Večeras u 19 sati, u Galeriji Doma omladine biće otvorena izložba „Svi Liceumovi premijerni programi“, povodom 30-godišnjice prvog koncerta hora.
Jedanaestog februara 2022. godine navršilo se 30 godina od prvog koncerta Akademskog kamernog hora Liceum iz Kragujevca, koji je održan u prepunoj Svečanoj sali Prve kragujevačke gimnazije, 11. februara 1992. Bio je to, po opštem mišljenju, vrlo dobar početak bezmalo dvadeset sedmogodišnjeg aktivnog koncertnog delovanja ovog hora, tokom kojeg je on dostigao vrednost i značaj istaknutog i gotovo nezaobilaznog umetničkog kolektiva u kulturnom prostoru Kragujevca i Srbije, pa i van tih granica. Tako je datum prvog koncerta, kao svojevrsni marker povesti Liceuma, ujedno i značajan datum šire kulturne istorije.
Hor Liceum je prestao sa radom na kraju 2018. godine i ne može da priredi jubilarni koncert, kao što je to inače činio u sličnim situacijama tokom svog života. Ovaj hor i njegovo delo zaživeće verovatno ovih dana u setnim sećanjima njegovih nekadašnjih članova i publike, ali, avaj, sećanja blede i nestaju, a umetnost kojom se bavio Liceum ne ostavlja trag ako nije namerno zabeležena na neki trajniji način.
Ova izložba iznosi u javnost deo sačuvanog takvog trajnijeg materijala i simbolično obeležava početak rada na organizovanom prikupljanju i uređenju ukupne arhivske građe vezane za delovanje Liceuma. Izloženi arhivski dokumenti predstavljaju samo uži, reprezentativni izbor autora izložbe iz relativno opsežne ali nekompletne lične dokumentacije, kao i iz sačuvanog dela arhive Liceuma pohranjene u Muzičkom centru Kragujevac i delova ličnih arhiva nekadašnjih članova ovog hora – Dragice Domanović, Nede Janković, Radomira Simovića i Jovana Aleksića. Autor izložbe upućuje ovom prilikom poziv svim akterima istorije ovog hora (pre svega nekadašnjim članovima) da otvore svoja sećanja, kao i lične albume i fascikle sa uspomenama, i pridruže se akciji kompletiranja arhive Liceuma, njenom sređivanju i objavljivanju u nekoj vrsti zbornika, kako bismo zajedno poslali autentičnu poruku budućnosti o onome što je taj hor činio i, pre svega, šta je uradio.
Rok za završetak ovog posla ne bi smeo da bude duži od dve godine, recimo do tridesetogodišnjice Drugog premijernog koncerta (jednog od najznačajniji umetničkih dostignuća Liceuma), 9. aprila 2024. godine.
Arhivski materijal izabran za ovu izložbu izdvojen je i obrađen tako da na što bolji način prikaže najznačajniji zbirni umetnički rezultat A(G)KH Liceum – njegovih 27 veoma različitih a konceptualno osmišljenih celovečernjih programa. Njih je inicirao i u najvećem delu umetnički osmislio upravo autor ove izložbe, u svojstvu umetničkog rukovodioca Liceuma. Među ovim programima posebno su se izdvojili oni koji su išli u pravcu teatralizacije izabranih muzičkih sadržaja – u njihovom kreiranju ostvarena je plodna saradnja sa eminentnim srpskim umetnicima iz odgovarajućih drugih umetničkih oblasti. Ovi programi su postali posebno istaknuto obeležje programske orijentacije Liceuma, zapaženo ne samo u srpskom, već i širem evropskom umetničkom prostoru. Svi ovi programi (nazvani od strane članova Hora premijernim, uz odgovarajuću hronološku numeraciju) izvedeni su (između 1992. i 2018. godine) pred publikom Kragujevca, a većina je prezentovana, uvek sa veliki uspehom, i u mnogobrojnim gradovima (i drugim sredinama) Srbije i 13 zemalja Evrope, Azije i Amerike – dirigent je bio opet Miloje Nikolić.
Izloženi arhivski materijal predstavlja izbor iz šireg skupa glavnih markera Liceumovih premijernih programa i njihovih koncertnih prezentacija koji se mogu prikazati na izložbi ove vrste: plakata, programskih knjižica (u kojima su, uz ostalo, dati i analitički i drugi komentarni tekstovi autora i izvođača programa), fotografija, štampanih reakcija javnosti (prikaza, kritika i sl.) i, u nekim slučajevima, nestandardnih a za određeni program karakterističnih dokumenata. Kompletan materijal koji se mogao prikazati u štampanom vidu objavljen je u izloženih 27 odvojenih brošura – svaka je posvećena jednom premijernom programu. U ovim tekstovima je posebno istaknuto koji materijali nisu pronađeni u za sada dostupnim izvorima a da se zna ili bar ima indicija da su postojali – ovo je svojevrsni poziv na akciju i uputstvo svim posetiocima izložbe koji mogu i žele da daju svoj doprinos upotpunjavanju nedostajućeg arhivskog materijala.
Posebno mesto u arhivi hora zauzimaju audio-vizuelni snimci, kao najvažniji tragovi zvučnih realizacija ovih premijernih programa, koji mogu da ostvare trajno i po značaju primarno umetničko dejstvo i na buduću publiku. Oni su na ovoj izložbi svedeni na nivo zvučne pozadine, jer trenutno ne postoje tehnički i organizacioni uslovi za njihovu pravu, delatnu prezentaciju – većina tih zapisa se nalazi na zastarelim nosačima zvuka i slike, mnogi traže i dodatnu obradu (remaster), kako bi se uklonile greške i nedostaci snimanja tehničkim sredstvima slabijeg kvaliteta, incidentni šumovi itd. Treba učiniti sve što je moguće da se ovi snimci što pre upotpune i poprave, te da postanu bazični dokumentacioni materijal ukupnog arhiva A(G)KH Liceum.