Fakultet inženjerskih nauka (FIN) u Kragujevcu dobija svakodnevno zahteve kompanija iz centralne Srbije za angažovanje 20 do 30 inženjera koji se školuju u toj visokoškolskoj ustanovi.
Dekan Dobrica Milovanović rekao je novinarima u Kragujevcu da je za dve godine taj fakultet potpisao ugovore sa više od 20 firmi.
„Ugovori su potpisani na njihovu inicijativu jer žele da se blagovremeno obezbede da im dodju studenti na praksu kako bi mogli da ih izaberu i vežu sutra za svoju kompaniju“, rekao je Milovanović.
Dodao je da su inženjeri traženi i da su ključni za privlačenje investicija.
„Naši studenti, ne samo na master studijama, nego i na ostalim, rade pre nego što završe fakultet. Mnogi i medju onima koji studiraju tri godine mašinsko inženjerstvo već u završnoj godini studija imaju radno mesto“, rekao je Milovanović.
Kazao je i da su „po pravilu“ svi master studenti već zaposleni.
Prema rečima Milovanovića, privreda najviše traži elektro i mašinske inženjere.
Na Fakultetu inženjerskih nauka u Kragujevcu studira gotovo 2.000 studenta.
„Kada dodju strani investitori, prvo vas pitaju kakvo je tržište radne snage i kakvu kvalifikovanu radnu snagu posedujete“, rekao je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, koji je danas razgovarao sa rukovodstvom Fakulteta inženjerski nauka.
On je rekao da Kragujevac poslednjih nekoliko godina ima veliki priliv investitora, kao i da je dosta zainteresovanih, koji smatraju da Kragujevčani koji se obrazuju na FIN-u mogu da „preuzmu breme ozbiljne proizvodnje u skladu sa svim svetskim standardima“.
Dašić je na FIN-u danas obišao i Laboratoriju za kolaborativnu robotiku i ergonomiju koja je u formiranju, Centar za inženjerski softver i dinamička ispitivanja i Laboratoriju za bioinženjering u okviru koje će uskoro biti pokrenuta i laboratorija za PCR dijagnostiku SARS-COV-2 korona virusa, čije opremanje će finansirati Vlade Srbije.
Studenti FIN-a su izložili solarnu klupu koju su projektovali i izradili, a služi za punjenje mobilnih uredjaja.