj fabrici, nakon prošlogodišnjeg tronedeljnog štrajka, a za razliku od njihovih italijanskih kolega, koji su bez povišica čitavu deceniju, plate ipak koliko-toliko povećane. To što italijanski radnici imaju četiri do pet puta veće plate od onih koje zaradjuju šumadijski trudbenici, druga je tema koja tretira ekonomsko-privredno, pa i civlizacijski novo razvoja jedne i druge države.
Štrajka u FCA Srbija početkom naredne sedmice, sve i da fabrika radi tih dana, ne bi bilo, zato što se Samostalni sindikat u toj kompaniji, koji je organizovao prošlogodišnji protest proozvodnih radnika, prema nezvaničnim, ali nikad demantovanim informacijama, obavezao da u naredne tri godine u kragujevačkoj neće biti novih obustava rada.
Piše: Zoran Radovanović