Predsednik Amerike Donald Tramp ostaje u bolnici pod nadzorom lekara na lečenju od Kovida-19, dok se najave lekara da bi mogao da izađe iz bolnice u ponedeljak dovode u pitanje.
Za sada je poznato da se nivo kiseonika u krvi predsednika dva puta smanjio, kao i da je primio terapiju steroidima.
U nedelju se Tramp iznenada pojavio u javnosti i iz automobila pozdravio pristalice okupljene ispred bolnice. Ovaj čin je izazvao niz kritika.
- Šta će se desiti ako Tramp ne može da obalja predsedničke dužnosti
- Tramp i virus korona: Kako će uticati na predsedničke izbore
- Fejsbuk i Tviter kaznili Trampa zbog „lažnih“ tvrdnji o korona virusu
„Više od 205.000 Amerikanca je umrlo. Potreban nam je vođa. Ne ova poruka“, napisao je Hakim Džefris, predsedavajući demokrata u Predstavničkom domu.
Sa maskom na licu i iza neprobojnog stakla na automobilu, predsednik je mahao pristalicama, pošto je prethodno tvitovao da će to i učiniti.
Doktor u bolnici je kritikovao organizovanje predsedničke kolone zbog infekcije koja može nastati u automobilu.
„Predsednički automobil nije samo neprobojan, već i hermetički zatvoren od hemijskog napada. Rizik od prenosa Kovida-19 unutar vozila visok je kao pri medicinskog zahvatu“, napisao je doktor Džejms Filips na Tviteru.
Rekao je da će onima koji su boravili u predsedničkom automobilu u isto vreme kada i predsednik, možda biti potreban karantin u trajanju od 14 dana i da postoji mogućnost da će se razboleti.
Iz Bele kuće kažu da Tramp ima blage simptome Kovida-19, ali je tokom vikenda saopšteno da je primio terapiju kiseonikom.
Dobio je i steroid deksametazon, koji se obično daje ozbiljnijim slučajevima, kažu stručnjaci.
Ipak, Tramp u javnosti želi da se prikaže kao snažan – tvitujući fotografije na kojima je prikazan kako radi iz bolnice.
U tvitu, predsednik nosi košulju i sako bez kravate i kaže: „Mnogo sam naučio o Kovidu. Naučio sam mnogo, jer sam prošao školu. Ovo je prava škola. Ovo nije samo čitanje o tome. Dobio sam ga i sada ga razumem. Jako je zanimljivo, pričaću vam o tome“.
Trampova dijagnoza je objavljena u petak, a tada je zaustavljena i njegova predsednička kampanja.
Sledeća predsednička debata zakazana je za 3. novembar.
Šta smo saznali tokom vikenda o Trampovom zdravstvenom stanju?
Niz kontradiktornih izjava u subotu izazvalo je zabunu o zdravstvenom stanju predsednika.
Najnovija izjava Trampovog glavnog lekara, doktora Šona Konlija, glasi: „Iako još nije van opasnosti, (lekarski) tim je oprezno optimističan.“
Konli nije naveo kada bi Tramp mogao da bude pušten iz bolnice.
Ranije je ponovio da Trampu za sada nije potrebna terapija kiseonikom i da u poslednjih 24 sata nije imao temperaturu.
Trampa leče eksperimentalnim koktelom injekcija i antiviralnim lekom remdesivir otkako je objavljeno da su on i njegova supruga Melanija Tramp pozitivni su na korona virus.
Konlijevoj proceni se kasnije suprotstavio Mark Medouz, šef kabineta Bele kuće koji je rekao da su neki Trampovi vitalni znaci u poslednja 24 sata bili „veoma zabrinjavajući“ i da je sledećih 48 sati kritično.
- Kada ćemo imati lek za koronu
- Spasonosni lek – veliki pomak u borbi protiv korona virusa
- Haotična debata – Bajden o „klovnu“ Trampu, predsednik mu pominjao sina i kokainsku zavisnost
„Još uvek nismo na sigurnom putu ka potpunom oporavku“, rekao je ovaj izvor.
Tramp ima 74 godine i ispunjava sve faktore rizika za nekog ko je zaražen ovim virusom – starost, težina i to što je muškarac.
Njegov indeks telesne mase veći je od 30, što je klinička definicija gojaznosti.
Konli je u petak rekao je da predsedniku „nije potreban dodatni kiseonik, ali smo u konsultacijama sa specijalistima odabrali da započnemo terapiju remdesivirom.“
„Dobio je prvu dozu i odmara.“
Testovi su pokazali da ovaj lek, u početku razvijan za lečenje ebole, uspešno smanjuje i sprečava sposobnost virusa da se razmnožava i može da umanji trajanje simptoma.
U tvitu objavljenom nešto kasnije, Tramp je napisao da je medicinsko osoblje koje brine o njemu „neverovatno“.
„Uz njihovu pomoć, osećam se dobro“, napisao je Tramp.
Doctors, Nurses and ALL at the GREAT Walter Reed Medical Center, and others from likewise incredible institutions who have joined them, are AMAZING!!!Tremendous progress has been made over the last 6 months in fighting this PLAGUE. With their help, I am feeling well!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 3, 2020
Šta su još lekari rekli?
Konli je odbio da kaže da li je predsednik do sada bio na kiseoniku, bez obzira na brojna pitanja na konferenciji za novinare.
„Ne u ovom trenutku i juče sa timom, dok smo svi bili ovde, nije bio na kiseoniku“, rekao je Konli.
Nešto kasnije, američka agencija Asošijeted pres i dnevnik Njujork Tajms objavili su, citirajući neimenovane zvaničnike, da su lekari dali predsedniku dodatne doze kiseonika dok je još bio u Beloj kući, pre nego što su odlučili da ga prebace u bolnicu.
Konli je rekao da su neki simptomi koje je Tramp osećao, blagi kašalj i zapušen nos, „sada rešeni i pod kontrolom“.
„U ovom času, tim i ja smo izuzetno zadovoljni napretkom zabeleženim kod predsednika“, rekao je on.
Zabunu je izazvala i njegova izjava da tim prati pozitivnu dijagnozu predsednika „72 sata“, što bi, ako bude potvrđeno, značilo da je Tramp bio prisutan na dva velika izborna događaja znajući da je možda zaražen.
U saopštenju koje je kasnije objavila Bela kuća, Konli je razjasnio da je mislio da kaže „dan 3″, umesto 72 sata i dodao da je predsednik prvi put dobio dijagnozu Kovida-19 u četvrtak uveče po američkom vremenu.
Drugi lekar, Šon Duli, rekao da je da je Tramp „izuzetno dobro raspoložen“ u bolnici i da je nešto ranije izjavio: „Osećam se kao da bih danas mogao da izađem odavde.“
Prva dama, Melanija Tramp, takođe pozitivna na Kovid-19, boravi u izolaciji u Beloj kući i „oseća se dobro“, rekao je Konli.
Doktor Konli nije odgovorio pitanja kada i kako smatra da se Tramp zarazio Kovidom-19.
U centru pažnje je sve više skup u ružičnjaku Bele kuće prošle subote, kada je predsednik i zvanično objavio nominaciju konzervativne sutkinje Ejmi Koni Baret za mesto u Vrhovnom sudu.
Ko je od Trampovih saradnika pozitivan na Kovid-19?
Houp Hiks, 31-godišnja savetnica, najbliža je saradnica predsednika koja je dobila pozitivan test na korona virus. Ona je putovala je sa predsednikom Trampom na TV debatu u Ohaju ove nedelje.
Neki od članova Trampove porodice na debati nisu nosili maske.
Bajden i njegova supruga Džil su poželeli oporavak Trampovima i saopštili da su njihovi rezultati na virus korona negativni.
Potpredsednik SAD Majk Pens i njegova supruga testirali su se na korona virus i rezultati pokazuju da su negativni, objavio je Pensov portparol, prenosi Rojters.
Neki od najbližih Trampovih saradnika su takođe pozitivni na virus korona a među njima je Hiks, za koju se smatra da je prva imala simptome, menadžer kampanje Bil Stepjen i bivša novinarka i njegova savetnica za medije Kelien Konvej.
Republikanski senatori Majk Li i Tom Tilis takođe su pozitivni na virus,
- Korona virus: U čemu je Amerika pogrešila – a šta uradila kako treba
- Korona virus: Kako je Tramp ponižavao medije na zapanjujućoj konferenciji za štampu
- Tramp protiv društvenih mreža: „Rat“ koji se zahuktava
Entoni Zurker, dopisnik iz Amerike
Reklo bi se da je cilj konferencija za novinare medicinskog tima Bele kuće da uveri javnost da je predsednik dobro i da vodeći medicinski stručnjaci u zemlji drže sve pod kontrolom.
Ovog puta su samo izazvali još veću zbrku.
Šon Konli je rekao da je Tramp dobio dijagnozu pre „72 sata“, što znači, u sredu ujutru – što je, takođe, pre nego što je predsednik otputovao u Minesotu na izborni miting te večeri.
Takođe, da je prisustvovao i skupu za prikupljanje donacija za kampanju u Nju Džerziju u četvrtak, i više od 36 sati pre nego što je sam predsednik u tvitu objavio da je pozitivan na testu za korona virus kasno te večeri.
Vremenski sled je još više poremećen saznanjem da je Tramp dobio antivirusni tretman u nekom trenutku u četvrtak – takođe, pre nego što je dijagnoza objavljena.
Konli je pokušao da predstavi pozitivnu sliku o trenutnom zdravstvenom stanju predsednika, iako je izbegao da odgovori da li je Tramp uopšte dobio terapiju kiseonikom koja bi mu pomogla u disanju.
I onda, par minuta po završetku konferencije za novinare, jedan zvaničnik Bele kuće izneo je potpuno drugačiji utisak okupljenim novinarima – da su „životi znaci predsednika u poslednja 24 sata veoma zabrinjavajući.“
Bela kuća, i predsednikov lekarski tim, moraju mnogo toga da objasne.
Od konferencije za novinare do sada, saopštili su da su lekari pogrešno protumačeni, ali to teško da može da umanji zabrinutost da je predsednik Tramp možda svesno doveo u opasnost više ljudi jer je putovao iako je znao da je možda zaražen virusom Kovid-19.
Kako je predsednik izgledao pred odlazak u bolnicu?
U tamnom odelu i maskom na licu, Tramp je izašao na travnjak ispred Bele kuće u petak u 6 popodne po američkom vremenu – nešto posle ponoći po evropskom – i uputio se ka helikopteru kojim je prebačen u državni vojni medicinski centar Volter Rid u jednom vašingtonskom predgrađu.
Mahnuo je novinarima i pokazao znak palčevima na gore, ali nije rekao ništa pre ukrcavanja u letelicu.
U video snimku dugom 18 sekundi objavljenom na Tviteru, Tramp je ranije rekao: „Mislim da mi je sasvim dobro. Ali potrudićemo se da sve bude kako treba. Prva dama je takođe vrlo dobro. Zato, hvala vam puno.“
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020
Trampova deca, Ivanka i Erik, retvitovali su njegov post, opisujući ga kao „ratnika“. Ivanka Tramp je još dodala: „Volim te, tata“.
Tramp je smešten u predsedničkom apartmanu u bolnici u kojoj svi američki predsednici obavljaju godišnji zdravstveni pregled,
Nešto pre ponoći po američkom vremenu, Tramp je tvitovao: „Ide na bolje, mislim“ Hvala vam svima. VOLIM!!!“
Going welI, I think! Thank you to all. LOVE!!!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 3, 2020
Možda će vas zanimati – kako da znam da li imam korona virus?
Koliko je Tramp zaista ugrožen?
Postoje jasni faktori rizika – što ste stariji to je veća opasnost da vam korona virus može ugroziti život.
Pet puta je veća verovatnoća da će ljudima između 64 i 74 godina koji imaju korona virus biti potrebno bolničko lečenje nego onima u dvadesetim.
A 90 puta je verovatnije da će umreti nego neko ko je tek izašao iz tinejdžerskog doba.
Virus pogađa i ljude koji su gojazniji.
- Tramp samouveren: Poraziću levičare i marksiste, do kraja godine vakcina protiv korone
- Džon Bolton: Deset najbombastičnijih tvrdnji iz njegove knjige o Donaldu Trampu
- Tramp se žali da zbog tuševa sa slabim pritiskom ne može lepo da opere kosu
Donald Tramp ispunjava sve faktore rizika za nekog ko je zaražen ovim virusom – starost, težina i to što je muškarac.
Prema poslednjem Trampovom lekarskom pregledu on ima 110 kilograma. To se smatra gojaznom težinom u odnosu na njegovu visinu od metar i devedeset centimetara.
Starost je jasna i snažna veza za razvoj ozbiljne infekcije, što dovodi do bolničkog lečenja, a u nekim slučajevima i do smrti.
„Ali većina ljudi koji se zaraze – ozdrave“, rekao je za BBC doktor Barat Pankanija iz medicinske škole Univerziteta u Eksteru.
Rana analiza više od 100 studija, uzimajući podatke iz celog sveta, pokazala je da je mali rizik za decu i mlade.
Međutim, procenjuje se da jedan od 25 ljudi koji ima 75 godina a zarazi se korona virusom – umire.
Statistika je sumornija što su ljudi stariji – jedna od sedam osoba koja ima 85 godina umire, kao i svaki četvrti stariji od 90 godina.
Sličan obrazac primenio je i američki Centar za kontrolu bolesti.
Prema tim podacima, osam od deset smrtnih slučajeva od Kovida bili su stariji od 65 godina.
A ljudi u starosnoj grupi Donalda Trampa imaju pet puta veću verovatnoću za bolničkom negom i 90 puta veću verovatnoću da će umreti nego neko u dvadesetim godinama.
Nije jasno da li je razlog u tome što kada ljudi ostare imuni sistem vremenom postaje manje efikasan ili je starost sama po sebi razlog za opšte lošije zdravstveno stanje.
„Starost je takođe vezana za bolesti srca, bolesti pluća, dijabetes, tako da je teško razaznati da li je reč o starosti ili i nekim drugim zdravstvenim problemima“, rekao je profesor Ravindra Gupta sa Univerziteta u Kembridžu.
- Donald Tramp: od hotelijera do predsednika
- Tramp ili Bajden – ko vodi u predizbornim anketama
- Jednostavan vodič za razumevanje američkih izbora
Gojaznost je takođe povezana sa težim bolestima.
Analizom podataka javnog zdravstva Engleske zaključeno je da višak kilograma povećava potrebu intenzivnog lečenja i rizik od smrti.
Masnoće u telu mogu da utiču na bele krvne ćelije imunog sistema da povećaju nivo upale u telu.
Prekomerna upala je razlog zašto infekcija može postati smrtonosna.
Ali opet, gojaznost je povezana sa mnoštvom osnovnih zdravstvenih problema, uključujući dijabetes tipa 2 i bolesti srca.
U prvom talasu pandemije bilo je više muškaraca nego žena kojima je bilo potrebno bolničko lečenje, a većina umrlih od Kovida – 60 odsto – bili su muškarci.
„Postoje imunološke razlike između muškaraca i žena“, rekao je Gupta.
Ali opet, muškarci su u početku lošijeg zdravlja.
Profesor Pankanija je dodao: „Znamo da to što smo muškarci i stariji može dovesti do ozbiljnijih bolesti, ali to ne znači da svaki stariji čovek oboli od teške bolesti“.
Podrška Trampu iz sveta, Putin mu poslao telegram
Državnici i političari iz sveta poslali su poruke podrške američkom predsedniku i njegovoj supruzi.
Premijer Velike Britanije Boris Džonson je na Tviteru napisao: „Želim sve najbolje predsedniku Trampu i Prvoj dami. Želim vam brzo oporavak“.
My best wishes to President Trump and the First Lady. Hope they both have a speedy recovery from coronavirus.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) October 2, 2020
Jedan od čelnika Evropske unije Šarl Mišel takođe im je poželeo brz oporavak, dodajući: „Nastavljamo da vodimo bitku protiv Kovida. Svakog dana. Bez bzira na to gde živeli“.
Ruski predsednik Vladimir Putin uputio je svom američkom kolegi telegram, u kom mu želi brz oporavak, javile su ruske agencije, citirajući Kremlj.
„Uveren sam u to će vam urođena vitalnost, dobro raspoloženje i optimizam pomoći da se izborite sa ovim opasnim virusom“, naveo je Putin u telegramu, prenosi agencija Interfaks.
Poruku da brzo ozdravi uputili su i Kina i nemačka kancelarka Angela Merkel.
Oglasio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić: „Nadam se da ćete se brzo oporaviti kako biste nastavili dobro da obavljate posao i radujem se nastavku naše snažne saradnje u stvaranju sveta boljim i bezbednijim mestom“.
Wishing you @realDonaldTrump and @FLOTUS good health and more strength with each coming day! I hope for a fast recovery so that you can keep up the good work, and look forward to continuing our strong cooperation in making the world a better and safer place.
— Александар Вучић (@predsednikrs) October 2, 2020
Tedros Gebrejesus, generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije, koju je Tramp više puta optuživao da je potpala pod uticaj Kine i da je kriva za pandemiju, poželeo je Trampu brz i potpuni oporavak.
My best wishes to President @realDonaldTrump and @FLOTUS for a full and speedy recovery. https://t.co/6OUZT20huK
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) October 2, 2020
Šta bi ovo moglo da znači za američke izbore?
Entoni Zurker, dopisnik iz Amerike
Poruka koju je predsednik stalno ponavlja, da su se „izborili sa virusom“, potkopana je činjenicom da se i on zarazio.
Tokom prve debate, Tramp je omalovažavao rivala Džoa Bajdena jer stalno nosi masku i jer ne drži predizborne skupove.
- „Jezero Tramp“ – šta sve na Kosovu nosi američko ime
- Donald Tramp „platio 750 dolara poreza“ za dve godine
- Tramp „moralno nepodoban da bude predsednik“
Sada će Bela kuća morati da odgovori na pitanje zašto se predsednik nije zaštitio i koliko je zaposlenih u američkoj vladi možda bilo izloženo virusu.
Tokom nacionalnih previranja, američka javnost nastoji da pruži podršku predsedniku. Međutim, možda to neće biti dovoljno da se predsednik izoluje od pitanja koje slede.
Pogledajte: Kako su se „udarali“ Tramp i Bajden u studiju
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk