- Ljudi ne biraju gde će se roditi, a mi smo imale tu sreću da se rodimo na Balkanu, koji je raskrsnica kultura, vera, tradicija… Različitosti su te koje treba da predstavljaju našu snagu, a ne da budu predmet razdora i svađe.
Ovako započinje razgovor Jasmina Savić, članica krovne organizacije BWA – Balkan Women Association i jedna od osnivačica Filigran Art udruženja iz Kragujevca koje za cilj ima da podrzi žene koje su na margini društva i koje do sada nisu našle mogucnost da pokažu svoja umeća u preduzetništvu.
Balkan Women Association je krovna organizacija osnovana u Prištini 2018. godine, na poziv nevladine Organizacij Lady koja je okupila šest jakih organizacija žena iz regiona Zapadnog Balkana. Moto organizacije je “I LOVE BALKAN“ a naš zajednički cilj je podrška ženama regiona, afirmisanje žena preduzetnica, njihovo umrežavanje i razmena iskustava.
Jasmina navodi da u budućnosti između ostalog, organizacija planira da radi i na suzbijanju nasilja u porodici, koje je s obzirom na trenutni broj femicida u Srbiji kao i u regionu, jedna od gorućih tema.
Takođe ističe i da je jedan od ciljeva organizacije da animira što više mladih devojaka, jer se žene i dalje, uprkos silnim zakonskim regulativama, nalaze u diskriminisanom položaju prilikom zaposlenja.
Neposredno nakon osnivanja, organizacija BWA je uz pomoć Fonda za Zapadni Balkan (Western Balkans Fund) počela sa radom na projektu – Žena Knjiga. U knjizi su 60 žena regiona, ispričale svoje životne priče, padove, uspehe, predrasude okoline i teške puteve koje su samo istrajnošću i upornim radom mogle savladati. U pitanju su žene preduzetnice, najrazličitijih zanimanja, koje su spremne svojim primerom motivisati i podstaknuti mlade žene u regionu. Knjiga je dvojezična, pisana na engleskom i maternjem jeziku.
Jasmina ističe da bi krunski projekat Balkan Women Association trebalo da bude formiranje 6 identičnih Balkanskih Etno Kuća, u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu*, Severnoj Makedoniji i Srbiji. Takva kuća bi obuhvatala i suvenirnicu, u kojoj bi žene koje proizvode ručne radove mogle da plasiraju svoje proizvode. Takođe, postojao bi i prostor koji bi služio za različite edukacije, treninge i regionalne susrete. Ideja je da Balkanska kuća, što se tiče Srbije, bude u Kragujevcu. Jasmina navodi da je ovo region u kom nedostaje ženske inicijative, te da bi jedan ovakav projekat bio značajan za Šumadiju i Pomoravlje.
Najveći problem sa kojim se Filigran Art u Kragujevcu zasad susreo jeste nedostatak adekvatnih prostorija za održavanje sastanaka, kao i samog rada udruženja. Jasmina ističe da je udruženje nekoliko puta pisalo molbu za prostor, ali nijednom nisu naišli na povoljan odgovor.