- Projekti predstavljaju prirodne nauke na jedan drugačiji način. Multidisciplinarni pristup, spoj više nauka, a da sa druge strane to bude zanimljivo đacima. Kroz takav vid rada, oni shvataju da fizika i matematika nisu bauk, upoznaje nas Milena Živković, istraživač-pripravnik na Prirodno-matematičkom fakultetu, sa ciljevima ovakvih projekata.
Na ovogodišnjem Javnom pozivu za finansiranje projekata promocije nauke, tim sa Instituta za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta osvojio je sedam nagrada. Različitim projektima, čiji su nosioci Milena Živković i Dalibor Rajković – profesor fizike i informatike iz Jagodine, pokušali su da prirodne nauke, posebno fiziku, približe školarcima. Iza svega je ipak stajao tim:
- Međutim, nismo to mogli da uradimo bez tima ljudi. Tu su i Aleksandar Milenković – profesor sa Matematike koji je radio sa Daliborom, Aleksa Đurđević – laborant na Institutu za fiziku i Aleksandra Živadinović, koja radi u Prvoj gimnaziji. Jedan pravi tim prirodnjaka. Ali je tu bio i Srđan Stamenković, on radi strip za Politikin zabavnik. Tako da smo spojili taj kreativni deo sa prirodnim.
Kako je konkurs jednom godišnje, učesnici imaju godinu dana za „mozganje“ šta će biti predmet njihovih projekata. Milena kaže da se trude da iz svih sfera života izvuku ideje kako bi projekti bili što interesantniji učenicima.
Na jednom od projekata tim sa Instituta za fiziku spojio je muziku i fiziku. Na takvu ideju došli su pošto su neki od njih ljubitelji rokenrola, pa su onda spojili dve pasije – muziku Brajana Meja i fiziku. Pošto je Brajan Mej je poznat kao vodeći gitarista grupe Kvin, slušanje muzike ove legendarne grupe prati objašnjenje fizike. Uz prepoznatljive zvuke grupe Kvin, proučavali su zvuk i frekvenciju.
- Još jedan od sedam projekata koji su prošli, Fizika protiv fikcije, jeste projekat o super herojima i načinima kako se oni bore protiv zla ili šta oni zli rade. Odnosno, želimo da objasnimo da li je to fizički moguće. Na primer, da li neko sa tolikom masom može da podigne toliku zgradu, koliki mora da bude koeficijent čvrstoće mreže da bi Spajdermen uradio nešto. Jednostavno, da im na zanimljiv način objasnimo i provučemo neke fizičke zakone i nešto što bi trebalo da nauče u školi.
Milena kaže da se trude da koriste sredstva koja su lako dostupna i kojih ima u svakom domaćinstvu. Nije cilj da se naruči neki skup aparat, već da sve može da se napravi rukama i kod kuće i u školi.
Dodela nagrada je idealna prilika za razmenu ideja i nove kontakte, zaključuje Milena o dodeli koja je bila upriličena u Svečanoj Sali Rektorata Univerziteta u Beogradu.
- Kada je reč o drugim projektima, ono što sam mogla da zaključim jeste da su prirodne nauke dominantne. Da li zbog tog ekperimentalnog dela ili zato što može svašta da se uradi sa tim, da se napravi da bude opipljivo i zanimljivo đacima. Tu su i biologija i hemija. Međutim, ja sam uvek oduševljena kad vidim da je prošao neki projekat koji je iz društvene sfere, ali mogu da kažem da prirodnjaci napreduju i dominiraju, kao i PMF u Kragujevcu. Tako da bi za studente PMF to bila sjajna prilika, bilo da upišu hemiju, biologiju ili fiziku.
Posle težeg dela, odnosno prihvatanja projekta na konkursu, sledi zanimljiviji deo – priprema i realizacija radionica. Kao kruna onoga što je urađeno, u školama edukatori – tim koji je pisao projekat, sprovode radionice. Hvale se odličnom saradnjom sa svim školama. Naime, naučni klub poziva nastavnike i đake, ali kako je ovo već sedma godina da njihovi projekti prolaze, svi se poznaju. Tako da je na ovim časovima deci zanimljivo iako su u okvirima nauke, a nastavnicima je ovo ideja kako da obogate svoj čas. Nakon radionica edukatori ostaju u kontaktu sa nastavnicima u želji da saznaju kakvi su utisci, kako su đaci reagovali, šta su usvojili. Dakle, sada se čeka da đaci u septembru krenu u škole i radionice mogu da počnu.
Milena posebno izdvaja podršku Instituta za fiziku. Oni su ih podržali u celoj ovoj ideji. Takođe, profesori sa fakulteta su bili jako predusretljivi, bili su tu kao podrška svojim studentima.
- Ovo je dobar primer svim brucošima da sa fizikom može svašta, da to nije samo profesor u školi ili neko ko radi istraživanje na fakultetu. Pored toga mogu da se uključe u promociju i popularizaciju nauke. Dalibor i ja smo pravi primeri za to da sa fizikom može mnogo toga, ovako Milena hrabri buduće studente da upišu prirodne nauke.
Konačno neko da piše o nauci, BRAVO.