Kragujevac formirao komisije za procenu štete na poljoprivrednim usevima

Grad

Gradska uprava formirala je komisije za procenu štete na poljoprivrednim usevima od nevremena koje je u sredu pogodila okolna šumadijska sela. Svi koji su pretrpeli štetu potrebno je da sekretaru mesne zajednice prijave o kojim kulturama je reč i koja površina.

Nevreme praćeno gradom, vetrom i obilnom kišom koje je u sredu zahvatilo okolna šumadijska sela, Jarušice, Čumić, Lužnice, Masloševo i Stragare pričinilo je veliku materijalnu štetu na poljoprivrednim kulturama i domaćinstvima.

  • Talas nevremena koji je u sredu popodne išao iz pravca Topole, na teritoriji Kragujevca najveću štetu je naneo Gornjim Jarušicama, delovima sela Čumić, Masloševo i Stragari. Dosta je atarskih puteva uništeno, kanali su puni vode, par kuća je poplavljeno, ali su najveću štetu pretrpele poljoprivredne kulture, rekla je Snežana Živanović Katić, članica Gradskog veća za ravnomerni i održivi razvoj sela i grada.

Ona je naglasila da će grad Kragujevac u kontaktu sa Ministarstvom pokušati da sagleda koje su mogućnosti da se ljudima pomogne.

  • Ovaj deo Šumadije poznat je po velikim proizvođačima voća i žitarica, ali mnogi poljoprivrednici nisu osigurali svoje useve iako Ministarstvo poljoprivrede daje 70% subvencije a grad Kragujevac još 30% povraćaj za osiguranje tako da je polisa za poljoprivrednike sa naše teritorije besplatna, podsetila je ona.  
  • Kada su u pitanju vremenske nepogode ovo je veoma nepovoljan period, jer je u junu vreme za žetvu i berbu voća a nažalost naše područje je gradno, kazala je Suzana Nešković,  direktorka Poljoprivredne savetodavne stručne službe Kragujevac. U narednom periodu radićemo procenu štete jer su pšenica, ovas, ječam pred žetvom a zbog obilne kiše su u vodi i šteta je totalna. Što se tiče voća, sve što je pristiglo za berbu u potpunosti je oštećeno. Mere Ministarstva poljoprivrede su da svako od naših poljoprivrednih proizvođača ima mogućnosti da svoju proizvodnju osavremeni i osugura a mi smo jedan od retkih regiona gde je osuguranje 70%. Još jedna mera je jako važna za naše voćare, a posebno za ovaj deo Šumadije, koja se odnosi na subvencije za protivgradne mreže. Uz podnošenje zahteva i u toku godine, voćari mogu dobiti subvencije kojima se refundira 50% od uložene investicije a trajaće i budućim generacijama, rekla je Nešković.

Inače, po poslednjim informacijama radarskih centara, na teritoriji Šumadije protivgradna zaštita je u sredu, 5. juna dejstvovala i ispaljeno je 92 rakete, a samo na teritoriji Kragujevca 66 raketa.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.