Istraživači oterani iz Vitkovca, ali ne odustaju od Šumadije

Društvo naslov

Beli džip istraživačke kompanije „Stara planina Resources”, bager i kompletna oprema za kopanje napustili su danas selo Vitkovac, „svečano, u pratnji policije”, kažu u Gružanskoj straži koja je ispratila odlazak ovog „karavana”. Prema rečima Milije Palamarevića, počeli su da se pakuju jutros oko 7 časova, natovarili opremu na kamion i atar Vitkovca napustili oko 10.30 časova. Pre nego što su otišli, zatrpali su rupe koje su, za potrebe istraživanja ruda, izbušili prošle nedelje na parceli u Vitkovcu.

Izmeštanje mašina i vraćanje parcele u prethodno stanje bili su ključni zahtevi meštana nekoliko sela koji su 14. februara protestovali u Vitkovcu i zapretili blokadom puta Kragujevac-Kraljevo.

U Gružanskoj straži kažu da su svi jedva čekali da ovim nezvanim gostima „vide leđa” . Međutim, sigurni su da to nije trajni odlazak istraživačke kompanije iz njihovog kraja. Palamarević kaže da su se samo privremeno povukli, čekaju da prođe neko vreme i verovatno da pribave dozvole za nastavak istraživačkih radnji. On zna i na kojim lokacijama bi mogli da se pojave ponovo.

  • Mislim da će da idu na državni deo planine Kotlenik ili niže, s njene druge strane, gde se nalaze sela Sirča, Popović, Oplanići, Lađevci, Cvetke, rekao je Palamarević za Glas Šumadije.

Kaže da će na tom području pokušati da ostvare svoje namere i izvrše pripremne radnje za istraživanje terena u cilju rudarenja.

On je uveren da meštani opštine Knić ne mogu da se „upecaju” na njihovu ponudu, jer su dobro informisani o namerama istraživačke kompanije i posledicama istraživačkih radnji. Tvrdi da su odlučni da brane svoju zemlju od „rudarenja”.

Palamarević predočava da je područje Kotlenika godinama bilo zanimljivo za istraživanja. I pre četiri-pet godina vršena su merenja kada su narodu govorili da se traži nafta.

  • Bilo je istraživanja ovde i pre deset godina kada su uzimani uzorci sa površine, priča Palamarević.

Dodaje da mnogi pamte i da je „neki Dalmatinac” 1969. godine u ovom kraju uzimao uzorke sa dubine od 200 metara za analize. Uzorci su uzimani, kaže, i kada je rađena vojna baza u Lađevcima.

Ističe da je, prema spisima iz Geološkog saveza Srbije, utvrđeno da na tom području ima bakra, zlata i prirodnog uranijuma.

Palamarević je uveren da su u vreme ratova i raspada Jugoslavije nestali elaborati nastali na osnovu višegodišnjih istraživanja terena, odnosno da su prodati strancima.

  • Pojedinci su se od toga obogatili, a nesvesno danas nama zagorčali život, rekao je Palamarević.
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.