Institut za javno zdravlje: Da li će veterinar šefovati lekarima?

Grad

Nije neobično da s vremena na vreme redakcija „Kragujevačkih novina” dobije pismo, bilo elektronskom ili redovnom poštom, gde se ukazuje na neki problem, zloupotrebu, na nepoštovanje zakona ili, pak, na neke lepe stvari – uspešne đake, sportiste, preduzetnike, humanitarne akcije i slično. Ove druge, po pravilu, šalju razna udruženja, ali i pojedinci koji svojim potpisom i ličnim podacima garantuju pouzdanost informacije, dok u prvom slučaju stvari stoje sasvim drugačije. „Dojave” o osetljivim temama najčešće su anonimne, pa se pouzdanost takvih informacija uzima sa velikom rezervom.

Sa druge strane, one su za novinare polazna tačka i ukoliko se bave temom koja im je predočena, pre svega počinju sa proverom takvih informacija. Ponekad se ispostavi da ništa od navedenog u pismu nije istina, a ponekad se otkrije i više od onoga što u njemu piše i ispostavi se da je sve tačno i još gore.

Anonimno pismo, doduše ne baš sasvim, jer u potpisu stoji „čestiti članovi SNS” (što bi rekli u onoj reklami, „zvuči šašavo”, ali može da bude korisno), pismo je prošle nedelje redovnom poštom stiglo na adresu „Kragujevačkih novina”.

Ovaj slučaj ne bi bio jedini. Predsednik stranke Srbija centar Zdravko Ponoš prokomentarisao je nedavno to što se u predloženom timu zdravstvenih stručnjaka koji će se, kako je rečeno, baviti uticajem iskopavanjem litijuma na zdravlje građana, a koji je formirao ministar zdravlja Zlatibor Lončar, nalazi i načelnik Uprave za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane Radivoje Anđelković.

  • Veterinar, brigadni general Anđelković je član Lončarevog lekarskog tima koji će da izuči da li rudarenje litijuma može da škodi zdravlju, napisao je Ponoš na mreži Iks.
  • Kao da već nije dovoljno bizarno da je veterinar, koji se tokom karijere više bavio kvalitetom junećeg mesa nego zdravljem krava, postao šef vojnog zdravstva, dodao je on.

@ZdravkoPonos

Veterinar, brigadni general Anđelković je član Lončarevog lekarskog tima koji će da izuči da li rudarenje litijuma može da škodi zdravlju. Kao da već nije dovoljno bizarno da je veterinar, koji se tokom karijere više bavio kvalitetom junećeg mesa nego zdravljem krava, postao šef vojnog zdravstva.

U stvari, pismo je naslovljeno na Institut za javno zdravlje u Kragujevcu i vd direktora Nebojšu Rankovića, ali su ga potpisnici poslali i redakciji, a u njemu stoji sledeće:

Veterinaru „obećano” mesto direktora

  • Obraćamo Vam se u cilju upozorenja da vam naši SNS rukovodioci spremaju smenu. Smena sa rukovodećeg položaja sama po sebi nije strašna, ali je strašno to što za Vašeg naslednika planiraju veterinara, smenjenog predsednika Opštine Rača Nenada Savkovića, koga sugrađani zovu Neša pače…

Nakon ovog upozorenja direktoru Rankoviću, sledi priča o „bogatoj” biografiji gospodina Savkovića, počev od toga da je studirao veterinu 16 godina, da je preletao iz stranke u stranku, da mu je SNS sedma po redu, jedino radno iskustvo mu je nekoliko godina staža u veterinarskoj stanici u Rači, preko podataka o tome šta je sve kupio od nekretnina u poslednjih sedam godina, pa do toga da mu je obećano mesto direktora Instituta u Kragujevcu i da se već po „Rači hvali da će biti prvi seoski veterinar u istoriji koji će šefovati lekarima”.

Na kraju su objasnili da sve ovo pišu jer, kako tvrde, „vide da kadrovska politika njihove stranke vodi u propast” i ne žele da ih „narod juri po ulicama jednoga dana kada odu sa vlasti”. Predlažu zaposlenima u Institutu da „dignu glas i spreče postavljanje” ovog gospodina na tako odgovornu funkciju.

Sve što su anonimni pisci rekli potpuno je neprovereno, nezvanično i pitanje je ima li uopšte istine u onome što su napisali.

Međutim, s obzirom da je pismo uručeno i Institutu za javno zdravlje, da se o njemu razgovaralo i na Upravnom odboru i da je dogovoreno da se ne reaguje, pitali smo predsednike dva reprezentativna sindikata da li će nešto preduzeti ukoliko dođe do smene direktora, odnosno postavljena pomenutog veterinara.

Predsednik Sindikata „Sloga” Dragan Milovanović je potvrdio da je pismo stiglo 1. avgusta, ali tek pošto bude održao sednicu sindikata moći će da se izjasni da li će, ako dođe do smene, podržati sadašnjeg vd direktora. Milovanović je za sada uzdržan, ali će pratiti razvoj situacije.

Sa druge strane, predsednica Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Mirjana Milosavljević ima „tvrđi” stav po ovom pitanju.

  • Reč je o anonimnom pismu, ništa zvanično ne postoji. Neko ko je ozbiljan i odgovoran stavio bi svoj potpis i stajao iza onoga što je napisao. Čemu u takvom slučaju bilo kakva reakcija, pita se predsednica Milosavljević.
Ukinute stimulacije

Ovom prilikom treba podsetiti da je Institut za javno zdravlje ugledna i priznata zdravstvena ustanova, nosilac aktivnosti i stvaranja uslova za očuvanje i unapređenje zdravlja stanovništva Šumadijskog okruga. Ima 145 zaposlenih, od kojih 51 sa visokom stručnom spremom, 23 sa višom, 58 sa srednjom i 14 sa nižom i veoma dobro je pozicioniran na tržištu. Deo prihoda, nešto oko polovine, Institut dobija od države, dok ostalo zaposleni moraju sami da zarade. Tokom epidemije korone ovo je bila jedina ovlašćena ustanova u Šumadiji koja je radila PSR testove, a s obzirom na broj zaraženih, para je bilo na pretek.

Zarade zaposlenih su bile, a i sada su respektabilne, šta više u rangu sa platama zaposlenih u Institutu za javno zdravlje Srbije „Batut”, dok 11 zavoda u Srbiji jedva sastavljaju kraj s krajem.

Nije tajna da lekari specijalisti u kragujevačkom Institutu imaju plate i do 2.000 evra sa pripadajućim stimulacijama i dodatkom za radni učinak. Veoma blizu su se primakli i nezdravstveni radnici, diplomirani hemičari, pravnici, ekonomisti, dok medicinski tehničari zarađuju oko sto hiljada dinara. Međutim, prošle godine finansijska kontrola je utvrdila da je isplaćeno 68 miliona dinara više nego što je zakonom dozvoljeno i naloženo da se novac vrati u budžet, ali je ovaj predmet još uvek u postupku, jer je uložena žalba.

Zaposleni u Institutu kažu da od februara ove godine stvari ne stoje tako dobro kao ranije i da je sve manje para. Zbog toga su im stimulacije prepolovljene, pa su umesto 30 dobijali 15 posto od zarade, ali za prošli mesec nisu dobili ništa. Takođe, ukinut je i dodatak za učinak u radu, tako da su pojedini lekari primili do 35.000 dinara manje nego ranije, odnosno nešto manje od 200.000 dinara.

Razlog za smanjeni priliv novca je, kažu, to što više nema epidemije korone, a osim toga, pojavile su se ovlašćene laboratorije koje zbog konkurencije mnoge analize rade jeftinije i brže.

Zbog svega što se ovom prilikom moglo saznati od zaposlenih, doduše nezvanično, ne čudi da se pojavilo anonimno pismo koje upozorava na smenu direktora. Treba ovom prilikom podsetiti da je i aktuelni direktor postavljen na ovu funkciju krajem 2021. godine, nakon što su zaposleni, potpisani imenom i prezimenom, samo mesec dana ranije, uputili pismo tadašnjem direktoru Draganu Vasiljeviću, gde su ukazali na probleme sa kojima se ustanova u to vreme suočavala, pa je Vasiljevićeva smena usledila ekspresno.

Da su prepiske sa poslovodstvom postale deo prakse u ovoj Ustanovi svedoči i činjenica da je početkom prošle godine elektronskom poštom stiglo pismo mnogim redakcijama (u potpisu je stajalo „zabrinuti zaposleni”), gde se ukazivalo na razne probleme u Institutu, ali i zabrinutost zbog pada finansijskih pokazatelja. Aktuelni direktor je tada demantovao sve ove tvrdnje, navodeći da je mejl upućen sa lažne adrese Instituta za javno zdravlje i da sve funkcioniše kako treba, a podneta je i krivična prijava MUP-u i Javnom tužilaštvu.

Dakle, nije prvi put da anonimne dojave budu izvor informacija. Nekada se ispostave da su tačne, a nekada budu lažne. Od toga da li u navedenom pismu „ima dima” zavisiće i da li će biti „vatre”.

Piše: Gordana Božić, Kragujevačke novine
Tagovi:

3 thoughts on “Institut za javno zdravlje: Da li će veterinar šefovati lekarima?

  1. Ukoliko ste već hteli da se bavite istraživačkim novinarstvom, trebalo je da znate da je veterinaru tj. Doktoru veterinarske medicine itekako mesto u ustanovi koja se bavi javnim zdravljem. Proučite šta znači termin javno zdravlje i koje su sve uloge doktora veterinarske medicine. Ovim člankom uvredili ste sve doktore veterinarske medicine koji se svojim radom svakodnevno bore za javno zdravlje, primenjujući mere za suzbijanje i sprečavanje širenja zaraznih bolesti, zatim kontrolišući kvalitet hrane životinjskog porekla, kvalitet vode koju svi pijemo, količinu radijacije, i mnoge druge stvari kojih autor teksta očigledno nije svestan. Kakav je dotični čovek iz teksta to je potpuno druga stvar. To što je on veterinar njega definitivno kvalifikuje za dotične pozicije, što je vama subjektivno upitno, jer niste dobro proučili materiju pre nego što ste napisali tekst. Uporno naglašavate da je čovek veterinar, u cilju njegovog unižavanja, a niste ni svesni šta sve zna, može da radi i radi doktor veterinarske medicine.

  2. @Stasha
    A ti pameti SNSovska kada ti budu vadili krv ili brus grla, a ti kod veterinara. Kada Oskar vidi državu, Dašić grad, onda može sve… Ma kakav veterinar postavite Incitatusa…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.