Jedna primljena doza vakcine protiv korone smanjuje rizik od obolevanja četiri puta, a dve doze osam puta, rekao je u Kragujevcu profesor mikrobiologije na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu Dejan Baskić.
On je rekao je to rezultat istraživanja u okviru epidemiološke studije koja je sprovedena od 1. januara 2021. do 31 marta 2021. godine u saradnji sa Domom zdravlja u Kragujevcu.
Baskić je rekao da je u toku istraživanja pregledano 30.000 kartona vakcinisanih i 100. 000 nevakcinisanih gradjana.
- Pored zaražavanja pratili smo i pojavu teže kliničke slike. Kod vakcinisanih jednom dozom rizik da obole od pneumonije smanjuje se tri puta, a kod revakcinisanih šest puta, rekao je Baskić.
Dodao je da pri tome nije isto da li je neko oboleo nekoliko dana posle revakcine ili četiri meseca posle nje, pošto treba da prodje nekoliko nedelja da se razvije kompletni imunski odgovor.
On je rekao da se višestruko smanjuje i rizik da pacijent koji je inficiran bude hospitalizovan.
- Bilo je i onih koji su obolevali i treće nedelje posle revakcine, ali jako mali procenat. Imali smo samo tri takve osobe, od 30. 000 vakcinisanih, koje su dobile pneumoniju i hospitalizovane su, rekao je Baskić.
On je rekao da nije analizirano koliko vakcinisanje umanjuje rizik od smrtnog ishoda.
- Iskreno rečeno, vrlo je komplikovano dati definiciju slučaja odnosno šta je smrt izazvana koronom. U medicini se uzrok smrti zvanično postavlja obdukcijom, a kod korone su zabranjene. Mislim da se kod nas prijavljuju svi slučajevi smrti kod osoba koje su bile korona pozitivne, iako ne znamo da li je ova infekcija bila stvarno uzrok smrti, kao što neko umre od korone, a da nije ni dijagnostikovan, rekao je Baskić.
Direktor Doma zdravlja Vasilije Antić je rekao da je istraživanje pokazalo da je od januara do marta ove godine skoro petina ukupnog broja inficiranih u Kragujevcu imala upalu pluća, dok je 15 odsto zaraženih otišlo na bolničko lečenje.
On je dodao da je studija pokazalo efikasnost svih vrsta vakcine.
Kazao je da je 20 puta manja mogućnost da vakcinisani koji je dobio korona virus ode na bolničko lečenje.
Prema njegovim rečima, sve vakcine deluju i imaju isti rezultat odnosno utiču na smanjenje hospitalizacije, s tim da Fajzerova, na primer, deluju brže, a Sinofarm sporije.
- Posle pete nedelje ni jedan koji je primio vakcinu Fajzer nije imao koronu, dok je po jedan oboleo koji je primio Sputnjik V i AstraZeneka. Imali smo 29 vakcinisanih Sinofarmom koji su dobili infekciju, od kojih je troje bilo na bolničkom lečenju, a svi ostali su imali lakši oblik, rekao je Antić Agenciji Beta.
Antić je najavio nastavak istraživanja u vezi sa efikasnošću vakcina, a biće dopunjena i ispitivanjem starosne dobi vakcinisanih i zaraženih, a pokazaće se i kako deluju antitela.
U Kragujevcu je do sada jednu dozu vakcine primilo 53.260, a revakcinisano je 40.040 gradjana.