Istraživanje znanja, percepcije rizika, preventivnog ponašanja i stavova u vezi sa pandemijom kovida pokazalo je da kod većine ispitanika u Srbiji kovid kriza nije uticala u većoj meri na seksualno i reproduktivno zdravlje, ili pristup zdravstvenim uslugama iz tog domena, osim testiranja na HIV i skrining preglede za rak grlića materice i dojke.
Istraživanje je urađeno od 7. do 14. avgusta prošle godine korišćenjem onlajn upitnika, a učestvovalo je 1.006 ispitanika, od čega najveći broj stariji od 50 godina, objavljeno je danas u poslednjem broju Glasnika javnog zdravlja, objavljenom na sajtu Batuta.
Kako se navodi, za 87 odsto žena koje su učestvovale u ispitivanju pandemija nije imala uticaj na njihovu odluku o rađanju, osam odsto je odložilo tu odluku, tri odsto je odlučilo da dete želi ranije, a jedan odsto da ne želi decu, iako su ih pre pandemije želele.
Istraživanje pokazuje da tri četvrtine žena koje su u tom trenutku bile u drugom stanju, ili su se nedavno porodile, nisu propustile ili odložile zdravstvene preglede vođenja trudnoće, jedna petina je navela da su im medicinski radnici odložili preglede, dok se devet odsto plašilo da poseti zdravstvenu ustanovu zbog zaražavanja korona virusom.
Većina žena koja je koristila kontracepciju navela je da nije imala problem da je nabavi, a četiri odsto se suočilo sa izvesnim poteškoćama i najčešći razlog je bio to što su apoteke bile zatvorene, ili nisu smele da napuste kuću.
Polovina žena navelo je da tokom uvođenja kovid mera nisu imale zakazan skrining pregled raka grlića materice, 15 odsto je pregled pomerilo samostalno, dok je za osam odsto žena taj pregled otkazalo medicinsko osoblje.
Oko 12 odsto žena odložilo je preventivni pregled za rak dojke, a za oko devet odsto žena medicinsko osoblje je otkazalo taj pregled.
Kada je reč o testiranju na HIV infekciju, nešto više od dve petine ispitanika koji su želeli da se testiraju na HIV ili drugu polno prenosivu infekciju reklo je da ih je uvođenje kovid mera sprečilo ili omelo da to učine.
Navodi se i da se kod 69 odsto ispitanika koji su imali stalnog partnera u vreme uvođenja kovid mera učestalost seksualnih odnosa nije promenila, kod petine je došlo do smanjenja učestalosti, a kod osam odsto se učestalost povećala.