Ko su počasni građani Kragujevca?

Grad

Kako piše Danas, titulu Počasnog građanina grad Kragujevac dodelio je 10 puta, najčešće osobama koje su angažovani humanisti i osvedeočeni antiratni aktivisti. Inače, zbog tragedije u Šumaricama u oktobru 1941. godine Kragujevac je član Svetske unije gradova stradalnika – gradova mira.

Sva zvanja Počasnog građanina Kragujevca dodeljena su u periodu od 2005. do 2014. godine.

Prvi je ovu titulu poneo Tudor Pendjuk, tada gradonačelnik pobratimskog grada Piteštija u Rumuniji (povelja o pobratimstvu potpisana 1971. godine). Te iste, 2005. godine za počasnog građanina proglašen je i Branko Milinović, advokat i poslovni čovek iz Los Anđelesa.

Naredne godine, počasni građanin je postao Peter Gerlinghoff, iz Zangerhauzena, SR Nemačka, izdavač prve knjige na nemačkom jeziku o zločinu u Kragujevcu, humanista i antiratni aktivista. Kao mirovni aktivista Gerlinghoff  je učestvovao u brojnim akcijama protiv rata.

Nakon raspada Jugoslavije i rata na njenim prostorima angažovao se na uravnoteženom odnosu prema svim učesnicima u jugoslovenskoj ratnoj drami. U okviru mirovnog pokreta organizovao je Srpsko-nemački susret u Berlinu, grupu koju su činili nemački mirovnjaci i Srbi nastanjeni u Nemačkoj, ustajući protiv jednostrane osude Srba kao jedinih krivaca u jugoslovenskom sukobu.

Zahvaljujući Peteru pokretna izložba Spomen-parka “Kragujevački oktobar” o zločinu u Kragujevcu predstavljena je publici u Nemačkoj, a Salon antiratne karikature “Kragujevac” u Drezdenu uporedo sa izložbom Istorijskog instituta iz Hamburga o zločinima Vermahta u Istočnoj i Južnoj Evropi, koja je izazvala brojne kontraverze proteste desničara, pri svakoj postavci.

Tokom NATO agresije na Jugoslaviju Peter je sa svojom grupom i Koordinacijom mirovnih organizacija Berlina organizovao svakog petka proteste protiv bombardovanja, koji su okupljali po više desetina hiljada ljudi, na kojima su čitane i poruke o posledicama bombardovanja u Kragujevcu.

Dve godine kasnije „počasni Kragujevčani” postali su dr Draško Ređep, poznati kritičar, esejista, analitičar i univerzitetski profesor iz Novog Sada i prof. Đilberto Vlaić, predsednik neprofitne organizacije „Ne bombe već samo karamele” iz Italije.

Takođe donator, humanitarni radnik Mirjana Andrejević Kri iz nemačkog grada Bad Salcufgana proglašena je za počasnu građanku Kragujevca 2009. godine. Udruženje „Prohuman“ iz Nemačke, koje vodi dr Mirjana Mima Andrejević Kri nebrojeno puta je poklanjalo paketiće mališanima iz Kragujevca i šumadije povodom praznika a takođe je doniralo i mobilni rendgen aparat tadašnjem Kliničkom centu Kragujevac.

Počasni građanin Kragujevca 2011. godine postao je Alfred Marder, predsednik Međunarodne asocijacije gradova vesnika mira.

Piše: Zoran Mišić, Danas na lokalu
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.