Kako preživeti selidbu u drugi grad

Društvo Milica

Selidbe su same po sebi veoma stresne. Promena stana, a kamo li grada i čitave okoline na koju ste navikli svakako da nije laka. Zato je važno da se dobro pripremite, posebno psihički, na sve što dolazi.

Fotografija: Erda Estremera on Unsplash

Probajte da na sve to gledate kao jedno novo iskustvo koje će vas dovesti do nečeg što se zove novi početak. U novom okruženju stvorićete nove i zanimljive uspomene, nove prijatelje i možda nov posao. Sve što stiže je uzbiljvo i interesantno, i zato je stres oko selidbe mala cena koju za to trebaa da platite.

Kako bi sve lakše prošlo, potrebna je dobra organizacija i sva pomoć koju možete dobiti, zato je nemojtne nikako odbijati. Bez obzira da li se odličite da pozovete neku od mnogobrojnih agencija koje se bave selidbama ili da vam u svemu pomognu rodbina i prijatelji, ili možda čak oba, mi smo tu da vam damo par saveta kako da kroz ceo proces selidbe prođete što lakše i bezbolnije.

Nemojte prebrzo sve spakovati

Znamo da želite što pre da završite sa svime, ali nemojte prebrzo da krenete sa pakovanjem. Mnoge stvari iz kuće vam mogu zatrebati, i onda ćete se naći u situaciji kako živite u kući punoj kutija pokušavajući da iz neke od njih iskopate makaze ili neki dokumet koji vam baš sad treba.

Da do toga ne bi došlo, u samom početku važno je samo da znate gde vam se sve stvari nalaze. Ako imate važne stavri koje se ostavili kod prijatelja i rodbine, pokušajte da ih pribavite u što kraćem roku. Tako i različite knjige ili naktit koji ste pozajmljivali red je da dobijete nazad, kako bi ste sve to poneli u svoj novi dom.

Pribavite sve što vam je potrebno za pakovanje

Biće vam potrebno mnogo novina i papira kako biste upakovali sve lomljive stvari. To se posebno odnosi na kuhinjsko posuđe. Svaki pojedinačno treba da umotate u novinu, a ređanjem njih u kutiju zbog nepravilnog oblika, ostaće dosta rupa koje treba popuniti kako se posuđe ne bi sudaralo i izlomilo. Zato pripremite ne samo novine, već i staru tkaninu i krpe.

Pronađite velike i male kartonske kutije. Najbolje su one čije je jezgro rebrasto. Rebrasti karton dovoljno je izdržljiv, te ćete u takve kutije moći da spakujete i teške i neško glomaznije predmete. Potrudite se da ni jedna kutija ne bude teža od 25kg, jer to ipak treba neko da prenese.

Fotografija: Dirk (Beeki®) Schumacher from Pixabay

Za uspešnu selidbu biće vam još potreban široki selotejp, makaze i flomaster kako bi na svakoj kutiji napisali šta se u njoj nalazi. Od koristi vam mogu biti i kese različitih veličina, kao i prijanjajuće folije i one pucketave.

Dobra organizacija je na prvom mestu

Napravite liste. To je ono što će vam pomoći da ništa ne izgubite i da znate tačno gde ste šta spakovali. Pakujte sobu po sobu, ili po klasifikacijama. Krenite od sitnica: slike, knjige, različiti ukrasi i suveniri sa putovanja… Tek kada oslobodite prostor, krenite sa pakovanjem krupnijih stvari.

Izdvojite jednu kutiju samo za najvažnije stvari koje će vam biti potrebne prvog dana kada dođete u novi dom. Nakon svega, ne želite da prvi dan u novom stanu provedete tražeći šta vam je potrebno da prespavate. Zato u veliku kutiju smestite posteljinu, peškir, pidžamu, ličnu higijenu, punjače i sve što treba da vam bude pri ruci za taj prvi dan.

Rešite se stvari koje ne koristite

Selidba je idealna prilika da pregledate apsolutno sve stvari koje posedujete i da vidite šta je od svega toga ono što koristite ili nosite. Ako neki komad garderobe čitave sezone niste obukli bar jednom, verujte da vam ne treba. Sve što nije iscepano ili uflekano možete pokloniti svojim prijateljima, ili donirati Crvenom krstu. Nemojte gomilati stvari!

Šta se pakuje pred kraj?

Ako sa sobom nosite frižider važno je da iz njega izvučete sve hranu. Isto važi i za zamrzivač. Važno je da ih odmrznete i očistite. Kod rodbine i prijatelja možete ostaviti zalihe iz frižidera i pokupiti ih kada se preselite, kako se hrana ne bi pokvarila.

Na kraju samog pakovanja idu i tepisi. Odnesite ih na pranje a zatim ih umotajte i zalepite selotejpom ili obmotajte kanapom. Tako će, kada dođete u svoj novi dom, vaši tepisi biti čisti i mirišljavi i spremi da utople dečiju ili dnevnu sobu.

Neke stvari ipak morate sami

Sva bitna dokumenta i porodičan nakit dobro bi bilo da prenesete sami. Agencije za selidbe koliko god bile pouzdane, često mogu da zagube pojedine sitnice. A te sitnice vama mnogo znače. Zato sve veoma važne i skupocene stvari držite uz sebe, za svaki slučaj.

Takođe, nemojte zaboraviti da nekoliko dana pre same selidbe prijavite promenu boravka. Takva promena se ne odnosi samo na ličnu kartu, već i za banku, e-upravu, računima za telefon i ostalima koji vam šalju račune i biltene na kućnu adresu.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.