Kragujevac, početak školske godine i polovni udžbenici: Šta je Beograd posebniji od nas (VIDEO)

Društvo Grad

U susret novoj školskoj godini prvo pitanje koje se nameće je gde kupiti udžbenike, da li to učiniti u knjižari ili kod lokalnih prodavaca polovnih udžbenika. Čini se da se ove godine pred početak septembra nameće još jedno pitanje: „Zašto i ostala deca u Srbiji ne dobiju besplatne udžbenikeˮ.

I dok pristižu reakcije opozicionih stranaka da su „sva deca istaˮ i da „to pravo imaju i ona van Beogradaˮ, roditelji se preračunavaju i pitaju kako će sve to obezbediti.

Obišli smo Trg Svetog Đorđa gde su smeštene tezge na kojima se prodaju i otkupljuju polovni udžbenici. Prodavci kažu da su cene upola manje u odnosu na nove, od razreda do razreda se razlikuju. Cena jednog udžbenika kreće se od 200 do 500 dinara, dok je za komplet potrebno izdvojiti oko 10.000 dinara, što je duplo manje od cene novog kompleta knjiga. Oni još dodaju da se cena kompleta može korigovati, te i umanjiti.

Prodavci ističu da im prodaja ne ide loše, ali da tek očekuju više ljudi u prvoj nedelji septembra.

Jedna od majki koja je sa ćerkom bila u potrazi za udžebenicama nam naglašava da je mišljenje svih roditelja dece školskog uzrasta isto kada je reč o besplatnim knjigama, smatra da deca iz Beograda ne treba da budu privilegovana i da je to što se radi nepravda. Ona još kaže da je problem kada iz škole dođe spisak sa novim izdavačima koje je nemoguće naći na štandovima kod lokalnih prodavaca, pa su prinuđeni da ipak kupe nove. Dok nam to govori pokazuje spisak koji su dobili.

Prodavac objašnjava da se često događa da se novo i staro izdanje iste knjige razlikuje samo po koricama, a da su sadržinski potpuno iste.

Još jedan od kupaca nam se obraća i ističe da sva deca u celoj zemlji treba da imaju besplatne udžbenike, naglašavajući „šta je Beograd posebniji od nasˮ.   

*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.

Piše: Sandra Solujić
Video i fotografije: Jelena Nikolić
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.