KRAGUJEVAČKI ORUŽARI PRODUŽILI PLAĆENO ODUSTVO DO 12. APRILA

Doba korone Društvo Ekonomija

Krizni štab Zastave oružja upravo je produžio plaćeno odsutvo radnicima te fabrike do 12. aprila. U kragujevačkoj fabrici angažovano je nekih 150, od ukupno oko 2.600 zaposlenih, koji kompletiraju ili pakuju proizvode namenjene inostranim partnerima, a deo njih angažovan je na održavanju opreme i obezbeđenju fabrike i njenih pogona.

  Proizvodni proces u Zastavi oružju, zbog epidemije COVID 19, podsetimo, obustavljen je 24.marta, a kada će ponovo biti pokrenut još uvek se pouzdano ne zna. Krizni štab će uoči 12. aprila iznova da odlučuje da li će plaćeno odustvo kragujevačkim oružarima da bude i dalje produžavano, ili će da se vrate  na svoja radna mesta.

U Kriznom štabu Zastave oružja kažu da je zdravstveno stanje radnice pogona “Galvanizacija” u toj fabrici, koja je bila zaražena virusom korona, stabilno, te da, koliko je poznato, kod radnika koji su sa njom bili u kontakt u nije registovana zaraza.

Pored Zastave oružja, proizvodnja je u potopunosti zaustavljena i u ostalim fabrikama grupacije Odrambena industrija Srbija, osim u Krušiku, čiji bi rad, kako se najavljuje, trebalo da bude obustavljen početkom naredne sedmice. U Slobodi iz Čačka i Milanu Blagojevića iz Lučana proizvodnja je do daljeg prekinuta početkom ove sedmice,  u užičkom Prvom partizanu danas, a rad je, u međuvremenu, obustavljen i u Prvoj iskri iz  Bariča.

Proizvodni proces zaustavljen je ili značajno redukovan i  u većini ostalih industrijskih delatnosti u centralnoj Srbiji. U kompaniji Fijat Krajsler automobili Srbija, na prime , čiji su radnici već tri sedmice na plaćenom odustvu,  sutra  ili u petak  će, prema poslednjim informacijama iz te fabrike, biti doneta  odluka o daljem produžetku prinudnog odmora. 

Predstavnici zaposlenih u kragujevačkom Fijatu kažu da je teško očekivati da će radnici da se vrate u pogone dok bro j zaraže nih virusom korona u Srbiji i Kragujevcu raste. S druge strane, iz Italije i Kine i dalje ne stižu delovi za ugradnju u automobile, bez čega nema normalizacije proizvodnje. Istovremeno, kragujevačka fabrika najveći broj automobila prodaje na tržištima koja trenutno nisu u funkciji, odnosno  u Italiji, Španiji i Francuskoj, a to su zemlje koje su, u Evropi, najteže pogodjene epidemijom COVID 19.                     

Piše: Zoran Radovanović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.