Kragujevac od 2018. godine beleži konstantan rast cena krova nad glavom. Prema statistikama portala NadjiDom.com prosečna cena kvadrata u 2021. je 815 evra, što je za čak 135 evra skuplje nego pre tri godine.
Oni koji se bave istraživenjem tržišta nekretnina smatraju da će se rast cena nastaviti i u narednoj godini.
– Imajući u vidu dosadašnji trend, kao i činjenicu da je ponuda nekretnina u Kragujevcu manja od potražnje, cene neće prestati da rastu ni u 2022. godini. U prilog ovoj konstatciji svakako idu i podaci Republičkog zavoda za statistiku koji pokazuju da je privreda Šumadijskog okruga u periodu prvih 6 meseci 2021. godini ostvarila najveći spoljnotrgovinski suficit u Srbiji, u iznosu od preko 235,9 miliona evra, što je za 82.7% više u odnosu na isti period prethodne godine, rekla je Marija Grahovac sa portala Nadjidom.com.
Naša sagovornica objašnjava da rast životnog standarda u Kragujevcu izaziva i veću potražnju za nekretninama kojih, kako smatra, nema dovoljno u centralnom gradu Šumadije.
Rast cena u novogradnji još je izraženiji s obzirom na to da je u 2021. godini prosečna cena novoizgrađenog kvadrata 1040, dok je 2018. bila 804 evra. Zbog velike potražnje, investitori u Kragujevcu najveći deo stanova prodaju pre nego što su počeli bilo kakve radove na izgradnji.
Ono što Kragujevčane verovatno najviše zanima, to je kakve su cene u odnosu na lokaciju. U gradu na Lepenici, trenutno su najjeftinije nekretnine u Beloševcu, 370 evra po kvatradu, a najskuplji je, naravno centar grada gde treba da se izdvoji 1.038 evra za metar kvadratni.
– Najveći rast u posmatranom periodu od 2018. beleži naselje Pivara sa skokom cena od 33%, dok je u centru taj skok iznosio 9%. Jedan od razloga za ovako manji skok cena u srcu grada su svakako već uspostavljene više cene nekretnina, kao i činjenice da su na primer Pivara, Erdoglija, Aerodrom gde je rast cena bio veći, manje od deset minuta vožnje udaljeni od centra, a pri tom imaju kompletne uslove za porodičan život, škole, markete, tržne centre…, smatra Marija.
Potražnju takođe podstiče nerazvijeno tržište kapitala u Srbiji, pa onaj ko ima višak kapitala, kupovinu nekretnine vidi kao najsigurniji i najisplativiji vid štednje. Ne treba zanemariti ni druge faktore koji guraju cenu na gore, a takođe pogađaju celu Srbiju, kao što su tu rast cena građevinskog materijala, inflaciju, nedostatak građevinskih radnika, povoljni uslovi kreditiranja…
Tekst je objavljen u okviru projekta „Prostorni plan Srbije – A gde je Kragujevac“, kojim će serijom tekstova Glas Šumadije pokušati da rasvetli položaj Kragujevca u novim planskim dokumentima Republike Srbije, kao i pravce razvoja grada. Projekat je podržao grad Kragujevac.