Istorijat kartona u svetu i Ujedinjenom Kraljevstvu

Društvo

Karton je jedan od najkorišćenijih materijala savremenog doba i tako je već duže od jednog veka. U komercijalnoj industriji gotovo svaki proizvod upakovan je u neku vrstu kartonske ambalaže.

Jedna od preteča kartona potiče iz 17. veka i to sa Dalekog istoka, tačnije iz Kine. Kinezi su još tada koristili ovaj materijal kao svojevrsno pakovanje. U Evropu je stigao tek u 19. veku. Prvi pomen kartona navodi se u romanu „Stanarka napuštenog zamka“ engleske književnice Ane Bronte, iz 1848. godine. Do kraja stoleća popularnost kartona je brzo rasla, nakon što su ljudi uvideli da može biti upotrebljen u najrazličitijim oblicima, kao i da mu je nosivost, za ondašnje prilike, bila pozamašna. Danas, kartonska industrija ostaje jedna od najjačih, i samo u Velikoj Britaniji koja obrće četiri milijarde funti godišnje i zapošljava nešto manje od trideset hiljada radnika.

Potrošnja kartona i recikliranje

Sledeće činjenice će pokazati koliko je danas kartona u izobilju, probleme sa količinom otpada koji proizvodi i prednostima njegovog recikliranja.

Oko osamdeset procenata svih proizvoda u Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji upakovano je u karton. Ovo ukupno iznosi neverovatnih 400 milijardi kvadratnih metara kartona. U Velikoj Britaniji godišnje se približno iskoristi pet milijardi kartonskih kutija, što bi iznosilo oko 83 kartonskih kutija po osobi. U Sjedinjenim Državama ovaj broj iznosi oko 100 milijardi. Papir i karton čine četrdesetak procenata čvrstog otpada. Prosečno domaćinstvo može da baci trinaest hiljada različitih kartonskih otpadaka. Većina tih otpadaka je ambalaža od hrane i uglavnom je manjih dimenzija. Sav taj otpad mogao bi, po procenama stručnjaka, da naredne dve decenije greje čak 50 miliona domaćinstava. U Sjedinjenim Državama svake godine se baci 850 miliona tona papira i kartona. Prevedeno na jezik živog sveta, to bi značilo gotovo milijardu stabala, što je zastrašujuće veliki broj.

Ova statistika koja plaši navodi na ogromnu potrebu za recikliranjem i to je upravo ono gde svi treba da učestvuju. Međutim, naredne činjenice pokazuju koliku tačno razliku možemo da napravimo ako svi uzmemo učešća u procesu recikliranja kartona.

Naime, tokom recikliranja kartona potrebno je svega 75 procenata energije potrebne za proizvodnju novog kartona. Reciklirani karton proizvodi pedeset posto manje sumpor-dioksida, nego proizvodnja potpuno novog kartona. Rebrasti karton u rolninapravljen je od 75-procentnog recikliranog materijala i može se transformisati iz recikliranog materijala u gotov proizvod za samo četrnaest dana. Napredak u tehnologiji i dizajnu znači  da kompanije za pakovanje koriste materijal koji je dvadeset procenata lakši nego što je to bilo pre jedne decenije. Ovo pomaže u smanjenju otpada, dok i dalje nudi istu strukturnu stabilnost. 1993, program poznat pod naziom „Oporavak papira“ u Sjedinjenim Državama sačuvao je više od devedeset hiljada kubnih jardi deponijskog prostora. Recikliranje samo jedne tone kartona moglo bi da sačuva 175 litara nafte, 4000 kilovata električne energije, devet kubnih jardi deponijskog prostora, sedamnaest drveća i 27 hiljada litara vode. Ove neverovatne brojke pokazuju moć i korist recikliranja i kako se mogu sačuvati prirodni resursi, kad bi svaki građanin uzeo svoje učešće u tom procesu.

*promo tekst

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.