Kojih lekaova nema u kragujevačkim apotekama?

Grad Milica

Kako pišu Kragujevačke, nestašica nekih vrsta lekova u kragujevačkim apotekama i nastojanje farmaceuta da ponude „isti lek”, ali drugog proizvođača, naišla je na veliko negodovanje onih koji su stalni konzumenti medicinskih preparata. Ovakve ponude kod mnogih izazivaju sumnje u efikasnost i često ne pristaju da prihvate ponuđenu zamenu. Koji je razlog nestašice lekova, pitali smo direktorku Apoteke „Kragujevac” Veru Pantović.

  • Najčešći razlog za nedostatak nekih lekova je problem sa uvozom. Taj period kašnjenja zahteva i produžetak dozvole za promet u našoj zemlji, koju izdaje ALIMS (Agencija za lekove i medicinska sredstva), što dovodi do zastoja u snabdevanju, kaže direktorka Pantović. 

Postala je praksa da kada leka koji je prepisao lekar nema u apoteci, farmaceuti nude zamenu. Da li su one uvek dobre?

  • Adekvatne zamene za sve lekove uglavnom postoje, tako da uz stručnu konsultaciju apotekara, pacijenti dobijaju informacije koje lekove kao zamenu mogu da koriste, kako da prilagode doze ako nisu usaglašene sa originalnim lekovima ili ih savetuju da se konsultuju sa lekarom ako je potrebno promeniti lek iz druge farmakološke grupe, tvrdi Vera Pantović.

Ona dodaje da pacijenti mogu biti potpuno sigurni u zamene koje izdaju farmaceuti, jer imaju isti terapijski efekat kao prepisani lek koji je trenutno deficitaran. A oni koji iz nekih razloga koriste samo određeni lek i ne prihvataju preporučenu zamenu ili im je lekar naglasio da isključivo koriste isti, obavezno je da se ponovo konsultuju sa njim za nastavak terapije.

Zbog straha da će ostati bez prepisane terapije, mnogi su skloni da prave zalihe lekova za nekoliko meseci, što, takođe, može da bude razlog nestašice, ali je uvođenjem elektronskog recepta, smanjena mogućnost za formiranje zaliha.

  • Kontinuirana nabavka lekova može biti otežana administrativnim procedurama, kao što je, recimo, raspisivanje Centralne javne nabavke za lekove od strane RFZO-a (Rebupličkog fonda za zdravsteno osiguranje Republike Srbije) prema dobavljačima, tako da deficitarnost ne zavisi samo od Apotekarske ustanove, kaže naša sagovornica.

Neretko se u grupama na društvenim mrežama traže i postavljaju pitanja o tome gde određeni lekovi mogu da se nađu. Nekada oni kojima terapija ne odgovara ili im je pretekla poklanjaju lekove, ali i sa ovim „humanim gestom” treba biti oprezan.

Pitali smo sugrađane kako dolaze do lekova i kojih nema?

  • Nedostaju mnogi lekovi. Mom suprugu nedostaje lek za srce, sestri za pritisak, zetu za epilepsiju. Nikako ne dolazimo do njih. Sad sam uzela neku zamenu, koja nije baš adekvatna. Htela sam da se konsultujem sa lekarom, ali farmaceut tvrdi da je zamena odgovarajuća, ali i da ima jedan sastojak manje od leka koji je prepisan. Ne treba im uvek verovati, ali je ovo „nužno zlo”, koje moramo nekako da prevaziđemo, kaže starija sugrađanka. 

Još jedna Kragujevčanka se požalila da u apotekama nema leka koji joj trebam na primer, za želudac. Ona tvrdi da joj je ponuđena zamena, ali da sastav leka nije isti.

  • Pijem „kontrolok”, a kao zamenu daju mi nolpazu. Moj izabrani lekar savetuje da pokuša da nađem baš „kontrolok” i da ne pijem ”nolpazu” jer nije isti, kaže ova mlada žena.

Ima i onih koji tvrde da do prepisane terapije dolaze bez većih problema i da lekove koje piju gotovo uvek nalazi u apotekama.


LISTA LEKOVA KOJI NEDOSTAJU

Najviše nedostaju antihipertenzivi i antibiotici

U uokvirenom tekstu navodimo lekove koji su u manjku u periodu dužem od šest meseci, a listu nam je dostavila Apotekarska ustanova Kragujevac.

Antipsihotici
Actawell, Bipodisi, Clozapin, Onzapin, Zalasta Q

Antibiotici
Augmentin tbl i susp, Cefalexin susp, Palitrex susp, Cefzil susup, Ospamox DT 1000 i susup

Diuretici
Diuveri, Yurinex

Hipolipemici
Atacori 10, 20 i 40

Antidepresivi
Calixta

Terapija Alchajmerove bolesti
Donecept 10, Yasnal 10, Antiepileptici, Eftil tbl, Tegretol CR

Antiparkisonici
Madopar HBS

Antihipertenzivi
Physiotens 0,2; 0,4, Prexanil COMBI, Telmikor plus 80+25, Triapin MITE (2,5+2,5) tbl, Triapin tbl 5+5 tbl

Oralni antidijabetici
Tefor 850

Antidijabetik za dijabetes tip 2
Ozempic 0,25; 0,5; 1mg

Piše: Maja Đorđević, Kragujevačke
Tagovi:

1 thoughts on “Kojih lekaova nema u kragujevačkim apotekama?

  1. Pre dva meseca sam imala manju opekotinu i propisana mi je mast-krema za opekotine, koje nisu za zbrinjavanje u KC, ali te kreme uopšte nema, a u apotekama kažu da je odavno nestašica. Nema zamene. Preporučuju neku masnu gazu. Srecom, meni je pod opekotinom bila jako mala površina, ali ne znam sta se desava sa onima koji imaju veci problem.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.