Zamenik gradonačelnika grada Kragujevca Dejan Ružić istakao je da je veoma bitan izveštaj iz Radarskog centra Bešnjaja o elementarnim nepogodama, koje su zahvatile teritoriju grada Kragujevca u junu mesecu ove godine. Prema Ružićevim rečima, važna je i tema o opremljenosti protivgradnih stanica u Kragujevcu. Svi imaju preko devet raketa na stanju, strelci dovoljno raspolažu raketama, tako da je grad pokriven sa te strane.
Ružić ističe da su nepogode zahvatile teritoriju Kragujevca 5. juna, te poručuje da se nada se da će nepogode ovog puta izbeći Kragujevac.
Navodi da su danas članovi Gradskog štaba u novom sazivu dobili izveštaje za prošlu godinu, planove za tekuću godinu, kao i da su prošli sve tačke bitnih tema na današnjoj prvoj redovnoj sednici Gradskog štaba za vanredne situacije.
- Sezona odbrane od grada počela je 15. aprila, a trajaće do 15. oktobra. Do sada Radarski centar Bešnjaja spoveo je 15 dejstava i ukupno je potrošio 768 raketa. Centar inače porkiva 10 lokalnih samouprava, jedna od njih je i grad Kragujevac, a strelci Kragujevca učestvovali su u 11 dejstava, 4 je bilo u maju mesecu, a 7 u junu. Generalno, jun mesec je bio izuzetno nestabilan mesec, posle visokih temperatura, usledile su superćelijske nepogode, Strelci grada Kragujevca i svi strelci Radarskog centra Bešnjaja su dejstvovali, tako da manjih šteta postoje. Na teritoriji Kragujevca je možda po površini trenutno štete od nekih 700 hektara, ali u odnosu na celu površinu koju mi branimo je 1,4% od ukupne poljoprivredne površine, objašnjava Marina Prešić Tutuš, rukovoditeljka Radarskog centra Bešnjaja.
Ističe da je do kraja sezone ostalo još tri meseca, i da je trenutno stanje raketa na teritoriji Kragujevca 9,6. Naime, što se tiče grada Kragujevca, kako ona navodi, on je u maju donirao 80 protivgradnih raketa koje su raspoređene na stanice grada Kragujevca, tako da je na tim stanicama malo veći prosek nego na teritorijama drugih lokalnih samouprava.
- Sa gradom imamo odličnu saradnju. Na teritoriji Radarskog centra Bešnjaja imamo aktivnu 101 stanicu, s tim da na teritoriji Kragujevca, trenutno radi 29 stanica. kaže sagovornica.
Na današnjoj sednici razmatrano je i stanje vodosnabdevanja, a na tu temu Nebojša Jakovljević, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Kragujevac kaže da kada je u pitanju stanje akumulacija kojima upravlja Vodovod Kragujevac, jeste na takvom nivou da građani mogu potpuno bezbrižno da koriste i troše vodu u neograničenim količinama.
- Problemi mogu biti na staroj vodovodnoj meži, gde može iz određenih razloga da dođe do nekih kvarova, ali te kvarove uklanjamo u maksimalno brzom roku, navodi Nebojša Jakovljević, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Kragujevac, navodi on.
Kada je govora o ukupnoj količini vode koju Kragujevac može da troši, pema Jakovljevićevim rečima, građani mogu da troše onoliko koliko je to njima potrebno. Dodaje da građani treba samo da razmisle da tu vodu, koju su potrošili, treba i plate u nekom narednom periodu jer to omogućava dalje funkcionisanje Vodovoda i korišćenje ovakvih sistema u neograničenim količinama, posebno u letnjim danima, kada je voda neophodan uslov za preživljavanje. Ističe da Kragujevac nije imao restrikcija i da ih neće imati u dugom vremenskom periodu unapred.
Na današnjoj prvoj redovnoj sednici Gradskog štaba za vanredne situacije razmatrano je 13 tačaka dnevnog reda, na kojima je bilo predloga i izveštaja za prošlu i tekuću godinu, među kojima su i: Predlog poslovnika o radu Gradskog štaba za vanredne situacije, Izveštaj o elementarnim nepogodama na teritoriji grada Kragujevca i Izveštaj o stanju vodosnabdevanja pred nastupajuću letnju sezonu.