Kragujevčani znaju da putevi i ulice kojima svakodnevno saobraćaju nisu u najboljem stanju, potvrda toga je i naša česta rubrika „komunalni haos” nastala tako što čitaoci šalju fotografije ulica i trotoara iz svojih naselja i predstavljaju probleme sa kojima se susreću. Postavlja se pitanje koliko građana je upoznato sa procedurom isplaćivanja nadoknade štete nastalih na automobilima usled neodržavanja ili lošeg održavanja kolovoza. Javno komunalno preduzeće Šumadija Kragujevac na godišnjem nivou isplati od pola miliona do milion dinara za one štete koje se utvrde da su nastale u navedenim okolnostima, a koje su u nadležstvu Službe puteva.
Ukoliko se desi da je šteta nastala na kolovozu, to jest saobraćajnici ili trotoaru građani su dužni da obaveste Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje izlazi na poziv stranke, odnosno oštećenog lica, a onda Ministarstvo upućuje dopis Službi puteva, to jest poziva ih da se priključe uviđaju. Predstavnici ove službe izlaze na teren, na adresu koja im je poslata.
- To se dešava 24 sata dnevno u toku cele nedelje, takva vrsta dežurstva je organizovana od strane Službe puteva. Služba puteva se poziva na uviđaj kako bi evidentirala o čemu se radi, da li je šteta nastala kao posledica kolovoza, neodržavanja ili lošeg održavanja – udarne rupe, oštećenja na kolovozu, trupu kolovoza, trotoarima, kaže izvor Glasa Šumadije.
- Izlazi se na lice mesta, saobraćajna policija vrši uviđaj, poziva stranku da se saglasi da li hoće uviđaj ili formalnu nadoknadu štete. Ukoliko se stranka izjasni da je za sporazum nadoknade štete, pravi se zapisnik o vrsti štete, o vozilu, prikupljaju se sve potrebne informacije i to se unosi u zapisnik. Stranka je dužna da im dostavi rešnje o uviđaju, rešenje dostavlja na pisarnicu, na zavođenje u JKP Šumadija. Takav predmet sa fotografijom se šalje pravnoj službi koja ima potpisan ugovor sa osiguravajućom kućom o visini nadoknade štete, objašnjava izvor.
Nastavak procesa preuzima osiguravajuća kuća, procenjuje šta je sve oštećeno i na osnovu toga procenjuje visinu vrednosti štete koja se isplaćuje u vrlo kratkom roku, od sedam do deset dana.
Izvor navodi da su građani upućeni, te da u toku godine imaju nekih stotinak zahteva za nadoknadu štete.
Visina nadoknade štete je individualnog karaktera, zavisno od same štete vozila, nekada se desi da su štete na pneumaticima, nekada na mašinskom delu, zavisno od trenutka nezgode i mesta nastanka štete. Uglavnom su to manje materijalne štete, budu nekada i veće zbog konfiguracije terena, ali se to ređa dešava.
Na pitanje da li negde postoji zvanično objašnje procedure gde bi se građani informisali, izvor navodi da su se građani do sada informisali preko medija ili Gradske uprave, a trenutno se radi na tome da se na sajtu JKP Šumadije predstavi procedura, kao i da se postave zahtevi i obrasci.
Glas Šumadije je na adresu JKP Šumadije poslao pitanja koja su u vezi sa ovom temom, a do objavljivanja teksta nismo dobili odgovore.