KOME SVE KINA POMAŽE?

Doba korone Društvo

Sinoć je na beogradski aerodrome sleteo prvi od dva aviona najavljene pomoći od “brata Si Đinpinga”. Svečani trenutak, najavljen na dramatičnoj i nadasve emotivnoj konferenciji za medije predsednika Vučića, je možda uspeo da sakrije i druge vesti.

 U ovom teškom trenutku kada se lekari bore protiv opakog virusa i kada je zdravlje svih građana Srbije ugroženo moramo se zapitati da li smo najzad dobili moćnog saveznika u vidu Kine ili smo samo jedna od rupa koje kineski zvaničnici pokušavaju da zatrpaju zataškavajući istinu da je virus baš potekao iz Kine.

Prostom pretragom po internetu možemo videti da je Kina već poslala strunjake i pomoć u Iran da im pomogne u borbi protiv koronavirusa. O tome je na svom twitteru objavila portparolka kineskog Ministarstva inostranih poslova Hua Chunying.

Takođe Kina je poslala medicinska sredstva Francuskoj da pomogne zdravstvenim radnicima koji leče pacijete zaražene koronavirusom a potrebne su im maske i zaštitna sredstva. O ovome su pisali na svom twitter nalogu zvaničnici kineske ambasade u Francuskoj. “Ujedinjeni ćemo pobediti” završio se tvit.

U španski grad Saragosa 17. Marta sleteo je avion sa medicinskim sredstvima iz Kine namenjenih Špancima u borbi protiv koronavirusa (COVID-19). 

Pre nekoliko dana češki predsednik Miloš Zeman izrazio je zavalnost Kini za njenu podršku u borbi protiv pandemije virusa COVID-19 dočekavši novu isporuku medicinskih sredstava namenjenih Češkoj.

Kineska državna pomoć je stigla i u Belgiju a najavljeno je slanje pomoći kako Poljskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Grčkoj ali i Maroku, Filipinima, Iraku…  

U pomaganje evropskih državama uključile su se i privatne kineske kompanije donirajući neophodna sredstva. Tako je u Sloveniju stigla pošiljka iz Kine od 300.000 medicinskih maski koje su donirali Jack Ma fondacija i Alibaba fondacija.

Postavlja se pitanje da li je ovu iskrenu pomoć koju je uputila kineska država samo vrh države Srbije zloupotrebio u izbornoj trci koju je koronavirus poremetio. 

Da ne pominjemo da Srbija plaća prevoz sa dva miliona evra, koje je donirala Evropska unija.

Photo: Avion koji je doneo medicinsku pomoć iz Kine u Španiju 17.marta 2020. (photo:  Qiu Yijing/Xinhua)
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.