JEREMIĆ U KRAGUJEVCU: DRŽAVA SRBIJA ĆUTI NA DOGAĐAJE U CRNOJ GORI JER REŽIM IMA SVOJE DILOVE

Politika Video

Država Srbija ne reaguje adekvatno ni politički, ni diplomatski na događaje u Crnoj Gori povodom izglasavanja Zakona o slobodi veroispovesti, ocenio je u Kragujevcu lider Narodne stranke Vuk Jeremić.

  • Srbija ćuti zbog toga što je neko ko je na čelu režima ima svoje dilove – mafijaške, kriminalne, političke vezane sutra za razgraničenje sa Kosovom, ‘mini Šengen’ rekao je Jeremić novinarima.

Naveo je da je i 1995. godine, „dok je Krajina padala Srbija ćutala“, a tadašnji predsednik Slobodan Milošević „gledao na drugu stranu jer je imao svoje dilove i pregovarao o onom što će se kasnije desiti u Dejtonu“.

On je rekao da je Srbija napravila i „težak dipomatski faul“ u petak, na dan usvajanja spornog Zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori. Jeremić je izneo da je novi ambasador Srbije u Crnog Gori, „izvesni Božović“, baš juče dan predao akreditive crnogorskim vlastima u Podgorici kao da je sve „potpuno normalno i prirodno“ u odnosima dve zemlje.

  • To je apsolutno van svake pameti! Srbija je (time) napravila težak diplomatski faul, poslala poruku celom svetu: ‘Za nas ovo što se dešava u Crnoj Gori nije kriza i nije tema’ rekao je Jeremić.

On je rekao da se to nije desilo slučajno ili iz nemara, već namerno i da „imamo razloga da budemo zabrinuti“.

Jeremić tvrdi da je to rezultat političke odluke da se Beograd podrži crnogorski vrh „u onome što trenutno sprovodi u Crnoj Gori“.

  • Naravno da se treba uzdržati od uplitanja u unutrašnja politička zbivanja i procese u drugim državama. Ali, postoji toliko što jedna država može da uradi u diplomatskom smislu, da iskaže svoje nezadovoljstvo načinom na koji se neke stvari odvijaju, konkretno u slučaju usvajanja zakona, u slučaju prebijanja ljudi, prebijanja visokih crkvenih velikodostojnika. Ništa od toga ova zemlja nije uradila, rekao je Jeremić.

Rekao je da su državni organi mogli da preduzmu niz formalnih diplomatskih koraka: diplomatske note, da obavesti druge zemlje o tome, Svetu stolicu.

  • Naš predsednik koji se hvali odnosima koje ima a državnicima širom sveta, a kao neko ko je odgovoran i zaista zabrinut zbog onoga što se dešava u Crnoj Gori, morao je da dane provede na telefonu, razgovarajući, upozoravajući i tražeći podršku, razumevanje i pritisak da se ne dogodi ono što se dogodilo, rekao je Jeremić.

Dodao je da, „kada krenu da zvone telefoni u Podgorici, koliko god da je mafijaš“ – što Jeremić kaže da Đukanović jeste, „ne bi mu bilo svejedno“.

Ocenio je da posledice događaja u Crnoj Gori mogu biti nesagledive: da „crnogorska vlast sutra krene da postupa po tom zakonu koji je upravo usvojen, da krene da prosto preuzima Ostrog i druge svetinje“.

  • Pa, to je tolika opasnost, na osnovu onoga što smo videli juče, tu jako lako može čovek da zamisli da padne krv. To su stvari s kojima se ne treba šaliti, rekao je Jeremić.

Događaji u Crnoj Gori, smatra on, mogu imati teške i nesagledive posledice po mir i stabilnost, već i po identitet i opstanak srpskog naroda „ne samo u Crnoj Gori, već i šire“.

Novi zakon Crne GOre nazvao je zakonom o verskoj „neslobodi“ i ocenio da predvidja oduzimanje imovine SPC.

  • To se nigde u savremenoj Evropi ne dešava i apsolutno je nezamislivo bilo gde u zemljama u kojima je vladavina prava, rekao je Jeremić.

Ocenio je da u Srbi u Crnoj Gori i na Kosovu „apsolutno najobespravljeniji“ narod u Evropi.

  • Ljudska prava se tu ne odnose na gradjane srpske nacionalnosti. Svaka normalna zemlja bi na takve stvari morala da reaguje. A Srbija danas ne reaguje, mislim na zvanične organe države Srbije, rekao je Jeremić.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.