Iz Gugla su navodno obavestili zakoslene da da će oni koji ne poštuju kompanijska pravila o vakcinaciji izgubiti posao.
Zaposleni moraju da prilože dokumente kao dokaz statusa vakcinacije, navodi se u internoj komunikaciji u koju su imali uvid novinari američke televizije CNBC.
Oni koji to ne učine biće na neplaćenom odsustvu i na kraju će biti otpušteni, dodaje se.
U Guglu pokušavaju da vrate zaposlene u kancelarije, što se nekoliko puta odlagalo, i očekuje od onih koji dolaze na posao da budu vakcinisani.
- Zašto neki ljudi ne žele da se vakcinišu protiv Kovida-19
- Ako niste vakcinisani protiv kovida, treba li da izgubite posao
- „Izgubio sam posao nastavnika zato što sam odbio vakcinu“
Iz ove tehnološke kompanije nisu porekli da su navodi američke televizije tačni u komunikaciji sa novinarima BBC-ja.
„Kao što smo već rekli, naši zahtevi po pitanju vakcinacije su jedan od najvažnijih načina da se pobrinemo za bezbednost zaposlenih i da nastavimo rad.
„Posvećeni smo pružanju bilo kakve pomoći zaposlenima oko vakcinacije i čvrsto stojimo iza kampanje o imunizaciji“, rekao je portparol Gugla.
Radnici su imali rok do 3. decembra da pošalju dokaz o vakcinaciji ili da objasne razloge zbog kojih to nisu učinili – zdravstvene ili verske, navodno su iz Gugla saopštili zaposlenima ranije tokom godine, prenosi CNBC.
Svi koji ne postupe tako do 18. januara 2022. godine dobiće 30 dana „plaćenog odsustva“, a posle sledi do šest meseci neplaćenog, navodi se u internoj poruci poslatoj radnicima.
Posle perioda „neplaćenog odsustva“ ostaće bez posla, dodaje se.
Obavezna vakcinacija
U američkim tehnološkim gigantima postoji različit pristup kancelarijskom radu, koji komplikuju pravila o suzbijanju širenja korona virusa u Americi i brze promene situacije.
Američka Administracija za bezbednost i zdravlje radnika naložila je kompanijama da svaka firma sa 100 ili više zaposlenih mora da se pobrine da su svi radnici vakcinisani ili testirani na korona virus jednom nedeljno – iz Gugla su pokazali da će primenjivati ovo pravilo na zaposlene na gotovo svim pozicijama.
Ova norma je trebalo da stupi na snagu 4. januara sledeće godine, ali je protiv nje uložena žalba i sada se čeka odluka suda.
Međutim, iz Gugla su u julu rekli da svako ko radi iz kancelarije treba da bude vakcinisan, a ne samo da se testira na virus.
Oni koji rade isključivo od kuće – ili mogu da se prebace na neku od pozicija na kojoj je to moguće – ne moraju da poštuju ova pravila.
Ipak, iz tehnološke kompanije su poručili da očekuju da većina zaposlenih dolazi u kancelariju najmanje tri dana nedeljno.
Onima koji rade od kuće biće smanjene plate, dodali su.
- Šef Gugla upozorava na pretnje besplatnom internetu
- Gugl aplikacija pomaže da prepoznamo promene na koži
- Kako okupiti porodicu preko aplikacija za video poziv u doba korone
Druge tehnološke firme su primenili drugačiji pristup.
Iz Tvitera su u maju rekli da bi njihovi zaposleni mogli da rade od kuće „zauvek“, uz napomenu da to neće biti moguće za sve pozicije u firmi.
Iz Fejsbuka su istakli da bi zaposleni mogli da nastave da rade od kuće i posle ukidanja mera protiv širenja virusa.
U Majkrosoftu su takođe usvojili ovaj model za stalno.
U Eplu su, kao i u Guglu, istakli da očekuju radnike u kancelarijama makar tri puta nedeljno, što je izazvalo otpor kod nekih zaposlenih.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk