BBC NEWS NA SRPSKOM

Korona virus: Crna Gora proglasila kraj epidemije, u Srbiji preminula još jedna osoba, britanski poslanici se vraćaju u parlament

BBC News na srpskom
Ulcinj, 14. april 2020.

Ajla Abazović
Ulcinjska Mala plaža u aprilu je bila potpuno pusta

Crna Gora proglasila je kraj epidemije, ali pošto pandemija još traje „ostaju na snazi mere protiv uvoza virusa“, saoštila je crnogorska Vlada, dok je u Srbiji je u poslednja 24 sata od korona virusa preminula još jedna osoba.

Rusko ministarstvo odbrane najavilo je da će uskoro započeti klinička ispitivanja vakcine ruske proizvodnje protiv Kovid-19 na 50 dobrovoljaca. Nisu saopštili više detalja o vakcini.

Zapadna Evropa se polako vraća u normalu – poslanici u Velikoj Britaniji vraćaju se u skupštinske klupe, a u Francuskoj se prvi put od izbijanja pandemije otvaraju barovi i restorani.

Ipak, novi dnevni rekord u broju obolelih ponovo je zabeležen u Indiji, gde je za 24 sata zaraženo 8.392 ljudi.

Druga najnaseljenija država na svetu sada ima ukupno 190.000 slučajeva i 5.394 preminulih, a u Meksiku ima više od 10.000 preminulih do sada.

U svetu je broj zaraženih prešao 6,3 miliona, preminulo je više od 376.000. Oporavilo se gotovo 2,72 miliona ljudi, podaci su Univerziteta Džons Hopkins.

Šta se još dešava u Srbiji?

U Srbiji je preminula još jedna osoba od posledica korona virusa, objavljeno je na sajtu Ministarstva zdravlja.

Ukupno je u zemlji do sada registrovano 11.454 pozitivnih na virus, a preminulo je 245 ljudi.

Korona virus: Šta je pandemija
The British Broadcasting Corporation

U poslednja 24 sata testirane su 4.372 osobe, dok je ukupno testiranih od početka pandemije 252.132 ljudi.

Hospitalizovano je 475 pacijenata, a na respiratoru se trenutno nalazi njih desetoro.

Broj izlečenih pacijenata do sada iznosi 6.766, dok je stopa smrtnosti 2,13 odsto.

Rim

Getty Images
Koloseum u Rimu posetili turisti posle tri meseca

Iako je epidemija u Crnoj Gori ukinuta građani Srbije još ne mogu da uđu u ovu zemlju, kao ni u i Severnu Makedoniju.

Postoji razlika između termina otvaranje granice i prolaska ljudi, kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, prenosi RTS.

„Otvaranje granice znači da je otvoren granični prelaz, a da li je dozvoljeno da neko ode tamo, druga je vrsta odluke“, pojasnio je Dačić i dodao da samo dve zemlje nisu zabranile ulazak strancima tokom pandemije: Meksiko i Velika Britanija.

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je u ponedeljak ujutru da „objektivno više nismo u epidemiji“ korona virusa i da je kraj već došao, a da „ulazimo u period kada se očekuje da počne sporadično da se javlja“.

On je ukazao na to da je neophodno da 28 dana ne bude zabeležen nijedan slučaj bolesti da bi se odjavila epidemija.

izbeglice kamp

FoNet/Xinhua

Na zvanične mejl adrese javnih ustanova i firmi stižu elektronske poruke sa navodne adrese Instituta za javno zdravlje – Batut, katarina.vojvodic@batut.org.rs – u kojoj se pošiljalac predstavlja kao ovlašćeno lice i navodi da će se besplatno deliti zaštitna oprema za Kovid 19 uz popunjavanje određenog obrasca.

Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava građane i firme da ne otvaraju te mejlove.

Ukoliko ih prime, policija poziva građane da prijave događaj na adresu Odeljenja za suzbijanje visokotehnološkog kriminala MUP-a Srbije vtk@mup.gov.rs.

Počelo je i testiranje na antitela na lični zahtev, po ceni od 1.200 dinara.

Testiranje će moći da se obavi u svim domovima zdravlja, institutima i zavodima za javno zdravlje, u Zavodu za zaštitu zdravlja radnika železnice i Zavodu za zaštitu zdravlja studenata.

testovi

BBC

Prethodno je počelo testiranje na korona virus na lični zahtev građana, a brisevi se uzimaju u institutima i zavodima za javno zdravlje, kao i u domovima zdravlja, objavila je Vlada Srbije na sajtu.

U toku je isplata novčane pomoći države od 100 evra svima koji su se prijavili telefonom ili preko sajta Uprave trezora.

Prema novom pravilniku, tu pomoć od države moći će da dobiju svi punoletni državljani Srbije koji imaju ličnu kartu ili je izvade do datuma isteka prijave za pomoć 5. juna.

Sto evra za punoletne građane: Mera o kojoj ne prestaje polemika
The British Broadcasting Corporation
korona virus

BBC

Ukratko iz sveta:

  • Poslanici Velike Britanije se vraćaju u parlament, nakon pauze u maju. Oni će odlučivati o daljim potezima zemlje u toku pandemije
  • Barovi i restorani otvaraju se u Francuskoj, prvi put od uvođenja mera izolacije
  • Rusko ministarstvo odbrane najavilo je da će uskoro započeti klinička ispitivanja vakcine ruske proizvodnje protiv Kovid-19 na 50 dobrovoljaca. Nisu saopštili više detalja o vakcini.
  • U Indiji stalno raste broj zaraženih i preminulih, ali nadležni ipak planiraju popuštanje mera od 8. juna
  • U Australiji su greškom proglasili najmlađu žrtvu korona virusa. Nadležni su saopštili da 30-godišnjak nije preminuo od posledica kovida-19
  • Broj zaraženih u Brazilu vrtoglavo raste – prešao je pola miliona
  • Amerika je poslala Brazilu dve miliona doza hidroksihlorokina, leka za koji nije dokazano da leči Kovid-19
  • U Singapuru raste broj zaraženih među radnicima migrantima, a vlasti su odlučile da prave nove smeštaje za njih koji će biti prostraniji
  • Broj preminulih u Meksiku prešao je 10.000 ljudi

Niš, 1. jun 2020.

Fonet

Kakva je situacija u regionu?

Preminulo je 157, a oporavilo se 1.910 ljudi.

  • Hrvatska – 2.246 potvrđenih slučajeva

Do sada je preminulo 103 ljudi, a oporavilo se 2.088.

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 141 pacijent, a oporavilo se 1.595.

Do sada je preminulo 109 ljudi, a oporavilo se 1.358.

  • Kosovo – 1.064 potvrđena slučaja

Od posledica korona virusa do sada je preminulo je 30, a oporavilo se 829.

Oporavilo se 315 pacijenata, a preminulo devetoro. U ovoj zemlji već danima nema nijednog registrovanog obolelog od Kovida-19 i zato je proglašen kraj epidemije.

Ova zemlja otvorila je granice za državljane 131 zemlje u kojima je manje od 25 zaraženih na 100.000 stanovnika.

Španski grip: Kako je svet izgledao posle pandemije 1918. godine
The British Broadcasting Corporation

Kako je u svetu?

Korona virus se proširio na strateško brodogradilište na ruskom arktičkom severu, gde se za mornaricu prave podmornice sa nuklearnim naoružanjem.

Sevmaš, u gradu Severodvinsk kod Arktika, ima ukupno oko 30.000 zaposlenih, ali tek polovina njih sada radi, prenosi novinska agencija Interfaks.

Do 26. maja, 299 je pozitivno testirano na korona virus.

Rusija korona

Getty Images
Nuklearna podmornica u Severodvinsku

Drugi glavni poslodavac u gradu je Zvezdočki koji popravlja podmornice, a i među njihovih 11.000 radnika ima zaraženih. Najmanje jedan je umro od Kovida-19.

U Moskvi je posle devet nedelja dozvoljen izlazak u šetnju, prema određenom rasporedu. Ukupan broj zaraženih skočio je na 424.000 dok je umrlo 5.037 ljudi. Rusija je treća po broju zaraženih posle Amerike i Brazila.

Restorani, hoteli i tržni centri biće otvoreni u Indiji, iako ova zemlja beležu nove rekorde po broju obolelih u jednom danu.

Ipak, područja sa velikim brojem zaraženih, ostaće pod strogom izolacijom. Indija je potvrdila više od 190.000 infekcija i 5.598 smrtnih slučajeva, pokazuju podaci Ministarstva zdravlja.

Pravilo da svi koji uđu u Veliku Britaniju moraju da budu u izolaciji 14 dana menjaće se u zavisnosti od situacije, izjavio je ministar stanovanja Sajmon Klark.

On je za jutarnji program BBC-ija rekao da je ovo „privremena, vremenski ograničena mera“, ali je dodao da je „apsolutno od vitalne važnosti… da to radimo sve dok je potrebno“.

Na pitanje da li planira bilo kakav letnji odmor, Klark je rekao da je spreman da otputuje u Džersi u avgustu.

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Američke Države prekinuti odnose sa SZO. Iz Evropske unije su pozvali SAD da preispitaju ovu odluku.

Na povlačenje finansiranja kritički je reagovalo i kinesko ministarstvo spoljnih poslova i pozvalo međunarodnu zajednicu da poveća podršku toj agenciji.

Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u ponedeljak da su SAD „otkrile težnju politici moći i jednostranosti“.

Russian's in PPE

EPA
Dvoje mladih na moskovskim ulicama

Brojne evropske zemlje popustile su niz restriktivnih mera.

Regije u Nemačkoj ne mogu da se dogovore oko jednoličnih mera kojim se država bori protiv pandemije. Tako su u nekim delovima zemlje otvorene teretane, dok su u drugim striktno zabranjene.

Grčka je otvorila osnovne škole, kao i pojedine hotele, bioskope na otvorenom, bazene i terene za golf.

Restorani, kafići i muzeji otvoreni su u Holandiji, kao i barovi u Norveškoj.

Seul

Getty Images
Seul – kako su se škole u Južnoj Koreji pripremale za povratak

U Portugalu rade ponovo pozorišta i bioskopi.

Belgijski princ Joakim, koji je dobio korona virus pošto je prisustvovao žurci za vreme karantina u Španiji, izvinio se i rekao da će „prihvatiti posledice“.

Policija je pokrenula istragu, a oni za koje se utvrdi da su prekršili propisane mere mogu biti kažnjeni do 10.000 evra.

I premijer Jermenije Nikol Pašinjan je pozitivan na korona virus.

„Nisam imao nijedan simptom, ali sam odlučio da se testiram jer sam planirao da posetim liniju fronta“, rekao je u video snimku objavljenom na Fejsbuku. Dodao je i da je njegova čitava porodica inficirana.

Imunitet: Koje su tajne imuniteta i kako nas štiti od bolesti
The British Broadcasting Corporation

Španija je u procesu izlaska iz jednog od najstrožih karantina u Evropi. Druga faza popuštanja mera počela je 1. juna za 70 odsto Španaca, dok samo za veliki gradove ostaju stroža ograničenja.

Broj obolelih u Brazilu iz dana u dan vrtoglavo raste, a Brazil je druga zemlja po broju obolelih u svetu sa 529.000 zaraženih. Preminulo je više od 30.000 ljudi.

beba

Getty Images
Hoće li ovako izgledati nova normalnost?

SAD su isporučile Brazilu dva miliona doza hidroksihlorokina – uprkos medicinskim upozorenjima na rizike povezane sa kontroverznim lekom koji Tramp uzima preventivno, a Bolsonaro drži kutiju u pripravnosti u slučaju da zatreba njegovoj 93-godišnjoj majci.

SZO je pre nekoliko dana obustavila testiranje leka na pacijentima sa Kovidom-19 zbog bezbednosnih rizika.

U Meksiku je počelo ublažavanje mere, a brojne industrije počele su sa radom, uključujući fabrike za delove automobila, građevinu, kao i fabrike piva i prodavnice bicikla. Ovu odluku su kritikovali mnogi naučnici koji kažu da je epidemija još u punoj snazi. Više od 10.000 ljudi je umrlo u Meksiku od Kovida-19.

vakcina protiv korona virusa

BBC
korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC NEWS NA SRPSKOM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.