- Niko ne brani zaposlenima u Apotekarskoj ustanovi da odmah osnuju sopstveno preduzeće, ono može da bude u fromi a.d. ili d.o.o, odnosnoj onoj koja bi bila u najboljem interesu zaposlenih, time postaju ravnopravni poslovni subjekt koji može da učestvuje na budućem javnom konkursu za dodelu koncesije i nekoj formi javnog, privatnog partnerstva. Nema razloga da budu prepušteni milosti nekog novog vlasnika kada mogu da budu vlasnici sami sebi, istakao je Nedeljko Ašanin, odbornik Kragujevačke inicijative, koji je na konferenciji za medije govorio o predlogu rešenja za problem Apotekarske ustanove u ime više opozicionih odborničkih grupa.
Opozicioni odbornici su dali rešenja koja bi mogla da spasu Apotekarsku ustanovu i njene zaposlene, uz, kako navode, mali napor Gradske uprave i zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi
Kako gašenje skoro dva veka stare Apotekarske ustanove nije nova tema, kao i zakon kojim se obavezujemo da svim javnim preduzećima do 2027. godine promenimo status u a.d. ili d.o.o. oblik, odbornici smatraju da je za Apotekarsku ustanovu to jako pogrešno, jer onog trenutka kada privatnici preuzmu naše apoteke, od tog trenutka smo „prepušteni na milost i nemilost uglavnom stranim kompanijama”.
U slučaju privatizacije bitan je profit, pa se pitaju šta će biti sa seoskim apotekama gde je on niži, zbog čega bi one bile prve i zatvarane.
- Kakve će posledice biti u kriznim situacijama poput Covida, setimo se da je obična maska za lice sa tri dinara skočila na 120 dianra, 40 puta je poskupela, da li će svi sugrađani to moći da plate, pita se Ašanin.
Zajednički cilj i građana, i zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi je da sačuvaju svoju ustanovu od mogućeg apotekarskog konzorcijuma koji svakako želi da ih ukloni kao konkurente.
Istovremeno, Gradska uprava treba da raspiše javno nadmetanje za izdavanje u zakup ili koncesiju objekta Apotekarske ustanove i objavi uslove pod kojima će ubuduće poslovati Apotekarska ustanova.
Uslovi treba da budu sledeći, navodi Ašanin: zgrade apoteka daju se na korišćenje bez naknade za zakup; koncesionar se obavezuje da ima minimum dva stalno zaposlena sa visokom stručnom spremom u svakoj apoteci, načelno u svakoj smeni po jednog; koncesionar se obavezuje da će raditi u svim uslovima uključujući razne krizne situacije za koje mora imati uvek spremne rezerve lekova; da će i dalje proizvoditi lekove iz sopstvene proizvodnje; troškovi poslovanja idu na teret koncesionara, a deo prihoda koji neće ugroziti poslovanje, ide u gradsku kasu.
- Jednom rečju, napraviti takve uslove koji će skinuti Apotekarsku ustanovu sa budžeta grada, a istovremeno omogućiti uslove za dalje neometano poslovanje, ističe odbornik Ašanin.
Oni su imali sastanak sa zaposlenima iz Apotekrske ustanove, te navode da se njima dopada predlog rešenja, ali da nedostaje inicijativa.
- Jasno je da je teško promeniti sistem rada i postati privatnik, ali ja ih molim da razmisle još jednom o ovom predlogu zbog svojih sugrađana, zbog svoje dece, roditelja, ali i sebe samih, navodi Ašanin.
Kroz ovakve i slične konferencije, jednom nedeljno, grupa opozicionih odbornika pokušaće da ukaže na različite probleme u Kragujevcu i na moguća rešenja istih.
Ova cetvorica zajedno nemaju 8 razreda cestite drzavne skole.. i oni iznose predloge za rekonstruisanje ozbiljne firme. Boze dragi i kadna Srbijo