Područje grada Kragujevca ostalo je u jutros od 9.20 do 10.13 časova bez električne energije.
Premijerka Ana Brnabić boravi u Kragujevcu, gde je planirano da u Državnom data centru prisustvuje potpisivanju komercijalnog ugovora sa korporacijom „Orakl“.
Bez stuje su ostali centar grada, velika naselja Aerodrom i Erdoglija, kao i sva okolna sela a radili su samo veliki tržni centri koji imaju agregate za električnu energiju. Sve prodavnice i pošte nisu radile, a penzioneri su stajali i srpljivo čekali na penzije.
Predsednica vlade Ana Brnabić boravi danas u Kragujevcu, gde je planirano da u Državnom data centru prisustvuje potpisivanju komercijalnog ugovora sa korporacijom „Orakl“. Potpisivanje ugovora bilo je planirano za 11 časova.
Mihajlović: Nema više jeftine struje
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović poručila je danas da treba prevazići zablude jer više nema jeftine energije i naglasila kako struja treba da poskupi, ali da to poskupljenje mora biti održivo. Mihajlović je na konferenciji „Energetika i Balkan: tranzicija ka obnovljivim izvorima i poboljšanje energetskih veza“ naglasila da postoje tri razloga za poskupljenje struje. Prvi je da su u prethodnih godinu i po dana poskupeli nafta, ugalj gas i pelet, a drugi razlog je potreba za štednjom energije i povećanjem energetske efikasnosti jer se treba spremati za zimu.
- Treći razlog je katastrofalno upravljanje Elektroprivredom Srbije, kakvo je postojalo u prethodnih šest godina, ali suština nije u tome. Suština je da EPS iz ove teške krize mora da izađe na nogama, a ne na kolenima, i da svi zajedno – država, privreda i građani – pomognemo da EPS opstane, rekla je Mihajlović.
Naglasila je da procenat poskupljenja ne određuje Ministarstvo već Agencija za energetiku, ali da ono mora da bude održivo.
- Krajnje je vreme da štedimo i pazimo na potrošnju energije jer je pred nama teška zima, poručila je Mihajlović.
Na pitanje koliko građana će, u skladu sa Uredbom, moći da dobiju status zaštićenog kupca i plaćaju povoljniju cenu, odgovorila je da su kriterijumi prošireni, i da se trenutno procenjuje da bi oko 10.000 domsćinstava moglo da koristi struju u skladu sa Uredbom o energetski ugroženom kupcu.
- Kada je u pitanju gas, to je oko 1.500 domaćinstava i oko 50.000 domaćinstava kada je reč o toplotnoj energiji, rekla je Mihajlović i naglasila da je sve pripremljeno kako bi se pomoglo onima koji ne mogu da plate.
Prema njenim rečima, trenutno ima dovoljno energenata i da nije problem nabavka, već kako će biti dalji razvoj situacija. Na pitanje o eventualnoj promeni vlasništva u kompaniji NIS Mihajlović je odgovorila da će „Srbija uraditi sve što treba da se uradi“ u smislu očuvanja energetske bezbednosti, ali da nije bilo razgovora o tome.