Kamilica – lek koji raste oko nas

Grad Milica

Nekada glavno mamino i tatino pitanje dok smi bili mali, a ne bi smo se osećali dobro, glasilo je: „Čaj od kamilice ili nane„.

Birali smo jedan od ponuđenih ukoliko smo imao visoku temperaturu, gušobolju, stomačne tegobe, ali i kao dodatak doručku ili večeri. Ponekad, ako te je čuvala baka bez pogovora i biranja morao si da popiješ nezaslađenu (za tebe teže) kamilicu ili nanu, jer je samo baka znala prave čarolije ovih biljaka.

Kamilica (lat. Matricaria chamomilla) je biljka koja je prisutna svuda oko nas. Raste na njivama, livadama, pored puta i na zapuštenom zemljištu. Kamilica je biljka prijatnog mirisa. Cveta svake godine, visoka 20-60 cm. Uspravnog stabla sa sitnim listovima, a cvetovi imaju žuti srednji deo koji okružuju bele latice.

Njena lekovita svojstva opazili su poodavno stari Grci i Egipćani, a u našoj narodnoj medicini kamilica je „panacea“ lek koji leči sve bolesti. Narod je još zove i ramenak, titrica, prstenak ili popadija. Na nemačkom jeziku za kamilicu se kaže “ alles zutraut“ što znači sposobna za sve.

Kamilica antiseptičkim i protivupalnim dejstvom deluje u smirivanju zapaljenja sluzikože usta i grla, sluznice disajnih organa, organa za varenje i urogenitalnog sistema. Ublažava visoku temperaturu, reumatske bolove i grčeve. Kamilica smiruje želudačne tegobe, dobra je kod čira i na želucu, a i na dvanaestopalačnom crevu. Deluje na povećanu kiselost, nadutost i podrigivanje. Može se uporebiti kako bi smirila proliv, a i za klistiranje kod zatvora. 

Zbog ublažavanja grčeva i bolova treba je koristiti kod bolesti žučne kese, mokraćne bešike, bubrega i jetre. Najbolje toplim oblogom na stomaku smiruje i menstrualne bolove koje prate grčevi.

 Spoljašnjom i lokalnom primenom kamilica povoljno utiče na zarastanje rana, opekotina i čireva, jer ublažava gnojne i zapaljenske procese na koži. Svojim dejstvom ubrzava povlačenje ekcema i psorijaze.

Lokalnom primenom smiruje konjunktivitis, a koristimo ga za ispiranje usta, ušiju i nosa. Zahvaljujući antiseptičkom dejstvu može se upotrebiti za zapiranje i ispiranje polnih organa i ojedenih mesta.

Svojim prijatnim mirisom koristi se kao kupka kod osoba sa pojačanim znojenjem. Čaj od kamilice se koristi za ispiranje kose kod osoba koje imaju problem sa njenim opadanjem, pa tako joj ova biljka daje punoću i sjaj. Jednom nedeljno dobro je umiti se čajem od kamilice, da bi koža lica izgledala negovano i lepše.

  Veoma važno je korišćenje čaja od kamilice kako bi se smirila nesanica, razdražljivost, nervoza ili nemir. 

Da se ne bi javile alergije usled upotrebe kamilice, moraju biti oprezne osobe alergične na ambroziju, neven ili hrizanteme.

Kamilica sadrži malo kumarina, koji ima vrlo blage efekte na razređivanje krvi, što se dešava tek ako se koristi u velikim dozama i duže vreme. Zbog ovoga se  savetuje ne korišćenje kamilice dve nedelje pre operacije da ne bi došlo do interakcije sa anesteticima. 

Suplementi kamilice mogu da pokažu interakciju sa aspirinom, ibuprofenom, sedativima, lekovima protiv trombocita, pa je neophodno ako pacijent redovno uzima neku od ove terapije da se konsultuje sa lekarom.

  Trudnice i dojilje koriste kamilicu oprezno uz savete lekara, a blagi čaj od kamilice kod beba i male dece upotrebiti samo uz konsultaciju pedijatra.

  Priprema čaja od kamilice:

Jedna supena kašika cveta kamilice se prelije šoljom (200 ml) ključale vode. Sud se poklopi i ostavi da odstoji 5-10 minuta i onda se procedi.

Piše: dr Miroslava Mišić
Foto: Shutterstock / Kersti Lindstrom
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.