Nakon što je odbornik sa liste Kragujevac prestonica – Bolja Srbija – Ruska stranka Dušan Lojanica na društvenim mrežama, uz fotografiju na kojoj u odborničkim stolicama sedi u grupaciji Srpske napredne stranke, napisao i – samostalni odbornik, počelo je da se računa na koliko je odbornika trenutno vladajuća većina u centru Šumadije. Pogotovu što se iz Lojaničinih objava na društvenim mrežama može videti da je protivnik rudarenja litijuma, što trenutno u Srbiji odvaja vlast od ostalih.
Ali, kako Glas Šumadije saznaje – još ništa nije zvanično, pregovori su u toku. „Što ne može da se reš s pare, može s više para“, citiraće opozicioni političar južnjačku narodnu poslovicu.
A da li se pregovara o ličnim ili poslovima za lokalnu zajednicu koju Lojanica predstavlja, ni to nije poznato. Ovaj odbornik, bivši policajac, na svom biračkom mestu u naselju Vinogradi imao je drugi rezultat, odmah iza Srpske napredne stranke, na decembarskim izborima za Skupštinu grada. Pa da se ne svede sve na lične interese, moguće je da su njegovi birači nezadovoljni odnosom gradske vlasti prema tom delu grada, a većina u gradskom parlamentu nije komotna da bi se odbornici olako puštali.
S druge strane, šef odborničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Kragujevca, Aleksandar Lazović, za Glas Šumadije kaže da „unutar vladajuće koalicije vlada uzajamno poštovanje“:
- Pridržavamo se svih dogovora zarad interesa građana koji su nas i birali. Sastanci koalicije su redovni i na njima nije bilo nikakvih negodovanja niti ucena od strane političkih organizacija članica koalicije, kao ni odbornika iz njihovih redova pojedinačno. Tako da možemo nedvosmisleno da konstatujemo da je koalicija upravo kao i vlast jedinstvena u očuvanju grada Kragujevca i njegovih interesa i da pruža bezrezervnu podršku u vođenju grada gradonačelniku Nikoli Dašiću.
Podsetimo, Lojanica je u gradski parlament ušao kao treći odbornik sa liste, čiji je nosilac Mirko Čikiriz imenovan za pomoćnika gradonačelnika. Vladajuća većina, na čelu sa Srpskom naprednom strankom u kragujevačkoj skupštini ima 51. odbornika, dok je opozicija na 36. Ako se zna da su za većinu potrebna 44 odbornička mandata i da SNS u Kragujevcu vlada uz pomoć Socijalističke partije Srbije (šest mandata) i grupacije 300 Kragujevčana (četiri), ucenjivački kapaciteti onih koji žele da ih koriste, nisu mali.
A SNS u Kragujevcu ima i praktično iskustvo iz 2014. godine i vremena kada su rušili vlast Veroljuba Stevanovića.
Svako ko ima i malo iskustva u političkom radu, vrlo dobro zna da ovakva situacija sa odbornicima najviše odgovara ovim sitnim strančicama i grupama gradjana. Ali i tu postoje ograničenja. U prve dve godine mandata, pri ovakvoj postavci glas je dosta skup, a naročito za one odluke koje su politički teže i diskutabilnije.
Medjutim, kako vreme odmiče, cena odborničkog glasa je sve niža. Najniža cena za glas je u poslednjoj godini mandata. Tu se retko šta može ušićariti, tada je već kasno za trgovinu. Prezrelu robu niko više neće.
Tako da ovi iz 300 kragujevčana, od kraljevskog rusa Mirka, Vite Slovaka i drugara u ovom trenutku imaju najvredniji paket u rukama.
Mogu da traže šta hoće, ovi moraju da daju, ako žele da budu vlast. To što ovaj sa slike govori o uzajamnom poštovanju, samo ću da se nasmejem. Kakvo poštovanje? Pa upravo oni o tom Mirku misle sve najgore, kao i o ostalim pridruženim i sakupljenim odbornicima. Ali, kad muka natera ima da jedeš i ono što se ne jede.
A medjusobno poštovanje u ovom slučaju se iskazuje kroz korist za odbornika. Ako je ima biće glasanje, ako je nema, nema glasa i tu nema spasa. Prost račun, zato su se i formirali, zato je Mirko postao Rus, zato Zeka pije vodu na izvoru. Ako se izvor zamuti, ima da trče da mu donesu izvorsku, bistru i hladnu i da pitaju jel treba još. A briga za birače, to u ovom slučaju nije relevantno.
Dušan Lojanica, (na ovoj fotografiji drugi od Mirka Čikiriza levo, pored ove gospodje) bivši član SPO-a, pa Verkov dugogodišnji sledbenik, sada je Rus i naprasno ekološki osvešćen. Zamoliću vas da ne pravite od ove vesti senzaciju, neku spektakularnu priču o prebegu iz vladajuće koalicije, toga ovde nema.
Pokušava da nešto trguje, da nekog zaposli ili je neki drugi dil u pitanju.
Da je Verko na vlasti i njega bi čerupao, jer to je njegov Čile. Sad Verko nije u prilici, a ima goreću situaciju koju mora da reši i eto ti sad.
Kakva crna politika, ideološko razilaženje, ovde je goli interes. Ovo je posledica toga što nemamo više ozbiljne političke stranke, uredjene stranke u kojima se zna procedura predlaganja i kandidovanja, što je naše društvo dozvolilo da se pojavljuju ovi i njemu slični u političkom prostoru u formi grupa gradjana ili još strašnije kao pripadnici manjinskih izbornih lista i da trguju zarad lične koristi glasom koji su dobili od naroda.
A ovaj voli Verka, sa njim je proveo lepe dane, ali posao je posao.