Za predstavnike EASA – Evropske organizacije studenata arhitekture i učesnike letnje škole arhitekture koja se održava u Kragujevcu od 1. do 15. avgusta, član Gradskog veća za kulturu Miljan Bjeletić organizovao je prijem u Svečanom salonu Gradske uprave.
- EASA Reality, je projekat koji je grad Kragujevac finansijski podržao. Glavni parametri: decentralizacija kulture, lokalne kulturne inicijative, aktivnost Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i kvalitet kulturnog života kojima se EASA rukovodila, teme su i koje grad Kragujevac u kontinuitetu podstiče i zarad kojih pokušavamo da unapredimo kulturnu scenu Grada, podsetio je Bjeletić.
- Istoričari neretko grad Kragujevac nazivaju prvim u svemu a ovo je prvi međunarodni skup ovakvog formata ne samo u Kragujevcu već i u Srbiji, a održava se već 40 godina. Zadovoljstvo je dodao je Bjeletić, što možemo da ugostimo mlade studente i što smo tokom razgovora sa njima čuli koliko ima detalja, ali i različitosti koje nas povezuju.
Studente arhitekture iz Irske, Velsa, Italije, Zagreba, Malte pozdravio je i pomoćnik gradonačelnika za međunarodnu saradnju Boris Kovačević.
- Kragujevac ima priliku da na 15 dana ugosti studente iz Evrope a posebno raduje činjenica da je evropsko udruženje mladih ljudi koji treba da menjaju svet izabralo Kragujevac da razmenjuje iskustva. U vreme pandemije kada nam je komunikacija i saradnja sa drugim gradovima i institucijama širom sveta otežana, okupili smo Evropu u malom, istakao je Kovačević i izrazio zadovoljstvo što se radionice održavaju na prostoru Kneževog arsenala, starog industrijskog ambijenta koji kroz veliki generacijski projekat, grad Kragujevac želi da ispuni urbanim i kreativnim sadržajima.
Govoreći o značaju letnje evropske škole arhitekture Ivan Radulović, glavni gradski urbanista je rekao da svaka aktivnost koja utiče na svest stručne, profesionalne, akademske javnosti i građana kroz anticipatorsku ulogu urbanizma koji treba da predvidi određene događaje u prostoru veoma je korisna.
Ovogodišnji EASA Reality u Kragujevcu je okupio oko 130 učesnika iz 29 evropskih zemalja koji kroz dvonedeljna predavanja, radionice, razmenu mišljenja traže ideje i elemente na kojima će se zasnivati njihov rad. Obišli su puno lokacija u gradu i ono što bi moglo da ih interesuje a naročito vezano za organizaciju radnih prostora. Ono što će, kako su rekli, poneti sa sobom kao najveću impresiju je topla dobrodošlica, ljubaznost i gostoprimstvo Kragujevčana na svakom koraku.
Lepo je što se mladi druže ! Mada ;ini mi se da je realnost sasvim drugačija ! Kragujevac je jedini grad u Srbiji koji nema Fakultet za arhitekturu i zato moje dete mora da šaljem za Beograd Niovi Sad ili Niš u prave gradove. A mi od grada imamo samo podršku za kurseve po parkovima! Jel Bjeletić potpisivao diplome ?
Apsolutno ste u pravu…samo šire maglu, problemi se nagomilavaju a svima su usta puna urbanizma i arhitekture…koja bre arhitektura grada? Tragično…čak su i smanjili objekte za revitalizaciju sa 11 na 3!!! A prvi čovek grada najavljivao 21 objekat…izgleda da su nam svrake mozak popile…tržnica stoji, na parkingu se skoro niko i ne parkira, rupe u centru grada, zakrpili par komada od par hiljada…znači, teka dubioza!