Kakao je prah koji nastaje iz biljke kakaovac, koji kao tropsko drvo raste u predelima Centralne i Južne Amerike. Semenke kakaovca se prilikom obrade prvo suše, prebiraju, peku, a onda njihovim mlevenjem nastaje kakao prah. Istovremeno zbog značajnog sadržaja masti u plodu kakaa, od njega se mogu napraviti i kakao maslac ili ulje.
Po otkriću Amerike zajedno sa krompirom, paradajzom, bagremom i duvanom Kolumbo je u Evropu doneo i kakao. Tamošnji narodi poznavali su njegova hranljiva i lekovita svojstva vekovima, a Maje i Asteci su zrna kakaovca koristili umesto novca- za 100 kakaovih semenki mogao je da se kupi rob. Špance je zapanjilo kada su videli da vladar Montezuma umesto zlata u svojim trezorima čuva zrna kakaovca.
Možda niste znali da lekovita svojstva kakaa potiču od velikog sadržaja magnezijuma u njemu, što sprečava pojavu grčeva u mišićima nogu, kao i stres i nervozu. Pošto je bogat antioksidansima kakao jača naš imunitet. Smanjuje povišen pritisak, a zahvaljujući gvožđu može da leči anemiju najbolje u kombinaciji sa medom. Sadrži još i vitamin A, B, C, E kao hrom, mangan i cink.
Prisustvom omega 3 i omega 6 masnim kiselinama zaštitnik je krvnih sudova i srca, a smanjuje trigliceride i holesterol u krvi. Kakao se preporučuje i dijabetičarima pošto stimuliše lučenje insulina, a sadrži i vrlo malo šećera.
Kakao svojim dejstvom daje osećaj sitosti, pa dobro reguliše telesnu težinu. Delotvoran je za zdravlje kože, jer omekšava suvu kožu i povećava njenu elastičnost, pa se dodaje u kreme i kupke za telo.
Veoma je važno da kakao pospešuje lučenje hormona sreće, pa nam je ponekad i kockica čokolade dovoljna da popravi naše raspoloženje, koncentraciju i pamćenje.
Priprema kakao napitka:
Jedna supena kašika kakao praha umeša se u 2 dc toplog mleka uz dodatak šećera ili meda i ostavi da odstoji 5 minuta.
Pažljivo dunite da se ne opečete i slobodno uživajte u zdravlju u šoljici, jer je kakao jedna od najhranljivijih i najzdravijih namirnica.