Kako se boriti protiv dezinformacija o studentskim protestima – društvene mreže najnepouzdaniji izvor

Društvo Grad

Kao i za svako društveno pitanje, o studentskim blokadama se mnogo govori, a kad se mnogo govori, ponekad se pogreši. Zapitali smo se – kako se boriti sa dezinformacijama?

U našoj anketi pitali smo sugrađane da li prate i podržavaju studentske proteste i kako se informišu o njima. Na anketu je odgovorilo 120 ispitanika, a ispod Fejsbuk objave povodom ankete ostavljeno je preko 600 komentara.

Učesnici ankete podržavaju studente, a komentari koji se odnose na vlast su negativni, prepuni kletvi i zavera. Podrška vlastima u komentarima gotovo je identična, pa se može naslutiti da dolaze iz istog izvora. Komentari pokazuju i svu podeljenost društva, a dominiraju jer i pored ovakve vrste komentara, može se pročitati i puno iskaza podrške i nade koje ljudi imaju u studente, i baš ovde neko napisa da su studenti „zdrava i čista snaga Srbije.“

U želji da znaju samo istinu, sugrađani se najviše oslanjaju, i primarno informišu sa zvaničnih Instagram naloga studenata u blokadi i lično odlaze na proteste, ili se o njima raspituju kod studenata koji blokiraju svoje fakultete, a koje pritom poznaju i veruju im. Mediji koje prate su najviše N1 i Nova S, ali i Serbian News Media, InfoKG i Glas Šumadije. Na nekoliko mesta pojavio se odgovor nalik sledećem „Gledam RTS i pratim režimske medije, čisto da vidim kako obmanjuju“.

Ali to su oni koji prate i podržavaju studentske blokade. Onih koji ih ne podržavaju u našem uzorku je mnogo manje, a oni su skoro uvek na pitanje gde se informišu ostavljali prazno polje, što može da znači da ne žele da odgovore, ali pošto su dobrovoljno izabrali da popune anketu, verovatno znači da se ne informišu uopšte. Pitanje koje odatle proizlazi je – šta je starije, kokoška ili jaje, odnosno da li ne čitaju ništa o blokadama zato što ih ne podržavaju, ili ih ne podržavaju zato što ne znaju dovoljno o njima.

Među odgovorima onih ispitanika koji ovo polje nisu ostavili prazno, a takođe ne podržavaju studente, našli su se „Pratim sve osim Nove S i N1“ i „Svi javni mediji koji su normalni, a ne oni koji nas vuku ka tome da budemo kolonija EU.“

Tagovi:

1 thoughts on “Kako se boriti protiv dezinformacija o studentskim protestima – društvene mreže najnepouzdaniji izvor

  1. Koliko privatnih fakulteta štrajkuje i blokira nastavu? Pitam za druga…. BUUUUUUHAHAHAHAHAHA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.