Kragujevačka opozicija protiv rudarenja litijuma, sem 300 Kragujevčana, dve stranke vlasti – bez odgovora

Grad Politika

U martu ove godine Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije odbilo zahtev kompanije „Balkan istraživanja d.o.o.“ za produženje istražnog prava za istraživanje litijum-karbonata i bora na jednoj od dve istražne površine na teritoriji opštine Rekovac.

Grupa „Neko brine za Levač“ tada je objavila da je posle tri godine njene borbe izvojevana „jedna mala, ali važna pobeda“ jer je ta kompanija je na parcelama između sela Sibnica i Kaludra, u opštini Rekovac, trebalo da traga za litijumom i borom, a prve dve istražne bušotine su napravljene u tajnosti još 2020. godine.

Odlukom Ustavnog suda ukinuta je Uredba Vlade Srbije, kojom je stopiran projekat Jadar, pa bi u svetlu opšte pravne nesigurnosti nešto slično moglo da se dogodi i sa istražnim pravom u Levču, ali i Gruži, gde su građani takođe protestovali protiv istražnih radnji. Zato smo pitali predstavnike kragujevačkih stranaka, i vlasti i opozicije, kakav je njihov stav po pitanju litijuma.

Zanimljivo je da je, kada je reč o vladajućoj koaliciji u Skupštini grada (SNS, SPS i 300 Kragujevčana), na naše pitanje odgovorio samo lider 300 Kragujevčana Dušan Zeka Aleksić. Za njega je „ključno pitanje kakav bi uticaj potencijalno iskopavanje litijuma imalo na životnu sredinu i zdravlje građana“:

  • Trenutno se mogu čuti različite diskusije i mišljenja i od stručnih lica i od potpunih laika, a mi čekamo da stručnjaci prevagnu da bismo zauzeli stav o konkretnom slučaju. Ne postoji član ili simpatizer „300 Kragujevčana“ koji bi podržao bilo koju aktivnost koja narušava životno okruženje ili ugrožava zdravlje ljudi, to je valjda stav svakog normalnog čoveka, ističe Aleksić.

Odobornici Kragujevačke inicijative učestvuju na svim protestima koje ovog meseca organizuje udruženje Ne damo Jadar, dok u Zajedno za Šumadiju ističu da su „odlučno protiv iskopavanja litijuma na teritoriji cele Srbije, a kamoli u Levču koji je praktično deo šireg Kragujevca“.

  • Čak da je to i toliko razvojna šansa kakvom je predstavljaju vlasti, nemamo poverenja u institucije koje bi trebalo da obezbede poštovanje svih ekoloških standarda od strane kompanije koja ulaže nekoliko milijardi evra, što smo videli nedavno i na primeru Ustavnog suda. Smatramo da litijum kojim je naša zemlja bogata ne može „da propadne“ i da to može da bude zalog za budućnost, to jest pošto se predviđa da će se litijum u budućnosti koristiti kao raketno gorivo i energent za napajanje avionskoh motora. Zašto ne bi Srbija kroz par desetin godina, kada postane članica Evropske unije i privredno ojača, sama eksploatisala jadarit, uz poštovanje svih ekoloških standarda, taj isti litijum prerađivala u domaćim kompanijama i izvozila gotov proizvod, poručuju iz Zajedno za Šumadiju.

Bojan Stojadinović kaže da je, „uz ovakvu vlast, nepostojanje institucija, dati multinacionalnoj kompaniji pravo na eksploataciju rude jadarita a da država od toga ima samo 3% rudne rente i da dobije narušeni ekosistem i puste i uništene najlepše i najplodnije predele“ za Zajedno za Šumadiju „apsolutno neprihvatljivo“.

  • I mislimo da će u bliskoj budućnosti postojati u političkom životu samo jedna podela – to da li ste za kopanje litijuma ili protiv toga, i da će se politička borba voditi isključivo na ovoj temi. Jasno je da je predsednik Aleksandar Vučić najveći lobista za Rio Tinto pa mogu da pojednostavim ovu podelu: Ako si za Vučića ti si za kopanje litijuma i Rio Tinto – ako si protiv toga onda si protiv Vučića. Namerno personalizujem, jer smatram da je većina članova Srpske napredne stranke protiv iskopavanja litijuma, ocenjuje Stojadinović.
foto: ssp kragujevac

Gotovo identičan je i stav gradskog odbora Stranka slobode i pravde u Kragujevcu:

  • Sve dok postoje tehnologije iskopavanja koje ne garantuju bezbednost za zdravlje ljudi i životnu sredinu, SSP je oštra protivnica eksploataciji litijuma. Podsećamo da smo pozvali predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabič da sazove hitnu sednicu Skupštine na kojoj bi se raspravljalo o ovoj temi. Ukoliko to ne uradi, obećavamo građanima da ćemo na prvoj narednoj sednici, kad god bude bila zakazana, govoriti o litijumu bez obzira na to šta će formalno biti na dnevnom redu, kaže odbornik SSP-a u kragujevačkom parlamentu Obrad Turković.

Ivan Dubljanin, predsednik Gradskog odbora Demokratske stranke u Kragujevcu i odbornik te partije u Skupštini grada kaže da Srbija, pa samim tim i Šumadija i Levač, „ne smeju postati otpad prljavih tehnologija Evrope i sveta, zarad opstanka jedne autoritarne vlasti“.

  • Nema nikakve dileme da su Vučić i SNS spremni da ugroze budućnost naše dece, u zamenu za podršku načinu na koji su do sada vladali.

I Dubljanin smatra da je na sceni „sinhronizovana kampanja vlasti i multinacionalnih kompanija da je eksploatacija litijuma u korist naših građana“.

  • Korist će imati samo vrhuška vlasti koja ionako ne planira da živi u Srbiji nakon što završi svoju misiju. Mi koji nameravamo ovde da živimo, moramo tome da se suprostavimo. To više nije pitanje politike, već zdravlja i zdravog razuma. Niko i nigde nije dao najplodniju zemlju za istraživanje i eksploataciju litijuma. Napraviti od Levča i Jadra reljef kao na Mesecu, sigurno je neko spreman debelo da plati, ali naši građani bi to platili samo svojim životima. Demokratska stranka tvrdo stoji uz interese građana a ne pojedinaca iz vlasti.

Odbornik Nove snaga Kragujevca, Nikola Nešić podseća da su „odbornici opštine Rekovac izglasali da se na području opštine nema rudarenja“, ali ocenjuje da se „odluka vezana za iskopavanje litijuma koja je u interesu građana, smatra se trenutnom dok ne dodje do novih loših promena“.

  • Rudarenje litijuma je tema na kojoj je vlast izgubila poverenje naroda jer se igraju žmurke sa narodom. Oni sakriju informacije, pa čim građani otkriju, oni nađu način da opet sakriju. Ostaje pitanja, želi li država da ima partnere u građanima ili stranim kompanijama? Zašto nema nijednog primera pozitivnog iz prakse bilo gde u svetu koji bi potvrdio stavove vlasti i kompanija?
    Otvaranje rudnika se planira decenijama, manipulacijama odlukama vlade Republike Srbije i Ustanog suda, planovi kompanije nisu poremećeni i uklapaju se u sve rokove ali poverenje građana i dalje opada. Da li je država svesna težine odgovornosti odluka koje sprovodi, da li je spremna da sama relocira sopstveno stanovništvo zarad stranih interesa, pita Nešić

Sopštenjem se oglasilo i udruženje Šumadijska regija, u kome kažu da su „protiv korporacijskih istraživanja i iskopavanja litijuma na teritoriji Republike Srbije i pridružuje se nevladinim organizacijama, građanskim pokretima, ekološkim udruženjima i aktivistima i političkim strankama u odbrani životne sredine od Projekta “Jadar”“.

  • Podsećamo da je i područje Šumadije, tačnije Levča, na meti i pod “pažnjom” kompanija, intersnih grupa i lobija koji pokušavaju da sprovedu geološka istraživanja litijuma i pratećih minerala na istražnim površinama u Opštini Rekovac. Rio Tinto se poziva na zakone i propise Republike Srbije i to je upravo najveći problem i izvor nepoverenja, jer Srbija je zemlja ekoloških katastrofa, incidenata, u kojoj mnogi gradovi nemaju pijaću vodu, a nebrojena naselja kanalizaciju, “država”  sa najvišim stepenom korupcije i netransparentnih procesa u odlučivanju, tako da bi podršaka rudarenju litijuma bila ravna odluci o ekološkom samoubistvu. Kineske firme već satiru zemlju, vodu i vazduh istočnih delova Srbije i kao da to nije dovoljno pa vlast u Srbiji postaje patron kompanije Rio Tinto. Šumadijska regija je zagovornik evroatlantskih integracija i dokle god Srbija u potpunom, naročito u vrednosnom smislu ne postane deo tog sveta, izlišno je i razgovarati o rudarenju litijuma na njenoj teritoriji, poručuju iz te organizacije.

Kakvi su stavovi kragujevačkih zvaničnika Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije, nismo uspeli da saznamo. Ukoliko odgovore na naše pitanje, čitaoci Glasa Šumadije biće obavešteni.

Fotografija: Privatna arhiva
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.